Wpis z mikrobloga

  • 9
250 + 1 = 251

Tytuł: Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert. Znaczenie zagrożenia seldżuckiego w polityce bizantyńskiej w XI wieku
Autor: Jacek Bonarek
Gatunek: historia
Ocena: 6/10
ISBN: 9788362261352
Wydawnictwo: Historia Iagellonica
Liczba stron: 296
Zacznę od układu książki. We wstępie autor omawia źródła i literaturę z których korzystał przy pisaniu książki. Właściwą treść publikacji Bonarek rozpoczyna od śmierci Bazylego II i przedstawia sytuację wewnętrzną Bizancjum do panowania Konstantyna X. Następnie autor przedstawia sytuację Bizancjum w Italii oraz omawia relacje Bizantyjczyków z Pieczyngami. Kolejne rozdziały skupiają się na stosunkach Bizancjum z sąsiadami oraz tytułowymi Seldżukami. Dwa ostatnie rozdziały to kampanie Romana Diogenesa z lat 1068-1070, tytułowa bitwa pod Manzikertem oraz opis sytuacji po samej bitwie i śmierci Romana IV.
Zaletą książki jest bardzo bogata bibliografia. Na plus z pewnością można także zaliczyć brak literówek czy błędów językowych. Wadą książki są natomiast bardzo rozbudowane przypisy, co trochę utrudnia czytanie pozycji. Myślę, że można było trochę lepiej wyważyć proporcje między przypisami a właściwą treścią książki. Nie zmienia to jednak faktu, że praca jest ciekawa, trzeba jednak pamiętać, iż książka może być ciężkostrawna dla kogoś kto na co dzień nie interesuje się historią.
Pierwszy raz czytałem te książkę sześć lat temu, niedawno nakładem wydawnictwa Atryda ukazało się wznowienie tej pozycji, no i w sumie potwierdzam wyżej wymieniony zarzut. Mimo upływu czasu, dalej nie lubię kiedy autor piszę w przypisach drugą pozycję. W każdym razie, jeśli ktoś zainteresowany historią Bizancjum, to jest to pozycja obowiązkowa, w przeciwnym razie można chyba odpuścić i sięgnąć po coś bardziej popularnonaukowego.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #historia #historiabookmeter
źródło: comment_16423376039VB27AwaP8nVLMKfavaStn.jpg
  • 5
@E-Seven: Tak, habek dużo bardziej zjadliwy, też Rek ma dosyć lekkie pióro. Jeśli chodzi o zakres czasowy to jest podobnie z tym, że jeśli dobrze pamiętam to habek omawia też panowanie Bazylego II, Bonarek zaczyna od jego śmierci. U Reka jest też sporo o wojskowości obu stron, Bonarek bardziej skupia się na stosunkach z sąsiadami. No i na habeki można też spojrzeć trochę szerzej, bo jest też w końcu Myriokefalon, który
@Halbr: "Kto niezainteresowany Bizancjum i historią sięga po tak szczegółową pozycję?"
No, ja na przykład ( ͡° ͜ʖ ͡°) Fakt, użyłem skrótu myślowego i powinienem dopisać, że chodzi o Bizancjum. O ile pierwsze wydanie było wypuszczone przez wydawnictwo akademickie, no to nowa wersja jest wypuszczona jest przez prywatną inicjatywę (szkoda, że bookmeter tego nie ogarnął albo ja popełniłem błąd przy dodaniu) .Dla mnie akurat warstwa edytorska jest