Wpis z mikrobloga

Mirki, macie już dosyć długich wieczorów i szybko zapadającego zmroku? Jeśli tak to mam dla was dobrą wiadomość. Wczoraj nastąpił najwcześniejszy zachód Słońca w tym roku, a dzisiaj Słońce zaszło już o kilka sekund później!

Tak, tak - wczoraj Słońce zaszło we Wrocławiu o 15:46:49, a dzisiaj o 15:46:53. Dzień od "strony wieczornej" zaczyna się wreszcie wydłużać!
Jednak od "strony porannej" dzień nadal się skraca (o około minutę dziennie) i ten trend odwróci się dopiero 31 grudnia. Jednak od 22 grudnia dnia będzie już szybciej przybywać wieczorem niż ubywa rano.

Ale dlaczego tak się dzieje, to znaczy, dlaczego w dniu przesilenia zimowego nie występuje ani najwcześniejszy zachód Słońca, ani najpóźniejszy wschód Słońca?

Cytując:
Przyczyną tego jest zmienna prędkość kątowa Ziemi w jej ruchu wokół Słońca i stałość prędkości wirowania planety.

Stały okres obrotu wokół osi powoduje, że czas pomiędzy kolejnymi górowaniami tej samej, odległej gwiazdy jest stały (wynosi 23 godziny 56 minut 4 sekundy i jest nazywany dobą gwiazdową).
Natomiast zmiany prędkości w ruchu po orbicie powodują, że czas mijający między kolejnymi górowaniami Słońca zmienia się. Pod koniec roku odległość Ziemia-Słońce jest mniejsza niż średnia jej wartość. To powoduje, że prędkość orbitalna oraz prędkość kątowa jest większa niż średnia policzona z całej orbity. Każdego dnia Ziemia pokonuje większą niż średnia część swojej orbity, Słońce przesuwa się na tle odległych gwiazd o większy kąt i czas między kolejnymi południami wydłuża się. Obecnie wynosi on 24 godziny i 30 sekund. Przesuwające się południe “pociąga” za sobą cały dzień, powodując opisywane różnice między świtem i zmierzchem.

Odwrotne zjawisko występuje latem, tzn. najpóźniejszy zachód Słońca jest przed przesileniem, a najwcześniejszy wschód - po nim.
Oba zjawiska można zobaczyć, analizując wykres z godzinami wschodów i zachodów Słońca w ciągu roku (poniżej) - widać, że krzywe wschodów i zachodów nie są odbiciami lustrzanymi.

Więcej można poczytać na angielskiej Wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Equation_of_time
https://en.wikipedia.org/wiki/Analemma

#ciekawostki #astronomia #gruparatowaniapoziomu #nauka
  • 26
@RozkalibrowanaTurbopompa:
To ja rzucę dodatkową ciekawostką:
Otóż, skutki tych wszystkich astronomicznych wydarzeń szybko odczuwają... weterynarze.
Jak dowiedziałem się z pierwszej ręki, wraz z wydłużającymi się dniami już po Nowym roku w kotach zaczynają budzić się pierwsze miłosne instynkty. I chociaż apogeum tych procesów przychodzi tradycyjnie w marcu, to już w styczniu zaczynają się tworzyć kolejki na zabiegi sterylizacji i kastracji co bardziej zaniepokojonych właścicieli.
( ͡ ͜ʖ ͡