Wpis z mikrobloga

#komputer #komputery #pc #pytaniedoeksperta

Witajcie! Planuję sobie za około 2-3 tygodnie zakupić komputer do pracy, gier, filmów i oczywiście przeglądania internetów w wolnych chwilach. Na pewno z rzeczy, które będą go obciążać to bedzie zabawa z wirtualizacją zarowno pod windowsem, jak i linuxem oraz różnymi usługami serwerowymi. W gierki też chcę sobie pograć w miarę komfortowo, chociaż nie jestem jakimś zapalonym "pro elo gamerem" :P Nie będę się bawił w OC. Planowany budżet to 4-4,5k. Miałem ostatnio trochę czasu, więc pogrzebałem trochę w sieci i skonfigurowałem taki oto #zestawkomputerowy :

#procesor - Intel Core i5-4670 /3.4GHz, 6MB, LGA 1150 810 zł

#chlodzenie procesora - Thermalright HR-02 Macho120 (większa wersja nie zmieści się do tej obudowy) 159 zł

#plytaglowna - Gigabyte GA-H87-HD3 345 zł

pamięć #ram - Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 Ballistix 539 zł

#kartagraficzna - Gigabyte GeForce GTX 660 OC 2GB DDR5 192bit (1096/6008) 659 zł

#dysk SSD - Samsung SSD840 120GB 349 zł

#obudowa - Silentium PC Gladius M40 199 zł

#zasilacz - Silentium PC Deus M1-650W 80+ Bronze 265 zł

zostaje jeszcze:

#monitor - Benq GW2460HM (koniecznie 24 cale) 699 zł

Dodatkowa informacja - mam 2 identyczne dyski SATA, stąd chce, aby płyta główna obsługiwała RAIDa.

Jeżeli gdzieś do jakiegoś elementu warto dołożyć do ~100zł to nie będzie problemu. Obecny koszt konfiguracji to niemal równe 4 tys. zł. Wszelkie sugestie i opinie mile widziane ;)
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@relik39: Myślałem o tym wariancie, ale z drugiej strony kilka wirtualek bez problemu bedzie w stanie zjeść te 8 GB ramu. Jakbym wiedział chociaż, że cena RAMU nie będzie dalej rosła to pewnie skusiłbym się na GTXa 760 a najchętniej na 750Ti, który ma wyjść za jakiś czas, ale to przyszłość.

Co do chłodzenia - czytałem, że Haswelle generalnie lubią się grzać, stąd pomysł, aby dokupic jakieś chłodzenie.

@fuser
  • Odpowiedz
@erplus: tak szczerze to niewielka jest różnica między nimi, ale teoretycznie pamięci w samsungu mają słabszą żywotność. Więcej nie pamiętam, ale wiem, że jak kupowałem dla siebie i przeryłem fora, to raczej sugerowali dołożyć do 840 pro albo brać co innego
  • Odpowiedz
@mieffer: Ok, wielkie dzięki :) Dokładać mi się do niego nie opłaca, więc najpewniej wybiorę któryś z podanych przez Ciebie. To z ciekawości, jaki sobie kupiłeś?
  • Odpowiedz
Jakbym wiedział chociaż, że cena RAMU nie będzie dalej rosła to pewnie skusiłbym się na GTXa


Małe szanse, przypomnę, że jeszcze na początku roku najtańsze moduły 8 GB kosztowały ok. 130 zł, za tyle ile chcesz teraz wydać miałbyś niebagatelne 32 GB. Wiem, że do wirtualek by sie przydało, jednakże sytuacja na rynku jest taka, że RAM jest najdroższy od długiego czasu a grafika najtańsza, także warto byłoby to wykorzystać

@erplus
  • Odpowiedz
@relik39: To prawda, grafiki są w bardzo przystępnych cenach. RAM raczej szybko nie stanieje. Z tego co się zorientowałem, to producenci pamięci nastawili się na jej produkcję do smartfonów/tabletów i po prostu podaż desktopowego ramu zmalała. Spekulacja z pożarem w fabryce Hynixa też swoje zrobiła.

Z drugiej strony łatwiej jest dokupić w razie potrzeby kość pamięci niż wymieniać grafikę... zatem jeżeli GTX 760 to który? :)
  • Odpowiedz
@relik39: Ok, wielkie dzięki za rady ;)

Zastanawiam się tylko jeszcze z tym chłodzeniem do procka... chociaż w sumie teżw razie, gdyby mi się grzał za mocno w stresie mogę dokupić do niego z czasem chłodzenie.
  • Odpowiedz
@erplus: sprawdzałem ostatnio u kumpla i na i5 4430 przy obciążeniu był właściwie niesłyszalny, a temperatury jak najbardziej znośne. Opinia o gorącym Haswellu wzięła się głównie stąd, że gorzej sie skaluje z napięciem przez tri-gate, ale na stockowym VCore nie stanowi to żadnego problemu.
  • Odpowiedz