Wpis z mikrobloga

Okej mireczki. Czas na podsumowanie z budowy ( ͡° ͜ʖ ͡°) a konkretnie z SSO pod Warszawą.

Wszystko robione ekipami, zero samoróbstwa. System materiał+robocizna, 8% VAT na wszystko.

Metraż: 165m^2 (100+65). Poddasze będzie nieużytkowe, ale to żadna różnica na etapie SSO (ściana kolankowa 120cm, podniesiona pod przyszłą adaptację poddasza), dopiero później będzie różnica gdy odpadnie wykańczanie poddasza.

Bez garażu w bryle.

Koszty SSO: około 180 000 PLN, mam jeszcze kilka drobnych płatności.
Wychodzi 1090 PLN za m2 SSO, co zdaje się jest dość tanie (większość portali straszy cenami rzędu 1500-2000 za m2 przy obecnej bańce na materiały).

Przepłaciłem za:
- stal (4950zł za tonę, ***! ale na szczęście potrzebne mi było tylko stali za kilka tysięcy, więc przepłaciłem 3-4 tys PLN względem 2019, co nie jest dramatyczne jeszcze).
- drewno konstrukcyjne (1500 za m3,
***! jeszcze parę lat temu było 700 zł za m3 ^_^ przepłaciłem ok. 5 tysięcy PLN za wieźbę)

W zasadzie tyle, reszta materiałów oczywiście podrożała względem lat poprzednich, ale raczej "o inflację".
Więcej drewna na budowie nie będzie, ale będzie niestety styropian + blachodachówka i tutaj upatruję największych strat względem 2019.
Przy czym mogę sobie pozwolić na czekanie z ociepleniem ścian do końca 2022 roku (do wprowadzenia), więc może w listopadzie 2022 ceny styro już spadną.

Na pewno muszę przepłacić teraz, za ocieplenie podłogi (18cm EPS), sam materiał ~5000 PLN, więc co najmniej 2500 PLN psu w dupę.

Przepłacę też za dach (kilka tysięcy więcej za materiał - w 2022 wszystkie cenniki są x2 względem 2017) i to pomimo wyboru dość ekonomicznej blachodachówki. Tutaj kolejne ~5000 PLN straty i żal, że nie robię cementowej (ale mam za lekką więźbę na nią ( ͡° ʖ̯ ͡°))

Czyli za SSO przepłacę względem 2019 około 10 000 PLN, kupując część materiałów na bańce, i kolejne 10 000 PLN za SSZ.

Oczywiście szkoda tych pieniędzy, ale uważam, że historie o tym, jak budowa "podrożała dwukrotnie" są delikatnie mówiąc przesadzone i przy szacowanej cenie całości pod klucz (~500k PLN) nie są to jakieś zniewalające kwoty, które mogłyby zniechęcić do budowy domu.
Ps. nie będę robił wypasionego ogrodu, wykończenie zrobią znajomi Rosjanie za niską stawkę, mam w rodzinie elektryka i hydraulika, więc nie piszcie mi że nie dam rady za 500k ;))

Wasze opinie?

#nieruchomosci #budujzwykopem
  • 85
@Kazdyziomzbierazlom: Okna+drzwi wyszły 22, kupiłem na profilach salamander (chyba standard dziś bo mają dobry stosunek jakości do ceny) w tym w sypialni i gabinecie pakiet akustyczny za dopłatą. Mogłem najtańsze brać za 8000 pln, ale były to okna marki okna, 4/10/4/10/4 czyli tłumienność akustyczna żadna. Wolałem dopłacić te 10k, akurat wysypiać bym się chciał, nawet jak somsiad zrobi grilla. To działka blisko centrum mieściny i stacji kolejowej, więc gęsta zabudowa, wszystkie
budowa "podrożała dwukrotnie" są delikatnie mówiąc przesadzone


@TypowyZakolak: Przeczytaj sobie Twój komentarz za rok czy dwa i zadaj sobie pytanie czy się nie myliłeś.
Porównujesz raptem 2 składowe - stal i drewno.

Za chwilę do zespołu dołączy:
styropian (300%), miedź w elektryce (80%), okna trzyszybowe (30%), źródło ciepła (20-60%), kostka brukowa (30%), ogrodzenie (stal wiec 100%), koszt robocizny (min 20%), usługi transportu (10%). To tak na szybko z własnego doświadczenia.

10-20%
styropian (300%), miedź w elektryce (80%), okna trzyszybowe (30%), źródło ciepła (20-60%), kostka brukowa (30%), ogrodzenie (stal wiec 100%), koszt robocizny (min 20%), usługi transportu (10%). To tak na szybko z własnego doświadczenia.


@Skwarek85: Zgadzam się Mirku tylko zobacz: dziś złożyłem zapytania o wykonanie ogrodzenia, od początku planowałem wykonanie paneli kratowych 3D z ręczną bramą i furtką (dla oszczędności). w 2019 policzyłem że będzie to kosztować 6k. Dziś dostałem ofertę:

Ogrodzenie
Mnie to najbardziej przeraża w budowie domu, te nerwy. I jeszcze działkę bez niespodzianek znaleźć.


@herbatananoc: Powiem CI, że ja się całkiem .. fajnie bawiłem! Jak przy grze w grę stragiczną :) Zrobiłem sobie wypasiony arkusz w excelu na parę zakładek, kolorki, wykresiki. Pełna optymalizacja kosztów. Na każdy etap wysyłałem zapytanie do co najmniej kilkunastu wykonawców i potem analizowałem co powiedzieli, co oferują i w jakiej cenie.

O ile wykończenie mnie
Dawno kupowałeś projekt? Bo jestem ciekaw jaka jest różnica między szacowaną wyceną z projektu a realnymi kosztami.


@pioterhiszpann: Pewnie nikt mi nie uwierzy, że dałem 5700zł za projekt indywidualny z reprezentacją w urzędzie, ale tyle dałem brutto.

Projekt bardzo "podstawowy", ale w tej cenie - kierbud powiedział "gówniany, ale da się zbudować".

Mogę polecić architektkę, która to popełniła. Namiary do niej na priv. Prośba, by nie podawać jedynie ceny, jaką zapłaciłem,
@TypowyZakolak: To musiałeś mieć już wcześniej mocno podniesioną cenę. Z własnego doświadczenia:
Słupek 60x40x2 - 16,7zł za szt 2,4m
Obecnie ten sam słupek kosztuje 29zł ale za 1m czyli bliżej 70zł. Owszem, mogę kupić 1,3mm ale porównuję ten sam produkt. Nie kupiłem i teraz musze bulić więcej.
Panel 3D - 1,53m 51 drutów 4mm RAL - tu na szczęście kupiłem za 40zł/szt ale teraz musiałbym zapłacić chyba 80zł

I tak z
@Skwarek85: No masz rację. Wiadomo, że ogrodzenie będzie gdzieś 60% droższe, bo dużo drogiej stali wchodzi. Cudów nie ma ( ͡° ʖ̯ ͡°) Pocieszam się jedynie tym, że to będzie ostatni "stalowy" produkt na tej budowie. Pewnie będe klął za 2 lata gdy cena stali spadnie, ale przecież nie zostawię nieogrodzonego domu. A i tak mam wypas - działkę ogrodzoną z trzech stron, więc tylko front do