Aktywne Wpisy
Poznałam chłopaka w #poznan nie #tinder Na pierwszą randkę zaprosił mnie na kawę. Było bardzo fajnie. Teraz znowu proponuje kawę. Nie chce na kawę chce na obiad. Mam mu powiedzieć wprost czy się obrazi i pomyśli że jestem roszczeniowa? Chciałabym żeby trochę bardziej się postarał. Jesteśmy dorośli #logikarozowychpaskow #rozowepaski #randkujzwykopem
XYZ91 +27
#famemma W 100% się zgadzam.
Wszystko robione ekipami, zero samoróbstwa. System materiał+robocizna, 8% VAT na wszystko.
Metraż: 165m^2 (100+65). Poddasze będzie nieużytkowe, ale to żadna różnica na etapie SSO (ściana kolankowa 120cm, podniesiona pod przyszłą adaptację poddasza), dopiero później będzie różnica gdy odpadnie wykańczanie poddasza.
Bez garażu w bryle.
Koszty SSO: około 180 000 PLN, mam jeszcze kilka drobnych płatności.
Wychodzi 1090 PLN za m2 SSO, co zdaje się jest dość tanie (większość portali straszy cenami rzędu 1500-2000 za m2 przy obecnej bańce na materiały).
Przepłaciłem za:
- stal (4950zł za tonę, ***! ale na szczęście potrzebne mi było tylko stali za kilka tysięcy, więc przepłaciłem 3-4 tys PLN względem 2019, co nie jest dramatyczne jeszcze).
- drewno konstrukcyjne (1500 za m3, ***! jeszcze parę lat temu było 700 zł za m3 ^_^ przepłaciłem ok. 5 tysięcy PLN za wieźbę)
W zasadzie tyle, reszta materiałów oczywiście podrożała względem lat poprzednich, ale raczej "o inflację".
Więcej drewna na budowie nie będzie, ale będzie niestety styropian + blachodachówka i tutaj upatruję największych strat względem 2019.
Przy czym mogę sobie pozwolić na czekanie z ociepleniem ścian do końca 2022 roku (do wprowadzenia), więc może w listopadzie 2022 ceny styro już spadną.
Na pewno muszę przepłacić teraz, za ocieplenie podłogi (18cm EPS), sam materiał ~5000 PLN, więc co najmniej 2500 PLN psu w dupę.
Przepłacę też za dach (kilka tysięcy więcej za materiał - w 2022 wszystkie cenniki są x2 względem 2017) i to pomimo wyboru dość ekonomicznej blachodachówki. Tutaj kolejne ~5000 PLN straty i żal, że nie robię cementowej (ale mam za lekką więźbę na nią ( ͡° ʖ̯ ͡°))
Czyli za SSO przepłacę względem 2019 około 10 000 PLN, kupując część materiałów na bańce, i kolejne 10 000 PLN za SSZ.
Oczywiście szkoda tych pieniędzy, ale uważam, że historie o tym, jak budowa "podrożała dwukrotnie" są delikatnie mówiąc przesadzone i przy szacowanej cenie całości pod klucz (~500k PLN) nie są to jakieś zniewalające kwoty, które mogłyby zniechęcić do budowy domu.
Ps. nie będę robił wypasionego ogrodu, wykończenie zrobią znajomi Rosjanie za niską stawkę, mam w rodzinie elektryka i hydraulika, więc nie piszcie mi że nie dam rady za 500k ;))
Wasze opinie?
#nieruchomosci #budujzwykopem
@pioterhiszpann: W moim biedaprojekcie nie ma szacowania cenowego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co dla mnie jest wygodne, bo szacowanie robiłem wysyłając część rysunkową do generalnych wykonawców. Dopłacanie 1-2k architektce za jej oszacowanie (które zwykle okazuje się z dupy,
W sumie ma to swoje plusy. Powodzenia i czekam na kolejne podsumowania :)
SSZ ze styropianem na elewacją i podłogę 190k (jeszcze nie zamontowane ze względu na pogodę). Dom na płycie, dach z pełnym deskowaniem.
Czyli za m2 wychodzi jakieś 800PLN na chwilę obecną.
Do PKiN mam jakieś 35km.
Aha, u mnie są kijowe warunki gruntowe, więc był głęboki wykop i nieprzydatność gruntu rodzimego, więc cena poszła konkretnie za fundamenty. Pewnie dlatego mamy rozjazd ( ͡° ͜
Budujemy w podobnej okolicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przebijesz wodę na 60cm ( ͡° ͜ʖ
@TypowyZakolak: z ciekawości ile? Jak podasz cenę to Ci napiszę ile zapłaciłem za 10szt ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TypowyZakolak: Ten sam dylemat tutaj, chociaż nie zacząłem jeszcze budowy. Z PGNiG papiery już podpisałeś?
@Bad_Wolf: Musielibyśmy jeszcze szklenie podać, bo jak wybrałem akustyczne to wywindowałem cenę paru okien.
Najtańsze jakie mi zaoferowano kosztowały 8k, jak już wspomniałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
22m^2 powierzchni szkła
ale tam było 4/10/4/10/4, duuupa.
do sypialni i gabineciku wziąłem sobie 44.1/14/4/14/8 o ile czegoś nie
@ATAT-2: tak. Nawet po obecnych cenach, jak nie masz drogiego przyłącza (ja całe 3m) to zwróci Ci się z 3-4 lat gotowania, indukcja żre po 150 zeta miesięcznie, gaz z 60 max po podwyżce
imo gaz warto mieć chociaż niekoniecznie warto nim chatę grzać
Uw = 0,77/m2K
za wszystko ile byś powiedział?
@TypowyZakolak: Nie no ja indukcja koniecznie, do gazowej kuchni nie wrócę.
Gazowe przyłącze tanie u mnie ale dylemat wciąż jest. Jak zostawie to tylko do ogrzewania.
@ATAT-2: Serio? ja nie cierpię indukcji. Nigdy nie wrócę do indukcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
i to jest błąd. Okna przyjechały z głębokiego podlasia, drzewo z okolic zakopca. styro z okolic olsztyna
tak sobie gadajcie a wniosku o przyłącze w '22 nie złożycie, plus czas realizacji 2 lata to przyłącze za minimum 3 lata
@Bad_Wolf: Aha, to Ty robisz inaczej niż ja, czyli ściągasz i składujesz materiał + zatrudniasz ekipę?
To może być taniej, ja nie miałem czasu i ochoty na takie zabawy, wynająłem generalnego wykonawcę. Za komfort się przepłaca niestety ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Bad_Wolf: U mnie już zaczęli realizację, nie przesadzaj :)
Choć jak masz gdzieś blisko w drodze to może się wyrobią.
Co do gazu do gotowania, tak lubisz ten tłusty osad z gazu? Ile masz na rachunku kWh za gaz do gotowania. I przelicz to na indukcję. Gaz to ok 30% sprawności, indukcja 95%. Jak nie masz grzania domu to w żadnym wypadku nie opłaca się gaz. Jak policzysz wszystkie opłaty stałe to