Wpis z mikrobloga

#wydarzeniaswiatedek

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.
https://www.wykop.pl/link/6444029/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-06-01-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu
@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @doser93
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt
@Sarza01 @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @maxoutday @qbaszy @jonik
@Bekoski @netstat-ano @jkrawczyk @54545454 @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna

Kłopoty rządu hiszpańskiego z Europejskim Funduszem Odbudowy i Rozwoju
Aby skorzystać z europejskiego funduszu odbudowy i rozwoju rząd hiszpański zgodził się na reformy systemu pracy i systemu emerytalnego. Jednak w wyniku przeglądu mechanizmu przydzielania funduszy, Hiszpania może stracić dużą część z 69 mld euro dotacji i 70 mld euro niskooprocentowanych pożyczek. Według doniesień, Hiszpanii przyznano już 12 mld euro, wypłacając pierwszą transzę w sierpniu ubiegłego roku, gdy otrzymała 9 mld euro. W ramach finansowania rząd hiszpański zgodził się przeznaczyć środki na konkretne obszary gospodarki, 40 proc. dotacji zostanie przeznaczone na cele związane ze zmianami klimatycznymi, a kolejne 18 proc. na transformację cyfrową, jak podaje Komisja Europejska. W ramach porozumienia Bruksela poprosiła Hiszpanię o zobowiązanie się do reform w zakresie prawa pracy i emerytalnej. Reforma emerytalna została zatwierdzona przez hiszpański parlament w pierwszej fazie. Tymczasem reformy prawa pracy rozpoczynają proces parlamentarny, po tym jak rząd uzgodnił minimalny pakt z firmami i związkami zawodowymi.Jednak dalsze żądania ze strony UE grożą destabilizacją konsensusu w sprawie obecnych reform. Posunięcie to stawia UE i jedno z jej wiekszych państw członkowskich na kursie kolizyjnym w sprawie sposobu rozdzielania funduszy unijnych, gdyż ogromny kawałek pozostałej obiecanej alokacji może zostać odebrany w ramach przeglądu przeprowadzonego przez UE. KE wezwała Hiszpanię do wyraźnego wykazania, że ich stały mechanizm ERTE, czyli tymczasowy program redukcji zatrudnienia, podobny do brytyjskiego systemu zwolnień nie spowoduje dalszej presji na dług publiczny, a także , by reforma zmniejszyła stopę bezrobocia wśród młodzieży i jej długotrwałego bezrobocia.

UE wspiera Macrona w wyborach
Ostatni sondaż przeprowadzony we Francji na zlecenie Le Journal du Dimanche, gdzie 58% ankietowanych opowiedziało się za zakończeniem działalności UE w obecnej formie i jej dalszej federalizacji, wywołał duży niepokój w we władzach UE. Von der Leyen podkreśliła duże znaczenie Francji w Unii Europejskiej, a także pochwaliła wywieszenie flag unijnych na najważniejszych budynkach Francji, mówiąc "To dobra rzecz i ważne jest, że francuska prezydencja zdecydowała się na wywieszenie barw Europy, byliśmy bardzo podekscytowani widząc europejską flagę na wielkich pomnikach. I wiem, że Francja jest bardzo dumna ze swojej długiej historii i swojej flagi, która ją symbolizuje, a bez Francji, trzeba powiedzieć, Unia Europejska nigdy nie byłaby zaawansowana tak, jak jest dzisiaj”. W dniu pierwszego stycznia Francja przejęła rotacyjne sześciomiesięczne przewodnictwo w UE. Francuski przywódca przed rozpoczęciem prezydencji Francji w UE został wezwany do jej odłożenia do czasu po kwietniowych wyborach prezydenckich we Francji, aby umożliwić potencjalnemu nowemu przywódcy ustalenie swojego programu i obronę priorytetów Francji na szczeblu UE. Macron odmówił jednak opóźnienia, wywołując wściekłość swoich przeciwników, którzy uważają, że straci on okazję do wywarcia wpływu na Brukselę na rzecz własnej kampanii wyborczej. Von der Leyen wyraziła poparcie dla prezydenta Macrona, stwierdzając, że "Stawka jest wysoka i musimy iść do przodu w sprawie naszych propozycji, w szczególności w sprawie walki ze zmianami klimatu, transformacji cyfrowej i walki z pandemią". Jednak we Fracji wywieszenie flag UE zamiast francuskiej m.in. na Łuku Triumfalnym wywołało falę oburzenia po stronie opozycji. Flagi zostały zdjete w niedzielę, do czego odniosła się Le Pen, która powiedziała, że "Rząd został zmuszony do usunięcia flagi UE z Łuku Triumfalnego i jest to piękne patriotyczne zwycięstwo na początku 2022 roku". A eurodeputowana Manon Aubry, współprzewodnicząca Grupy Lewicy w Parlamencie Europejskim, oskarżyła prezydenta Macrona o "wykorzystywanie" prezydencji UE do swojej kampanii, "osłabiając pozycję Francji" w bloku. Skrytykowała także tzw. ożywienie gospodarcze, pytając „dlaczego zatem rząd zaakceptował niewielką część planu naprawczego, trzykrotnie niższą niż kwota, o którą wnioskował Parlament, i uwarunkowaną reformami oszczędnościowymi, na przykład w zakresie emerytur?” "UE nie sprostała zadaniu także w kwestii klimatu. Macron zaakceptował cel redukcji emisji o zaledwie 55 procent do 2030 roku, podczas gdy do wypełnienia porozumień paryskich potrzebna jest minimalna redukcja na poziomie 65 procent". Jak powiedziała, "Francja powinna była bronić bardziej ambitnego celu!".

