Wpis z mikrobloga

Mirki, macie już dosyć długich wieczorów i szybko zapadającego zmroku? Jeśli tak to mam dla was dobrą wiadomość. Wczoraj nastąpił najwcześniejszy zachód Słońca w tym roku, a dzisiaj Słońce zaszło już o kilka sekund później!

Tak, tak - wczoraj Słońce zaszło we Wrocławiu o 15:46:49, a dzisiaj o 15:46:53. Dzień od "strony wieczornej" zaczyna się wreszcie wydłużać!
Jednak od "strony porannej" dzień nadal się skraca (o około minutę dziennie) i ten trend odwróci się dopiero 31 grudnia. Jednak od 22 grudnia dnia będzie już szybciej przybywać wieczorem niż ubywa rano.

Ale dlaczego tak się dzieje, to znaczy, dlaczego w dniu przesilenia zimowego nie występuje ani najwcześniejszy zachód Słońca, ani najpóźniejszy wschód Słońca?

Cytując:
Przyczyną tego jest zmienna prędkość kątowa Ziemi w jej ruchu wokół Słońca i stałość prędkości wirowania planety.

Stały okres obrotu wokół osi powoduje, że czas pomiędzy kolejnymi górowaniami tej samej, odległej gwiazdy jest stały (wynosi 23 godziny 56 minut 4 sekundy i jest nazywany dobą gwiazdową).
Natomiast zmiany prędkości w ruchu po orbicie powodują, że czas mijający między kolejnymi górowaniami Słońca zmienia się. Pod koniec roku odległość Ziemia-Słońce jest mniejsza niż średnia jej wartość. To powoduje, że prędkość orbitalna oraz prędkość kątowa jest większa niż średnia policzona z całej orbity. Każdego dnia Ziemia pokonuje większą niż średnia część swojej orbity, Słońce przesuwa się na tle odległych gwiazd o większy kąt i czas między kolejnymi południami wydłuża się. Obecnie wynosi on 24 godziny i 30 sekund. Przesuwające się południe “pociąga” za sobą cały dzień, powodując opisywane różnice między świtem i zmierzchem.

Odwrotne zjawisko występuje latem, tzn. najpóźniejszy zachód Słońca jest przed przesileniem, a najwcześniejszy wschód - po nim.
Oba zjawiska można zobaczyć, analizując wykres z godzinami wschodów i zachodów Słońca w ciągu roku (poniżej) - widać, że krzywe wschodów i zachodów nie są odbiciami lustrzanymi.

Więcej można poczytać na angielskiej Wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Equation_of_time
https://en.wikipedia.org/wiki/Analemma

#ciekawostki #astronomia #gruparatowaniapoziomu #nauka
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@RozkalibrowanaTurbopompa
We Wrocławiu jest nieregularny cykl słoneczny. Wieczorem jak kładę się spać to na południowym wschodzie widzę piękny zachód słońca, co ciekawe nie kończy się nawet jak zasypiam. Jak wstaje rano i otwieram oczy, ku mojemu nie zdziwieniu, mam piękny wschód słońca z tej samej południowo wschodniej strony. I tak się żyje w tym Wrocławiu.
Activepl - @RozkalibrowanaTurbopompa
We Wrocławiu jest nieregularny cykl słoneczny. W...

źródło: comment_1639556331ESWPmS7VpmJj5RosaJPP2n.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@RozkalibrowanaTurbopompa: Przypomina mi się rozkmina, że na półkuli południowej przy założeniu tych samych warunków (szerokość, odległość od wody, etc) będzie zimniej w lecie niż na półkuli północnej, z tego prostego faktu, że Ziemia będzie dalej od Słońca. Pomimo teoretycznej symetryczności zjawiska - symetryczne nie jest :)
  • Odpowiedz