Wpis z mikrobloga

#wydarzeniaswiatedek

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.
https://www.wykop.pl/link/6442807/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-05-01-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu
@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @doser93
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt
@Sarza01 @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @maxoutday @qbaszy @jonik
@Bekoski @netstat-ano @jkrawczyk @54545454 @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna

Czy ten piękny dźwięk Harley-Davidsona zostanie z nami w UE?
W lutym 2021 roku Unia Europejska ogłosiła, że wkrótce będzie wymagać od krajów członkowskich wprowadzenia przepisów wymagających corocznych kontroli technicznych motocykli. Finlandia, Francja i Dania wraz z poparciem ze strony Federacji Europejskich Stowarzyszeń Motocyklistów (FEMA) skrytykowały tę decyzję. Francja i Finlandia jednoznacznie odrzuciły pomysł kontroli motocykli, jednak Dania uznała, że tzw. „przerywana kontrola”, czyli kontrola na stacji diagnostycznej i na drodze będzie korzystna . Po dokładnym zbadaniu sprawy, Duński Urząd Transportu przygotował poprawiony projekt ustawy Vision Act, który ma na celu rozwiązanie tej sytuacji. Jak jest napisane w ustawie "Ocenia się, że kontrola motocykli na poboczu drogi w połączeniu z już przeprowadzonymi inspekcjami motocykli spełnia wymagania dyrektywy dotyczące ustanowienia alternatyw dla wymogów okresowych inspekcji bez narażania bezpieczeństwa drogowego". Zgodnie z nową dyrektywą, duńskie władze rozpoczęły kontrole drogowe motocykli 1 stycznia 2022 roku. Podczas każdej kontroli funkcjonariusze sprawdzają stan techniczny motocykla i mierzą jego emisję hałasu. Jeśli pojazd nie przejdzie kontroli technicznej lub przekroczy limity hałasu, właściciel poniesie karę. Pierwsze wykroczenie będzie skutkowało mandatem w wysokości 330 euro, podczas gdy szóste wykroczenie spowoduje wzrost grzywny do 2 400 euro. "Hałas pochodzący od motocykli jest problemem", stwierdził duński minister transportu Benny Engelbrecht. "Teraz duńskie władze transportowe mają możliwość przeprowadzania kontroli drogowych motocykli i oczekuję, że nowe skuteczne narzędzie kontroli, w połączeniu z wysokimi karami, zmniejszy liczbę hałaśliwych motocykli". Jednocześnie ważne było dla mnie znalezienie rozwiązania w sprawie wdrożenia przepisów UE, tak aby stało się ono mniej inwazyjne dla właścicieli motocykli niż wymóg regularnych kontroli okresowych."

Kazachstan
Zamieszki, które rozpoczęły się kilka dni temu w bogatych w ropę naftową zachodnich regionach Kazachstanu, rozprzestrzeniły się, przede wszystkim na największe miasto kraju, Ałma- Ata. Z powodu wyłączenia internetu w Kazachstanie, trudno jest uzyskać wiarygodne wiadomości, ale z dostępnych źródeł, około 500 osób zostało rannych, spłonęło ponad 100 samochodów, a rezydencja prezydenta w Ałma-Acie została opanowana przez buntowników i podpalona. Gabinet podał się do dymisji, prezydent Kassym-Jomart Tokajew stanął na czele Rady Bezpieczeństwa (zastępując swojego poprzednika, Nursułtana Nazarbajewa, który kierował krajem przez prawie trzy dekady).Stan wyjątkowy został ogłoszony w Ałma-Acie i stolicy kraju, Nur-Sułtanie.

Niemiecka minister w USA
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock spotkała się w dzisiaj w swojej pierwszej podróży w Waszyngtonie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Antonym Blinkenem. Przed zaplanowanymi na przyszły tydzień rozmowami USA-Rosja i NATO-Rosja, oboje rozmawiali o Rosji i sytuacji na granicy ukraińskiej.

Kłopoty z węglem
Indonezyjski państwowy dostawca usług komunalnych PLN ogłosił w poniedziałek, że podaż węgla w kraju znalazła się w "krytycznym stanie". W obliczu kurczących się dostaw krajowych w tym miesiącu, Indonezja zakazała eksportu węgla. Indonezja jest głównym dostawcą węgla zarówno do Chin, jak i Indii. Kontrakty terminowe na węgiel w Chinach zareagowały niewielkim, 6-8 procentowym wzrostem cen, choć nadal istnieją obawy, że wzrost cen podobny do tego z października ubiegłego roku może być nadal możliwy.

Więcej umów o bezpieczeństwie
Australia i Japonia podpiszą w czwartek podczas wirtualnego szczytu nowe porozumienie w sprawie obrony i bezpieczeństwa. Umowa ma nakreślić ramy dwustronnej współpracy obronnej. Oba kraje omówią również współpracę w zakresie krytycznych technologii i materiałów.

Chińczycy w Serbii i Bośni- Hercegowinie
Chiński producent części samochodowych Minth ma zakończyć w kwietniu budowę fabryki o wartości 56,5 mln dolarów w zachodniej Serbii, Minth posiada już fabrykę w innym mieście w tym samym okręgu. Chińscy inwestorzy podpisali również umowę z Republiką Serbską na budowę elektrowni wodnej wzdłuż rzeki Trebisnjica. Chińska pożyczka pokryłaby 60% kosztów budowy, a resztę zapewniłaby spółka energetyczna Hidroelektrane na Trebišnjici (HET). China Energy Gezhouba Group ma wykonać prace na podstawie umowy podpisanej z rządem w 2020 roku. Cały projekt jest bardzo kontrowersyjny, ponieważ przekierowanie naturalnych dróg wodnych zmniejszyłoby przepływ wody do rzeki Neretwy, która przepływa przez Chorwację i już teraz przyjmuje zbyt dużo wody morskiej z Adriatyku, zagrażając przetrwaniu flory i fauny na tym obszarze, a także działalności rolniczej, która zależy od rzeki. Dodatkowo jest planowane zbudowanie przez Chiny nowego bloku elektrowni cieplnej zasilanej węglem w Tuzli, w Bośni i Hercegowinie.