Wpis z mikrobloga

Zatrważające jest to, że sporo moich znajomych w IT patrzy krótkowzrocznie i 'przełknie' Nowy Ład bo przejdzie sobie na ryczałt i aż tak tego nie odczuje. Tak, zmniejszenie stawki z 15 do 12 procent to chyba jedyna dobra zmiana, ale pamiętajcie - PiS nie robi niczego dobrego bez zysku dla siebie.

Niewielu wie, że ryczałt jest rozliczany centralnie więc OGROMNE pieniądze nie trafią już do samorządów, jak to miało miejsce w przypadku podatku liniowego. Taka więc ta 'drobna zmiana' spowoduje, że największe zagłębią IT jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy nawet Katowice zostaną pozbawione dużych wpływów z podatków, a pieniądze te dzielić będzie 'państwo'.
Teraz sobie wygoglujcie kto w tych miastach rządzi - niespodzianka, nie PiS. Oczywiście przewiduje tu długofalowy plan obcinania innym miastom funduszy co by nie mogły się rozwijać i przejęcie władzy w tych czy następnych wyborach.

Także przypominam - nie ma dobrych zmian proponowanych przez pis. Są pozornie dobre z drugim dnem.

#bekazpisu #it #pracbaza #nowylad #programista15k
  • 171
  • Odpowiedz
sporo moich znajomych w IT patrzy krótkowzrocznie


@ATAT-2: ale Ty patrzysz dalekowzrocznie i przejdziesz na umowe o prace zeby nie okradać swojego lokalnego samorządu z podatkow prawda? czy dalej kombinowanie na b2b?
  • Odpowiedz
To już się dzieje. Od 2023 jest obowiązkowa faktura elektroniczna.


@KazimierzWielki: I bez faktury elektronicznej przez JPK można dziecinnie prosto wytypować tych, którzy wystawiają jedna fakturę co miesiąc dla tego samego podmiotu.
  • Odpowiedz
@anakonda1939: Przeczytaj najpierw mój wpis ze zrozumieniem, potem możemy porozmawiać.

Ciężko mi sobie wyobrazić że centralnie te pieniądze będą wydawane gorzej


@reveil: Poważnie?
Nowa siedziba tvpis, 500+, port lotniczy baranowo, rozbudowa radomskiego, 'wielki mur' na granicy, finansowanie TVP
  • Odpowiedz
szkoły Twojego dziecka


@ATAT-2: Prawie większość finasowania szkolnictwa idzie z budżetu centralnego samorządy jedynie rozdysponowują dotacje.
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę.

Ja o tym wiem, przechodzę w tym roku na ryczałt, jeśli mam wybierać pomiędzy tym, że więcej (w porównaniu z liniówką) zostaje mi w portfelu albo więcej idzie na podatki to zawsze wybiorę mój portfel.

Ale nie mam wyrzutów sumienia - wszystkie alternatywy są gorsze. Powyższą pomijam, inna to przeprowadzka i zmiana rezydentury. Skoro nie jest mniej korzystnie to narazie nie warto, a ci, którzy wyjadą z powodów podatkowych tylko spowodują większą wyrwę w budżecie, więc dla ludzi mieszkających w Polsce to gorzej, nie
  • Odpowiedz
A co broni ryczałtowcowi w generowaniu kosztów?


@ATAT-2: Nikt, ale jeśli przechodzisz na ryczałt, oznacza to, że nie masz zbyt wielu podwykonawców. A skoro tak, to świadczysz osobiście, a jak tak, to czemu by nie stwierdzić, żeś etatowiec?
  • Odpowiedz
@ATAT-2: W zasadzie to przecież możesz mieć dwa etaty, prawda? Na dobrą sprawę wszystko co robisz osobiście może być klasyfikowane jako etat. Do tej pory z tej możliwości korzystano oszczędnie, bo ciężar dowodu przed sądem spoczywał na urzędowie. Po nowelizacji nie będzie tego problemu, będą mogli niemal w ciemno #!$%@?ć masowe decyzje administracyjne z mocą natychmiastowej wykonalności, a Ty ewentualnie będziesz udowadniał, ze niekoniecznie jesteś wielbłądem. Oczywiście będzie Cię to
  • Odpowiedz
W zasadzie to przecież możesz mieć dwa etaty


@deviator: w zasadzie to możesz być zatrudniony na 4 pół etaty jak wystawiasz 4 faktury w miesiącu tylko tak to nie działa i już odbiegasz od realnych argumentów.
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Na żadnej skale nie wyryto jak "to działa" i może być uznanióweczka. I tak jak napisałem, każda działalność wykonywana osobiście może być zakwalifikowana jako etat. Myślisz że o co chodziło Kaczyńskiemu jako mówił o jednolitym kontrakcie pracy i o tym, żeby wszystkie "te umowy" od razu oskładkować? Wszyscy sądzą, ze chodzi o umowy cywilinoprawne, ale tak naprawdę B2B są tak samo na celowniku. A nowelizacja ustawy o PiS jest
  • Odpowiedz
I tak jak napisałem, każda działalność wykonywana osobiście może być zakwalifikowana jako etat.


@deviator: Ależ jak najbardziej nie. Skąd Ci się to wzięło w ogóle?
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Co się ma nijak?

Z informacji, jakie do nas docierają, wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych niekiedy kwestionuje umowy o pracę, wskazując, że w ich miejsce powinny zostać zawarte umowy cywilnoprawne bądź kontrakty B2B.
  • Odpowiedz
@deviator: Spytam ponownie bo wciąż mi nie odpowiedziałeś. Gdzie jest napisane, że:

każda działalność wykonywana osobiście może być zakwalifikowana jako etat.


Podaj mi cytat proszę bo ani ze znaleziska, ani z linka to nie wynika.
  • Odpowiedz