Wpis z mikrobloga

Mirki miał tu ktoś doświadczenia z instalacją światłowodu z osobnym ont i podpinaniem własnego routera?

Rozchodzi się o to że nexera kładzie światłowody i może będzie możliwość podpięcia. Rzecz w tym że nie mam ochoty korzystać z funboxa a podobnież można wymusić instalację osobnego ont od orange (bodajże dostarczają od huaweia)

No i dalej rozchodzi się o to że mam router który teoretycznie powinien działać podpięty do ont bo ma port lan/wan ale wyczytałem coś że router musi mieć konfigurację Vlan żeby była ustawiona na 35. Totalnie nie mam pojęcia co to znaczy, jedyne co znalazłem że faktycznie mam w routerze opcję w grupowaniu interfejsu ustawienia tego vlana - tak jak na tej stronie pokazane - https://www.manualslib.com/manual/444166/Tp-Link-Td-W8970.html?page=43

Router to TP-Link TD-W8970

Także pytanie do mirków obcykanych z sieciami, routerami, instalacjami i wszystkim co powiązane - czy jak załatwię sobie żeby zamontowali osobny ont (a z info które gdzieś znalazłem podobno powinno być bez problemy bo ktoś gdzieś też miał na infrastrukturze nexery montowane i tam podobno muszą dawać osobny terminal a nie wpinać bezpośrednio do funboxa) zamiast samego funboxa to czy mój router da radę skonfigurować tak żeby wszystko hulało ?

Znalazłem jakieś forum gdzie gadali o tym routerze tak jakby wszystko hulało i był ten Vlan tak jak należy ale widzę że jest to forum o customowym sofcie openwrt którego akurat na moim routerze nie da się chyba zainstalować bez ingerencji w hardware - a tego chciałbym uniknąć

#internet #siecikomputerowe #sieci #informatyka #swiatlowod #swiatlowody #orange #pytanie #pytaniedoeksperta #router
  • 24
@Solitary_Man: w wielkim skrócie funbox to badziew z ograniczeniami konfiguracji i zarządzany przez Orange

Zresztą nie o to pytałem czy mogę sobie ustawic router jako ap także ten ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pytanie bardzo specyficzne do ścisłej grupy osób które znają ten router, znają konfigurację i zarządzanie sieciami oraz mieli doświadczenia z Orange xd
@BorysKafarov: funbox nie jest zły, zarządzasz nim sam a ostatnio wreszcie działa nawet ipv6. Orange nie da ci ont choćbyś na głowie stanął. Wiem bo próbowałem. Jeżeli ci to przeszkadza włącz bridge w funboxie przez dodanie portu twojego routera do dmz. A vlany musiałby wspierać 2 lub więcej na jednym interfejsie i to nie jest popularna funkcja.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@keton22: funbox to gówno, bo nawet DNS sam nie zmienisz. Jakby chociaż był tryb modemu to być coś się dało ugrać a tak to mam w domu sprzęt którego nienawidzę.
@a231: ja też mam i nie narzekam. DNS można na kompie zmienić, można jak pisałem wsadzić swój router za funboxa a kupić routera który ogarnie 2-3 vlany na porcie wan już nie jest tak łatwo.
@brokenik: no to jak nexera montuje swojego ont to w takim razie podpięcie swojego routera zamiast funboxa nie będzie problemem, bo wlasnie chodzi o to żeby ten ont w ogóle byl bo z tego co widziałem nowe funboxy mają już wbudowany ten terminal i samo Orange może się sapać żeby dać osobny ont. Pytanie czy mój router się nada

@keton22: pewien jesteś ? Bo to akurat pierwszy raz widzę, w
@BorysKafarov: tu chodzi i wsparcie dla voip i tv w tym samym pakiecie co net, max 3 vlany bo każdy idzie w swoim. A i jeszcze był jakiś myk z pppoe które chyba chodzi w 1 z tych vlanów. Poszukaj na forum orange i bezkabli, z rok temu jak mi robili drugą instalację to ostatnio sprawdzałem może się coś pozmieniało.
@keton22: Ale ja korzystałbym tylko z internetu więc nie potrzebne mi więcej dla telewizji i telefonu bo te usługi mnie wgl nie interesują

Właśnie chyba sobie założę konto na tej stronce nasz orange bo widzę że przewija się tam trochę osób obeznanych z zarówno z samą instalacją jak i z konfiguracjami sieci to może mi podpowiedzą czy ten router da radę a jak nie to jaki inny się nada
Nie no świetny ten orange, zarejestrowałem się żeby móc napisać na forum i nie mogę się zalogować bo twierdzi że maila nie ma i loginu nie ma. A ofc jest bo przy ponownej próbie rejestracji login jest już zajęty a na maila dostałem link potwierdzający rejestrację który aktywowałem

Porażka
@wafleryzowe: już wszystko obczailem, mój router raczej nie będzie działać ale znalazlem już w razie czego inny (tp linka archer c6u) jakby finalnie się okazało że mój nie ruszy (nie mam na nim możliwośći ustawienia vlan id bez customowego softu więc albo ruszy po samym wpisaniu passow albo nie ruszy wgl)