Kosmiczny złom spada na Ziemię
Część rosyjskiej rakiety, która wymknęła się spod kontroli, spada w kierunku Ziemi. Rakieta była częścią testu przeprowadzonego przez rosyjską agencję kosmiczną w zeszłym tygodniu. Choć początkowo uznano go za sukces, górna część rakiety nie zdołała prawidłowo spalić się, a część statku kosmicznego spada w kierunku Ziemi. Górny stopień, nazwany Persei, miał wynieść atrapę ładunku na stabilną i wyższą orbitę, symulując sytuację, gdy będzie używany do pełnych startów. Tak się jednak nie stało i stopień Persei wraz z ładunkiem zaczął spadać z powrotem na Ziemię. Systemy śledzące pokazują, że obiekt znajduje się na wysokości około 140 tys. metrów. Jej prędkość i niekontrolowany charakter opadania oznaczają, że trudno jest przewidzieć, gdzie i kiedy może ostatecznie wylądować. Większość odłamków prawdopodobnie spłonie, gdy rakieta znajdzie się w atmosferze, a ewentualne kawałki będą na tyle małe, że nie spowodują większych szkód. Jest to jednak kolejny przykład niebezpiecznego kosmicznego złomu spadającego z powrotem na Ziemię, po tym jak w zeszłym roku resztki chińskiej rakiety spadły do Ocenau Indyjskiego.

Ceny żywności
Agencja ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), podała dzisiaj najnowsze dane dotyczące cen żywności. Światowe ceny żywności wzrosły o 28% w 2021 roku, do najwyższego poziomu od dekady, a nadzieje na powrót do bardziej stabilnych warunków rynkowych w tym roku są nikłe. Indeks cen żywności śledzony przez agencję, czyli najbardziej globalnie handlowane towary żywnościowe, wyniósł średnio 125,7 punktów w 2021 roku, najwięcej od 2011 roku, gdy wynosił 131,9 punktów. Miesięczny indeks nieznacznie spadł w grudniu, ale wzrastał przez poprzednie cztery miesiące z rzędu, odzwierciedlając niepowodzenia w zbiorach i silny popyt w ciągu ostatniego roku. Wyższe ceny żywności przyczyniły się do szerszego wzrostu inflacji w miarę jak gospodarki wychodzą z kryzysu wywołanego koronawirusem, a FAO ostrzegła, że wyższe koszty zagrażają biedniejszym populacjom w krajach zależnych od importu. "Podczas gdy normalnie wysokie ceny powinny ustąpić miejsca zwiększonej produkcji, wysokie koszty nakładów, trwająca globalna pandemia i coraz bardziej niepewne warunki klimatyczne pozostawiają niewiele miejsca na optymizm co do powrotu do bardziej stabilnych warunków rynkowych nawet w 2022 roku" - powiedział Abdolreza Abbassian, starszy ekonomista FAO, w oświadczeniu. Gwałtowny wzrost cen nawozów, związany z kolei ze spiralnym wzrostem cen energii, spowodował wzrost kosztów tak zwanych nakładów wykorzystywanych przez rolników do produkcji roślinnej, budząc wątpliwości co do perspektyw wydajności przyszłorocznych zbiorów. W grudniu spadły ceny wszystkich kategorii w indeksie cen żywności, z wyjątkiem produktów mlecznych, przy czym oleje roślinne i cukier spadły znacząco, podała agencja w swojej miesięcznej aktualizacji, jednak wcześniej w ciągu roku indeks cen oleju roślinnego FAO osiągnął rekordowy poziom.

Kolejna próba koreańskiego pocisku hipersonicznego
Jak podała w czwartek państwowa agencja prasowa KCNA, Korea Północna ponownie wystrzeliła wczoraj pocisk hipersoniczny, który z powodzeniem trafił w cel. Był to drugi taki test. Wystrzelenie pocisku w środę było pierwszą próbą Korei Północnej od października i zostało wykryte przez kilka ośrodków wojskowych w regionie i wywołało krytykę ze strony rządów Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii. Broń hipersoniczna zazwyczaj leci w kierunku celu na niższych wysokościach niż pociski balistyczne i może osiągnąć ponad pięciokrotną prędkość dźwięku - czyli około 6 200 km na godzinę. Pomimo nazwy, analitycy twierdzą, że główną cechą broni hipersonicznej nie jest prędkość, którą czasami mogą dorównać lub przekroczyć tradycyjne głowice rakiet balistycznych - ale jej zwrotność. W środowym teście "hipersoniczna głowica szybująca" odłączyła się od rakiety wspomagającej i wykonała manewr 120 km w bok, zanim "precyzyjnie trafiła" w cel oddalony o 700 km, jak podała agencja KCNA. Pocisk zademonstrował zdolność do połączenia "wieloetapowego lotu ślizgowego i silnego manewrowania bocznego" - podała KCNA. Chociaż od 2017 roku nie testowała bomb jądrowych ani międzykontynentalnych pocisków balistycznych dalekiego zasięgu (ICBM), w ostatnich latach Korea Północna opracowała i uruchomiła szereg bardziej zwrotnych pocisków i głowic bojowych prawdopodobnie mających na celu zdolność do pokonania obrony przeciwrakietowej, takich jak te, którymi dysponują Korea Południowa i Stany Zjednoczone, powiedzieli analitycy.