Wpis z mikrobloga

Czy brzmię jak lewak?

Bogaci powinni finansować wydatki budżetu państwa nie tylko proporcjonalnie do swoich dochodów (jak zakłada podatek liniowy), ale trochę więcej niż w stosunku do wielkości dochodów (czyli powinien istnieć podatek progresywny).
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ryu: ZUS sprywatyzować z możliwością przeniesienia swoich oszczędności do innej firmy.

@DuPont: Każdy wysoki podatek zabija gospodarkę. Mniej dla siebie = mniej kupuje = mniej się produkuje = mniej dochodów dla państwa bo firmy upadają i nie ma zatrudnienia = mniej kupuje. Takie błędne koło.
  • Odpowiedz
@Ryu: I co sadzisz o tych propozycjach(20% podatek od pensji oraz 1% od przychodu)?

@DuPont: Ja za to znalazłem dane na wiki, że w 2008 roku mieli przychód 378 mld $(kurde połowę PKB Polski) a zysk netto 12 mld. Więc spokojnie by zapłacili te prawie 4 mld zielonych. Przy okazji skończyłaby się kreatywna księgowość bo przychody firmy jest ciężej ukryć niż zatapianie jej zysków.

ale liniowy jest proporcjonalny, bo każdy płaci ten sam procent od dochodów czyli proporcjonalnie
  • Odpowiedz
@5th: w Wal-mart jest tak, że zdecydowana większość produktów ma marżę wynoszącą 1 cent. Płacąc 4mld usd z zysku 12 mld usd to by to było 25% podatku dochodowego, czyli mieliby gorzej niz jakby teraz siedzieli na 19% liniowym :P nie wiem czy w Polsce jest jakis ich odpowiednik, czyli niskomarzowe wysokowolumenowe przedsiebiorstwo, ale chyba nie, wiec mi sie podatek obrotowy podoba.
  • Odpowiedz