Wpis z mikrobloga

Piątek wieczór więc jest czas na zagłębienie się w #polskilad #podatki

W każdym razie wyczytałem że będzie teraz

Brak możliwości fakturowania własnych spółek z tytułu m.in. wynajmu nieruchomości, samochodów, „fikcyjnych” usług. Rząd uznał, że jest to ukryta dywidenda, której nie będzie można już wliczyć do kosztów prowadzenia działalności.


Macie coś więcej informacji? Bo nie za bardzo w internecie mogę znaleźć

Ogólnie to taka kmina, że osoba X ma JDG i ma udziały (>50%) w sp. z o.o.
Na JDG jest lokal który w części (jeden pokój) jest podnajmowany spółce i to w stawkach jakichś sprzed 10 lat
To co rozumiem że teraz wystawianie takiej faktury z JDG do Spółki jest totalnie bez sensu bo spółka nawet nie może takiego najmu zaliczyć w koszty? (Ale najem od jakiegoś randoma już by mogła?) Czy wystarczy żeby osoba X sprzedała komuś np z rodziny mieszkanie (albo lepiej, wynajęła, żeby ta dalej wynajęła spółce) żeby można było znów naliczać to w koszta spółki? #bezsens
  • 3
@puexam: Tak, a o co chodzi?
A tak serio - to jest kolejny absurd. Teoretycznie działasz na niekorzyść spółki, bo musisz wynajmować drożej od kogoś innego, mimo, ze masz własny lokal, który wrzucasz praktycznie wynajmujesz po „kosztach”
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@puexam: tak, trzeba budować dłuższe łańcuszki.
Nawet jak masz fakturę 10% to musisz taka fakturę oznaczyć TP i US będzie się przyglądał co tam sprzedajesz i za jaką kwotę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zeddzik: ale zaraz zaraz. Czyli jak podnajmuje mojej spółce to dla mnie jest to zysk a dla spółki nie jest to kosztem? Czyli place dodatkowo podatek dochodowy.
Jeśli takie coś ma być to powinno być użyczenie spółce bezpłatnie lokalu/auta wtedy luz bo oba podmiotu należą do tej samej osoby( wiem że nie można optymalizować bo np JDG może być na ryczałcie) ale z tego co wiem to obecnie jak użyczamy takiej