Wpis z mikrobloga

Na początku tego roku z otoczenia w #pracbaza trzy osoby wzięły kredyt po kule. Jeden kumpel i dwie laski. Kumpel ma stałą stopę. Oczywiście w lutym, kiedy brał, laski wbijały mu szpileczki. Teraz bardzo je zaczął denerwować. Zapytacie co takiego im mówi. A nic, sama jego obecność je bardzo denerwuje. Nawet kawy nie dają rady z nim robić w jednym pomieszczeniu. XD

#nieruchomosci #mieszkanie #kredythipoteczny #pracbaza
  • 108
  • Odpowiedz
@trapped: Ja porównuję tylko do wiboru, marżę każdy może mieć inną. A wibor nie spadł poniżej 0.21%. Powiem tak, najprawdopodobniej wibor już nigdy nie zejdzie poniżej 0.5%, więc jak ktoś podpisał stałą stopę bazową na 5 lat z takim wynikiem, to mu gratuluję. Rok odrobinę dopłacił, a teraz będzie odcinał kupony, bo wibor jest już 2.48% i tendencja jest wzrostowa. Jeśli się obniży to raczej nie poniżej wartości 1.7-1.8% wartości
  • Odpowiedz
@trapped: Podpisujesz umowę na zmienną i aneksujesz na stałą. W PKO można to zrobić w dowolnym momencie dowolną ilość razy. Oczywiście nie częściej niż raz na 5 lat, bo po podpisaniu aneksu nie da się wrócić do zmiennej raty wcześniej niż po 5 latach.
  • Odpowiedz
@ksiak: To jest patologia, Banki nie ponoszą żadnego ryzyka, zero dosłownie, wszystko leży po stronie klienta, wyjebongo. Mam nadzieję że jak ludzie nie będzie stać na spłatę rat to dojebią tym bankom tak że będą umarzali długi. Nie istnieje stała stopa procentowa, to jest fucking joke, powinien być wybór.
  • Odpowiedz
@mickpl: Ale takie niskie stałe oferty mogły być tylko po "covidowym" obniżeniu stóp. Wcześniej przecież dla zmiennego kredytu WIBOR + marża banku w najlepszych! ofertach to było minimum 3,3%. A stałe było po jakieś chyba 4,5-6%. No i te "stałe" były tylko w wybranych bankach, bo obowiązek posiadania takiego kredytu w ofercie nie istniał.
  • Odpowiedz
@SharpEdges: Przy takiej inflacji? :) Jak masz pewną inwestycję lepszą od inflacji, to musisz jeszcze uwzględnić to jak zmieniają się ceny nieruchomości. Pewnie realna wartość nowych mieszkań spadnie, ale to już bańka pęka długo i pęknąć nie może.
  • Odpowiedz
@mickpl: @Redlic: @sprynek:
Także faktycznie głupi byli ci ludzie, którzy brali "zmienne" przy tak niskich ofertach "stałych" stóp w tym okresie.
Dziwię się też bankom, że miały w tym okresie tak niskie "stałe" oferty (typu 2,5%), bo można było przewidzieć, że "zerowe" stopy będą z nami na krótko.

Rynek śledziłem i brałem kredyt jeszcze przed tym szaleństwem. Refinansowania nawet nie rozważałem, bo jednak za nadpłatę mam
  • Odpowiedz
o jest patologia, Banki nie ponoszą żadnego ryzyka, zero dosłownie, wszystko leży po stronie klienta, wyjebongo. Mam nadzieję że jak ludzie nie będzie stać na spłatę rat to dojebią tym bankom tak że będą umarzali długi. Nie istnieje stała stopa procentowa, to jest fucking joke, powinien być wybór.


@RobertinoIncelino: to prawda, ale zobacz na komentarze powyżej. Ułatwię Ci zadanie i popatrz tylko na odpowiedzi do mnie. Wykopki się plują, że
  • Odpowiedz
Chyba w Holandii. Albo na 5 lat. Nie ma w Polsce kredytów ze stałą stopą na 30 lat.


@graf_zero: Przy tej inflacji nawet duża rata to będzie #!$%@? za 5 lat. 80% kredytów jest spłacanych wcześniej. W ciągu 5 lat spłaci dużą część wcześniej i będzie miał w piździe te raty.
Też mam stały nieduży na 330 tysięcy. I tak na niego mam #!$%@? że wziąłem po same kule na
  • Odpowiedz
@sprynek: hmmm, przeglądałem oferty z września i tez interesowałem się stałą stopą. Na zmiennej najlepsza oferta jaka dostałem to 2,09 (przy stopie referencyjnej 0,1). No ale gratuluje wyłapania superoferty
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@trapped: no bo to jest te magiczne stałe oprocentowanie z niższym procentem niż przy zmiennym, czego nie rozumiesz? xD a potem się okazuje, że kredyt wzięty albo niski na 100k albo z dużym wkładem własnym xD a wykopki nie zdają sobie sprawy, że standardowy kredyt w Polsce jest brany na 30 lat w kwocie 330 k zł, gdzie przy stałym płaci się jakieś 800 zł więcej od zmiennego.
  • Odpowiedz
@Krupier: w umowie ustalasz marżę i po 5 latach przechodzisz na nią + wibor albo rozmawiasz o stałej, nie ma żadnej nowej prowizji i ubezpieczenia.
@Qql3l3: to sobie przejdzie na zmienne po 5 latach
@SharpEdges: to ty nie bo jest ogromna inflacja, większa niż stopy
@sakulbn: po kule to na granicy możliwości. Stała stopa to umówienie się z bankiem że przez 5-7 lat w
  • Odpowiedz