Wpis z mikrobloga

Załóżmy, że odziedziczę 100 000 PLN po babci

Pytanie co zrobić z tą kasą? Jak ja oszczędzić / zainwestować?

Co rekomendujecie?

Odpada:
- Nie prowadzę firmy i nie zamierzam - więc w nią reinwestować / nie będę jej zakładał
- Sam grać na giełdzie nie będę - grałem przed poprzednim kryzysem nie zamierzam znów w to wchodzić
- Mam zdrowie OK więc nie za bardzo mam jak w to inwestować
- Nie muszę inwestować w szkolenia - pracodawca daje mi elastyczny budżet na szkolenia, więc też to odpada
- #bitcoin / #altcoin tego się boje
- Nie chcę wrzucić tego na lokate 1% ;-( ale tak się to skończy jak nie znajdę jakiegoś fajnego rozwiązania

Cel:
- Nie chce rozwalić tej kasy.
- Nie planuje rozwalić to "dziwki koks i wódę"
- Chce bezpiecznie to ulokować
- Lub spokojnie zainwestować (4 - 8 % to by było coś!)

Tak wiem jestem biedakiem programista15k / programista30k / programista50k tyle mają po jednej wypłacie.

#inwestycje #oszczedzanie #pieniadze #zloto #akcje #gielda
Turysta10 - Załóżmy, że odziedziczę 100 000 PLN po babci

Pytanie co zrobić z tą ka...

źródło: comment_1640633871wokHiN6hI0rd0K7QEBid3d.jpg

Pobierz
  • 104
  • Odpowiedz
@Turysta10: zainwestuj w siebie, przeszczep włosów, napraw samochodx wyjedz na wakacje. Jak nie masz biznesu albo dobrej roboty to 100tysiecy ciebie nie utrzyma. I tak ta kase stracisz. Lepiej zacznij myslec jak zarabiac te 20-40 miesiecznie aby miec za co zyc na starosc. 15k miesiecznie to przereklamowana wyplata.
  • Odpowiedz
@Turysta10 zainwestuj w najpotezniejsza inwestycje na ktorej nie stracisz, czyli w wiedze. My możemy Ci pisać w co według nas warto ulokowac swoje pieniadze, ale jak nie masz wiedzy to nawet jak to bedzie pewne na 99% to mozesz #!$%@?, wlasnie przez brak wiedzy. Więc ksiazki o inwestycjach/biznesie, filmiki na youtubie o tym samym i cos Ci wpadnie do głowy, pozdro
  • Odpowiedz
Coś konkretnego rekomendujesz?


@Turysta10: ja bym rekomendował nie kupowanie złota, jak się nie wie dokładnie co się robi babe, bo to nie nie działa tak że masz zysk wysokości zmiany kursu. A i cykl nieopdowiedni.

Jakiś mix ETF+obligacje skarbowe, lub ETF+TFI+obligacje skarbowe.
  • Odpowiedz
@Turysta10: Główna zasada jest taka, że na im dłuższą perspektywę oszczędzania i inwestowania się nastawiasz, tym lepiej. Tracą głównie ci, którzy chcą pomnożyć swój majątek w miesiąc albo w kilka lat.
Po drugie, im bardziej rozproszysz swój majątek po różnych inwestycjach (tzw. dywersyfikacja), tym lepiej. Tylko od razu sprawdzaj na bieżąco prawo podatkowe, bo można się wpakować w dziesiątki PITów.

Ja też śledzę ten temat i na razie część wpłacam na
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Turysta10: a może jakiś klasyczny furgon w stylu m5 e39 albo coś? O ile trochę się znasz na samochodach i masz gdzie to trzymać żeby zachować w dobrym stanie.
  • Odpowiedz
@hu-nows: No dobra, kupuje tą ruderę, wsadzam 10k w remont. Jak długo będę ja sprzedawał? W moim rodzinnym Radomiu dużo ładniejsze „rudery” stoją po kilka lat. Jeżeli inwestycja ma być na prawdę długoterminowa to nawet pomimo coraz bardziej prawdopodobnego „krachu”, w perspektywie 20 lat sp500 da stopę zwrotu 7-8% średniorocznie. Dlatego polecałem kupować transzami co miesiąc lub dwa żeby zminimalizować ryzyko zbyt wysokiego wejścia.
  • Odpowiedz
@Turysta10: Ciężko teraz będzie jak wszystko jest już mocno napompowane. Teraz najbezpieczniej to kupic ziemie rolna . Nie wiem gdzie mieszkasz, ale należy poszukać blisko miasta lub jakiejś „prestiżowej” wsi obok miasta, gdzie już budują się domy. Jak jesteś zupełnie zielony to udaj się do lokalnego biura, który ma dobre opinie. Popytaj znajomych, może ktoś już korzystał. Po 5 latach będziesz dużo na plus. W między czasie odkładaj siano na geodetę,
  • Odpowiedz
  • 0
@Turysta10: a może jakiś klasyczny furgon w stylu m5 e39 albo coś? O ile trochę się znasz na samochodach i masz gdzie to trzymać żeby zachować w dobrym stanie.

Nie znam się :-(
Nie mam gdzie trzymać.

W moim przypadku odpada.

Ale mam znajomych którzy kupili sobie auta jako inwestycję.
  • Odpowiedz
  • 0
@Turysta10 zainwestuj w najpotezniejsza inwestycje na ktorej nie stracisz, czyli w wiedze. My możemy Ci pisać w co według nas warto ulokowac swoje pieniadze, ale jak nie masz wiedzy to nawet jak to bedzie pewne na 99% to mozesz #!$%@?, wlasnie przez brak wiedzy. Więc ksiazki o inwestycjach/biznesie, filmiki na youtubie o tym samym i cos Ci wpadnie do głowy, pozdro


@Mocarz888
Racja. Niestety wątpię aby dał radę aż tyle czasu zainwestować
  • Odpowiedz
Pytanie co zrobić z tą kasą? Jak ja oszczędzić / zainwestować?


@Turysta10: Załóż sobie konto IKZE w banku z brokerem, wpłać kasę, zainwestuj w fundusz ETF S&P500, ciesz się ulgą podatkową i trzymaj tą kasę na emeryturę (najlepiej dopłacając co roku).
  • Odpowiedz
@Turysta10: Z całą pewnością najlepsza inwestycja to inwestycja w swoją wiedzę. Zakładam, że to już masz.
Można kupić garaż (nie miejsce postojowe) i mieć pasywny dochód z najmu. Coraz więcej osób szuka miejsca na przechowywanie nie tylko auta ale i szpargałów. A prawa lokatorskie takiego interesu nie zepsują.
Ciekawe wydają się BlockFi i Celsiusz, gdzie można tokeny złota ulokować na 5% wypłacanym w złocie. Natomiast nie wiem jak to oprocentowanie zachowa
  • Odpowiedz