Wpis z mikrobloga

#linux #pcmasterrace
polecacie jakiś dobry soft do backupów na linuxa? coś jak dd żeby robił image całego dysku z systemem.
tylko żeby robił to regularnie i zapisywał tylko to co się zmieniło a nie pełny backup za każdym razem. jak korzystalem z wina to miałem od tego veeam i wysyłałem na dysk sieciowy
  • 24
polecacie jakiś dobry soft do backupów na linuxa? coś jak dd żeby robił image całego dysku z systemem.

tylko żeby robił to regularnie i zapisywał tylko to co się zmieniło a nie pełny backup za każdym razem. jak korzystalem z wina to miałem od tego veeam i wysyłałem na dysk sieciowy


@kaitek666: a potrzebujesz backup całego urządzenia blokowego czy backup samych plików?
@Kryspin013: całej partycji z systemem, gdzie na zaś jakby coś się zyebało to zebym mógł odzyskać cały dysk sektor po sektorze po zbootowaniu do jakiegoś live cd (backup z sieciowego).
zależy mi nie tylko na systemie ale też na partycji boot, czyli technicznie na całym dysku
o super, timeshift wygląda dosłownie jak veeam, ma te same opcje. chętnie zerknę jutro jak postawię dysk sieciowy od nowa. dzięki!!!! (ʘʘ)


@kaitek666: @bruuh: @rozlalem-jogurt: timeshift robi snapshoty filesystemu a nie lustro dysku, a tym bardziej nie na zdalny zasób.

@kaitek666: masz też veama na linuksa.

Natomiast ja bym pewnie to ogarnął tak, że po stronie dysku sieciowego bym ustawił VDO by mi robiło
@Kryspin013: ale mając takie snapshoty możesz przywrócić system, wystarczy zedytować config gruba i fstab zmieniając UID partycji, no i są inkrementalne, możesz robić nawet 5 razy dziennie i będą miały minimalny rozmiar w porównaniu do całych obrazów
ale mając takie snapshoty możesz przywrócić system, wystarczy zedytować config gruba i fstab zmieniając UID partycji, no i są inkrementalne, możesz robić nawet 5 razy dziennie i będą miały minimalny rozmiar w porównaniu do całych obrazów


@bruuh: ale po co mi to tłumaczysz? xD Dla mnie też backup plików + header luks i tablicę partycji GPT ma wiecej sensu niż całego dysku ale, op się uparł i napisał wyżej:

całej partycji
@Kryspin013: a no ma sprzeczne wymagania trochę więc sam musi się zdecydować na czym mu zależy bardziej, IMO timeshift jest lepszy, tylko warto sobie przetestować przywracanie takiego backupu na nowy dysk żeby potem nie było przypału jak przyjdzie co do czego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
IMO timeshift jest lepszy


@bruuh: jak wiesz co robisz i wiesz co chcesz osiągnąć. Ja zrozumiałem OP-a, że chce backup na dysk sieciowy wrzucać. Snapshoty są lokalne. Więc w zasadzie jakbyś chciał z dysku sieciowego przywracać kopie plików ze snapa to nie dość, że musiałbyś sobie napisać mechanizm przerzucania na dysk sieciowy to jeszcze robisz sobie pod górkę z przywracaniem.

A jeszcze jedna ważna zasada w IT: snapshot nie jest backupem
mechanizm, masz na myśli rsync? albo aws s3 sync . ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@bruuh: to napisz opu, żeby sobie oprogramował montowanie i synchro snapów ze zdalnym serwerem i może jeszcze dedup na różnicówkach (chociaż nie wiem czy to chce) xD
co tu programować, to jedna komenda którą wrzucasz do crona, nie kombinuj xD


@bruuh:
podmontowyanie snapów,
kopia
demontaż
ogarnięcie środowiska i dedupów po stronie serwera - chyba, że wszystko pakujesz do jednego katalogu ale wtedy nie masz przywracania w czasie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kryspin013: @bruuh: chopy ja nawet nie mam na tym kompie nic super ważnego co bym mógł stracić oprócz czasu na setup linuxa znowu xD boję się że udupie system jak coś źle zrobię a potem chciałbym móc go po prostu szybko odzyskać z obrazu, a nie jakieś różnicówki, jak ja nawet nie wiem co to