Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@masterix: wyobraź sobie że chcesz sobie zbudować nowy dom i ktoś Ci reklamuje żebyś go zrobił jako mikroserwisy. Czyli kuchnia w osobnym małym budynku, łazienka w drugim , reszta pomieszczeń też osobno. Masz same plusy.
Jak robisz remont kuchni to nie masz bałaganu w całym domu. Ekipa remontująca kuchnie nie ma dostępu do reszty "domu". W każdym pomieszczeniu możesz mieć inne warunki, inna temperatura i wilgotność.

A potem w takim domu
@masterix: A tutaj dialog wyjaśniający
https://www.wykop.pl/wpis/43782985/#comment-154745009

I moje komentarze do tamtej odpowiedzi

autonomiczność - wydzielając usługi do osobnych repozytoriów masz 100% pewność, że nikt przypadkiem nie doda referencji tam gdzie nie powinien, każdy projekt może mieć swój własny cykl życia, prościej zadbać o architekturę, a jesli jest potrzeba to i można go napisać w innej technologii. Zazwyczaj jest też go łatwiej zaorać i napisać od nowa.


Można solution podzielić na projekty(modularny
wyobraź sobie że chcesz sobie zbudować nowy dom i ktoś Ci reklamuje żebyś go zrobił jako mikroserwisy


@zibizz1: choć mam świadomość wad mikroserwisów to analogia nie do końca trafiona. Bo można mieć kuchnię, salon, sypialnię w jednym budynku jako modularny monolit a warsztat i biuro w osobnym (mikroserwisy) na tej samej działce (projekt)
@zibizz1: i oczywiście zgadzam się ze stwierdzeniem, że na start to modularny monolit, który łatwiej ewoluuje przy poznawaniu domeny, nie przysparza problemów mikroserwisowych zwłaszcza w fazie PoC/MVP a pozwala już dzielić składowe systemu, które potem można przerobić na mikroserwisy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Start od mikroserwisów to masturbacja architektoniczna
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@masterix:
Jak to nie dobry, idealny.
Więc jak masz usługę typu renderVideo to można to zrobić jako osobny garaż który nie będzie w bryle budynku.(ja tak mam i trochę irytuje mnie jak coś zostawię w aucie zimą), a cała reszta trzymasz razem tylko pilnujesz żeby wanna nie trafiła do salonu. Albo elektryk nie zrobił Ci tak instalacji że żeby zaświecić światło w pokoju to musisz najpierw wyłączyć zmywarkę w kuchni
@KKK1337: jeśli masz problem z mikroserwisami to znaczy, że:
a) nie dzielisz systemu na moduły techniczne i biznesowe
b) nie dajesz rady z korelacją logów
c) toolset którego używasz ma problemy z debugowaniem kilku serwisów jednocześnie
d) zostawiasz na koniec kwestie wydajności i niezawodności lub wogole nie są dla Ciebie istotne.

Pisac sobie można i monolit, ale potem może się okazać, że baza/przetwarzanie etc. się nie wyrabiają.