Wpis z mikrobloga

@ksiak: Po tyle chodzą, jak chcesz go zmodernizować i odnowić to wsadzisz drugie tyle. Koszt utrzymania w polsce trzeba liczyć bez większych modernizacji na jakieś 15k rocznie ale w holandi sama marina kosztuje tyle co jego cena na rok.
@SupreminTHC: To zależy ile chcesz pływać rocznie i czy sam, czarter też za tani nie jest jeśli chcesz pływać bez obcych. Do trzech tygodni rocznie taniej i lepiej czarterować ale powyżej miesiąca to już sie mija z celem. No i frajda z posiadania łódki i bycia kapianem to zupełnie inne hobby od rejsów stażowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Po tyle chodzą, jak chcesz go zmodernizować i odnowić to wsadzisz drugie tyle.


@suqmadiq2ama: możesz napisać co tutaj należałoby odnowić oraz jakie modernizacje są wskazane?

Koszt utrzymania w polsce trzeba liczyć bez większych modernizacji na jakieś 15k rocznie


@suqmadiq2ama: A wiesz może jak to wygląda np w Grecji?

ale w holandi sama marina kosztuje tyle co jego cena na rok.


@suqmadiq2ama: tutaj nie bardzo rozumiem co masz na myśli.
@ksiak: Przed chwilą napisałem referat i sie wykop wysypał i mi skasował, więc streszczę:

Po zakupie jakieś 10-15k licz na naprawy, 5-10k na marine i inne opłaty w polsce - to zakładając że przy zakupie wszystko jest ok i działa.

Jak chcesz pływać weekendowo np po zalewie tylko to nie musisz ładować od razu się w naprawy bo jak coś padnie albo zacznie nabierać wody to raczej nie skończy na dnie
@suqmadiq2ama: wciąż oszczędzam na swój pierwszy jacht, chciałbym coś w czym mógłbym pomieszkać z małżonką w miarę komfortowo przez 2-3 lata i robić bezpiecznie cross atlantic. Z mojego wstępnego rozeznania wygląda że potrzebowałbym raczej coś w granicach 12-15metrów albo jakiś katamaran, ale rozstrzał cenowy przyprawia mnie o ból głowy czasami. W jaki przedział cenowy powinienem celować w/g Ciebie? (mówię o czymś, co "jeździ, skręca, hamuje" ( ͡° ͜ʖ ͡
@SupreminTHC: Nowe są projektowane na 5 lat eksploatacji, jak chcesz mieć w środku mahoń zamiast paździerza, gruby laminat i podobną jakość co w starych to cena leci w kosmos. Jedna deska mahoniowa na alle kosztuje kilkaset złotych, kubik teaka 30k pln - to tylko koszt materiału.

Laminaty są robione saszkami w polsce i jadą do niemiec gdzie ludzie z łapanki z agencji je montują bez większego doświadczenia.
To nie te czasy
@megawonsz9: No taki scampi jest w sam raz, ja go kupiłem do pływania w trzy osoby, ja, różowa i kompan na zmianę wachty.
Każdy kolejny metr podnosi koszty do kwadratu ale oferuje 30% wnętrza więcej.
10-11 metrów to max co poprowadzisz samodzielnie.

Nie wiem jakim budżetem dysponujesz na zakup ale licz do100k za 30 stóp, za 37 licz 200k
Koszty utrzymania pomiędzy nimi to 2-3x drożej. Metr kwadratowy żagla to 250zł
@megawonsz9: Nie kupuj też jachtu za całe oszczędności bo skończysz marnie. Najlepiej zacząć sezon dwa od właśnie takiego - skandynawia nimi pływa po 10 lat zanim pomyślą o zmianie na większy nie bez powodu a poziom zamożności jest nieporównywalny. Kasa nie załatwia wszystkiego, możesz skończyć z wrakiem i walizką pieniędzy na naprawy jak sam nie ogarniesz i nie znajdziesz dobrych fachowców. Mój szkutnik następny rok zamknął w sierpniu i nic już