Wpis z mikrobloga

czy kojarzycie jakiś bardziej rozbudowany kalkulator, gdzie wyliczę sobie, czy opłaca się korzystać z ulgi dla klasy średniej itp.? pracuję na etacie, dodatkowo w pracy część wynagrodzenia jest w formie premii, a co więcej miewam też zewnętrzne zlecenia z tytułu umowy o dzieło. jest może jakiś kalkulator, gdzie mogę sobie oszacować, co mi się najbardziej opłaca, bo pracodawca podesłał tylko artykuł z DGP? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#polskilad #podatki
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@noorey: no ale na początku roku decydujesz czy chcesz ją mieć naliczana w razie W. Bo to wychodzi ok 5700 miesięcznie. I jak to przekroczysz to teoretycznie ci ta ulga przysługuje. Tyle, że na rok musisz mieć powyżej tych 68,6tys.

Jak spełniasz warunki, to nie widzę powodu żeby miało się nie opłacać
@bomba4: ok, a co jeśli ktoś teoretycznie przekroczy 133k przychodu? dostanie kosmiczną premię od pracodawcy, a cały rok brana była pod uwagę ulga? zwraca ją w 2023?

i jak rozumiem umowy o dzieło spoza firmy nie wliczają się do przychodu?
@bomba4: ehh, ok, bo widzisz, od pracodawcy mam informację:

Jeśli ktoś pracuje na etacie i dodatkowo zawrze umowę cywilnoprawną, ulga obejmie wyłącznie jego przychody z pracy, a te z dodatkowej umowy nie będą brane pod uwagę.
@bomba4: dlatego uważam, że to wszystko przekracza zdolności percepcji zwykłego laika jak ja :D dzięki!

doczytałam na podstawie tego artykułu, że po prostu najprościej złożyć wniosek o nienaliczanie ulgi - jeśli okaże się, że mi jednak przysługiwała, to mogę z niej skorzystać przy rozliczeniu rocznym... nadal jednak nie wiem, jak bardzo niekorzystnie to wpłynie na moje miesięczne wynagrodzenie, ale trudno ;)