Wpis z mikrobloga

O co chodzi i czy podpisywać?


@Meteor100: W aneksie znajdują klauzule fallback, czyli klauzue awaryjne.

Na skutek nadużyć w opracowywaniu wskaźnika LIBOR Unia Europejska wydała w 2016 roku rozporządzenie BMR. Zmienia ono sposób opracowywania wskaźników referencyjnych w krajach członkowskich.

Stosowany w Polsce WIBOR został dostosowany do wymogów rozporządzenia, ale banki w umowach kredytowych zaczęły zawierać informacje o sposobie postępowania w sytuacji zaprzestania opracowywania lub istotnej zmiany WIBOR. W przypadku starszych umów
Większość banków w sytuacji zaprzestania opracowywania lub istotnej zmiany WIBOR będzie stosowała zamienny wskaźnik opracowany przez ustawodawcę, aktualnego administratora (GPW) lub stopę referencyjną NBP.


@marcpol: na jakiej konkretnie podstawie mieliby to stosować, jezeli ktoś nie podpisze aneksu?
W umowie jest WIBOR + marża. Zostaje sama marżą. Proste ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@marcpol: na jakiej konkretnie podstawie mieliby to stosować, jezeli ktoś nie podpisze aneksu?


@FrasierCrane: Tak, jak napisałem obecnie w umowach kredytowych (od około 2018 roku, w zależności od banku) znajdują się takie postanowienia. W przypadku starszych umów zawierane są aneksy.

W przypadku starszej umowy i braku aneksu trudno przewidywać jak będzie wyglądała sytuacja w sytuacji zaprzestania opracowywania WIBOR w przyszłości. Prawdopodobnie analogicznie do zastąpienia CHF LIBOR wskaźnikiem SARON, czyli bez
@marcpol: Tez dostałem podobną wiadomość z banku. Co ciekawe o ile rozumiem rozporządzenie o BMR, nakładało ono na banki obowiązek wprowadzenia klauzul awaryjnych do wszystkich umów podpisanych po 1 stycznia 2018 roku, a ja podpisywałem umowę w lutym 2018. Zastanawiam się czy bank nie złamał przepisów tej regulacji o BMR. Czy miał ktoś podobny przypadek?