Wpis z mikrobloga

Mirki, znajomy miał dziś odbiór mieszkania. Ma mieszane odczucia. Tak jak przedstawiciel dewelopera był w porządku, tak Panowie budowlańcy (min. kierownik budowy) wielce oburzeni na zgłaszane usterki. Sprzeczali się z rzeczoznawcą wynajętym przez znajomego. Finalnie udało się jedna wpisać usterki do protokołu odbioru. A ich trochę było łącznie z częściami wspólnymi. A teraz najlepsze. Po spisaniu liczników, przedstawiciel dewelopera daje do podpisu znajomemu dokument (załącznik) o nazwie typu protokół wydania lokalu, gdzie odbiorca mieszkania właściwie oświadcza, że zna stan techniczny mieszkania i nie wnosi uwag, nie ma zastrzeżeń ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ponadto z dokumentu wynika, że po podpisaniu nie może mieć roszczeń co do części wspólnych (parking, chodnik, studzienka, ulica itp). To w takim razie po co był pisany protokół usterek? To normalna praktyka deweloperów?

PS: Finalnie znajomy tego nie podpisał. I jest w kropce.

#patodeweloperka #budownictwo #budowa #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #prawobudowlane
jenkins123 - Mirki, znajomy miał dziś odbiór mieszkania. Ma mieszane odczucia. Tak ja...

źródło: comment_1643291786uUxa2ENiNawYdw1zLx96u0.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
ponadto z dokumentu wynika, że po podpisaniu nie może mieć roszczeń co do części wspólnych


@jenkins123: Zerknąłem u siebie w protokół i nie mam takich ani podobnych zapisów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jedynie postanowienie że "kuchenkę gazową trzeba zamontować w ciągu 6 miesięcy od próby gazowej" ( ͡° ͜ʖ ͡°). Co do samego protokołu było u mnie niemal identycznie bo też korzystałem z
  • Odpowiedz
Przed wydaniem lokalu trzeba zamknąć sprawę odbioru technicznego, do którego spisywany jest protokół usterek, które tam występują. Wstrzymałbym się z odebraniem lokalu i kluczy do niego, do momentu usunięcia usterek. Samo wydanie lokalu potwierdzone jest protokołem wydania lokalu, a tu zapisy z foty są raczej standardowe.
Choć dziwię się zapisom dotyczącym części wspólnych, bo gdzie wydaniu *lokalu* do *części wspólnych*, ale tu chyba deweloper chce się dodatkowo zabezpieczyć...

Piszę o tych protokołach,
  • Odpowiedz
@kwantylek: nie wprowadzaj ludzi w błąd. Nie wiadomo czy po ma w umowie dodatkowy odbiór techniczny - wątpie. Dodatkowo odbiór lokalu (jego wydanie) jest co do zasady warunkiem zawarcia umowy sprzedaży przy transakcjach podlegających pod tzw. ustawę deweloperska.

Jeżeli nie masz wad istotnych to sugestie o odmowie odbioru do czasu usunięcia wszystkich wad po prostu szkodzą OP'wi. Wobec bezpodstawnej odmowy odbioru oo pozostaje w zwłoce.

Odmowa podpisania protokołu dewelopera to też
  • Odpowiedz
  • 0
@jakub131 a jeżeli protokół usterek został podpisany przez obie strony ale protokół odbioru lokalu nie został podpisany właśnie że względu na te niezgodne zapisy?
  • Odpowiedz
@jenkins123: to samo radzę i tobie. Jak najbardziej w umowach deweloperskich występuje informacja o odbiorze technicznym (przynajmniej u bardziej profesjonalnych deweloperów, bo januszexy mogą to olewać), co więcej podpisanie bezusterkowego odbioru technicznego bywa jednym z warunków wydania lokalu. Deweloper, a także generalny wykonawca, chce mieć zabezpieczenie, że obie strony zgadzają się co do tego, że lokal wydawany jest bez usterek. Nie tylko chroni to dewelopera, ale także nabywcę, który ma pewność,
  • Odpowiedz
najbardziej w umowach deweloperskich występuje informacja o odbiorze technicznym (przynajmniej u bardziej profesjonalnych deweloperów, bo januszexy mogą to olewać), co więcej podpisanie bezusterkowego odbioru technicznego bywa jednym z warunków wydania lokalu


@kwantylek: Jak już powołujesz się na tych deweloperów to podaj mi proszę ich nazwy.

"Deweloper, a także generalny wykonawca, chce mieć zabezpieczenie, że obie strony zgadzają się co do tego, że lokal wydawany jest bez usterek. Nie tylko chroni to
  • Odpowiedz
@jenkins123: To zależy od zapisów umowy. Proponuje skontaktować się z deweloperem celem umówienia nowego terminu odbioru lokalu.

Z twojego wpisu nie jest jasne dlaczego odmówiłeś podpisania protokołu - deweloper przyszedł ze swoim wzorem, ale nie wiadomo czy odmówił sporządzenia protokołu "od podstaw" (bez korzystania z jego wzoru) lub przy wykorzystaniu jego wzoru ale z uwagami/zmianami nabywcy.
  • Odpowiedz
@jenkins123: Chodzi o pieniądze. A to że ktoś sobie coś wpisał do protokołu usterek nie znaczy wcale że jest to zasadne.

Byłem świadkiem jednego takiego odbioru i tam przychodzi młoda pani inżynier (specjalistka od "odbioru") i rzuca gromy że coś tam #!$%@? i #!$%@? i niezgodne z normą. Kierbud się pyta: "z jaką normą". Odpowiedź "z polską normą!". "No dobrze - ale z którą konkretnie?". I bum cisza. I tym sposobem
  • Odpowiedz
@jenkins123: to wzywasz dewelopera do dokonania odbioru wskazując, iż to jego przedstawiciel odmówił sporządzenia protokołu odbioru. Odpisujesz sytuację i informujesz że nie akceptujesz jego działań - uzależnienia odbioru od wyrażenia zgody na treść wzoru protokołu odbioru bez zastrzeżeń, a w rzeczywistości próby wymuszenia na tobie złożenia oświadczeń woli o treści zgodnej z narzuconym przez dewelopera wzorem dokumentu.
  • Odpowiedz