Wpis z mikrobloga

@emjot86: polygon ma teoretyczna 'przepustowosc' 7000 transakcji na sekunde. To jest smiech na sali. Przy takiej ilosc transakcji, ta technologia nie ma szans zna zastapienie lub nawet zbilizenie sie do obecnych systemow finansowych.
Do obslugi wszystkich defi, kontraktow, przelewow, czy w ogole web3 potrzebny jest skok o przynajmniej kilka rzedow wielkosci, inaczej Polygon sie tak samo bardzo szybko zapcha jak eth.
Teoretyczne dywagacje na ten temat: https://vitalik.ca/general/2021/01/05/rollup.html , gdzie pada też liczba 100ktps z shardami. Nie zmieniam swoich toreb :P


@gysnde: Ciekawy artykul, przeczytalem go w miare dokladnie. Te 100 tys tps to jest totalnie teoretyczne "w przyszlosci" i nawet nie zostalo to jakkolwiek poruszone. Bardziej realne wydaje sie te 3-4 tys tps, co jest duzo za malo.

Jednak nawet zakladajac ze te rollups osiagna te 100 tys tps czy wiecej, to
L2 uzywaja L1 (eth) jako zabezpieczenie sieci. W przyszlosci nikt nie bedzie trzymac srodkow na L1, wezystko bedzie sie odbywac na wielu L2.


@emjot86: No wlasnie o tym pisalem, po co komu beda coiny eth, jak duzo wygodniejsze i tansze w obsludze beda tokeny L2. A do trzymania oszczednosci oczywiscie BTC.
no to pisze, L2 nie moga funkcjonowac bez L1, uzywaja go jako zdecentralizowana walidacje transakcji


@emjot86: No dobrze, to wiem ale chodzilo mi dla zwyklych ludzi. Jesli eth coin bedzie uzywany tylko do utrzymywania kontraktow L2, w ktorych wszyscy beda wykonywali wiekszosc transakcji to de facto posiadanie eth coina nie bedzie mialo zadnego sensu (bo to przeciez same platformy l2 beda go wykorzystywaly i same spalaly a nie bezposrednio uzytkownicy). Po
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mikolaj-miki: Podobno Sunflower farms. Jednak znalazłem o tym różne opinie i równie dobrze to może być atak typu DDoS na sieć. Co by nie było to ta sieć jest do tego idealna ze względu na tanie transakcje
@baidu: nie no, nikt z eth nie kaze korzystac :) ale nigdzie indziej nie mam 30% na stablach i 90% na tokenach, ktore caly czas rosna, bo ich platforma obraca miliardami.
nie no, nikt z eth nie kaze korzystac :) ale nigdzie indziej nie mam 30% na stablach i 90% na tokenach, ktore caly czas rosna, bo ich platforma obraca miliardami.


@emjot86: Ale Ty piszesz o zyskach a ja o uzytecznosci i codziennym uzytku. Mozesz "inwestowac" w dowolne alty i na niektorych uzyskac duzo wiekszy zwrot niz te 90% ale to nie o to chodzi. Chodzi mi tylko o to czy ETH
@baidu: ale zysk nie pochodzi z tradingu tylko z tego ze te tokeny pracują w zdecentralizowanych aplikacjach w srodowisku zabezpieczanym przez eth. Chodzilo mi o to, ze na eth dziala caly system finansowy, duzo bardziej efektywny niz tradycyjny.

Ogolnie mam wrazenie ze caly czas nie wiesz o co mi chodzi xD bo nie korzystales z defi.
Ale to za mało, żeby utrzymać globalny system finansowy, a te EOSy, solany (scentralizowane blockchainy) nie mają pomysłu jak wyskalować się na 1M+ tps - Ethereum ma i to bez utraty decentralizacji L1.


@gysnde: no zgadzam sie, ale ETH obecnie nie osiaga nawet 10 tys. tps. Wyslales mi przed chwila artykul w ktorym probuja osiagnac te kilka tys TPS i byc moze 100 tys. tps w blizej nieokreslonej przyszlosci. Skad teraz
ale zysk nie pochodzi z tradingu tylko z tego ze te tokeny pracują w zdecentralizowanych aplikacjach w srodowisku zabezpieczanym przez eth. Chodzilo mi o to, ze na eth dziala caly system finansowy, duzo bardziej efektywny niz tradycyjny.

Ogolnie mam wrazenie ze caly czas nie wiesz o co mi chodzi xD bo nie korzystales z defi.


@emjot86: Raczej nie bardzo. W 2021 roku zostalo spalonych "tylko" 1.3 miliona eth, co daje jakies