Wpis z mikrobloga

@HBVST: on jest rozgotowany i dlatego. Możesz tak zrobić. Te ryze co są w woreczkach zazwyczaj są kleiste jak się je długo potrzyma. Ew kup ryż do rissotto. One mają duzo skrobii
zawsze


@bbsxbsbbsxbsbbsxbs: no nie bardzo - taki basamati tez jest kleisty, ale nie aż tak. Najbardziej lepi się chyba Pad Thai z tych, które kupuję. Ja gotuję zawsze objętościowo ryż do wody proporcjach 1:2. Wsypuję ryż do zimnej wody, jak się zagotuje to solę, wygotowuję powoli wodę do końca, później przykrywka i czekam 10-15 minut żeby sobie doszedł. Tylko trzeba to w grubym garnku robić, a jak nie masz to czymś
@geuze: Generalnie tak jak nie lubię ryżu i praktycznie go nie jem. Tak w tego typu jestem zakochany i mógłbym go jeść chyba do końca życia. Nie wydaje mi się żeby wynikało to z rozgotowania. On ma świetny smak.

A gotujesz pod przykrywką?
@HBVST: przede wszystkim zacznij od kupienia dobrej jakości ryżu - to naprawdę ważne i gwarantuję że już nigdy nie wrócisz do tych marketowych. Na allegro możesz kupić Royal Tiger - jest świetny i niedrogi. Co do gotowania, nie potrzebujesz rice cookera, choć to byłby dobry zakup - wystarczy ci garnek i piekarnik. Zalej ryż wodą 2cm ponad poziom, zagotuj, posól i wstaw pod przykryciem do wyłączonego piekarnika rozgrzanego do 100 stopni.
rice cookera


@geuze: Zrobiłem dzisiaj według Twoich zaleceń. Miałem pod ręką paraboiled. Zalałem zimną wodą, cały czas gotując bez przykrycia. W momencie gdy woda zaczęła wrzeć dodałem kilka szczypt soli, następnie powoli redukując resztki wody. Kiedy była jej znikoma ilość garnek przykryłem pokrywką, owinąłem w ręcznik i odstawiłem na 15 minut. Ale wyszedł taki jak zawsze, nie kleisty.
@wova: @geuze: To powiem wam jak ja sobie z tym poradziłem. Kupuje ryż do sushi z lidla, ma krótsze ziarno. Płucze go w wodzie kilka razy do momentu aż woda nie będzie mleczna. Odstawiam zalany ryż w wodzie na kilka godzin. Następnie wylewam wodę, ryż wstawiam do garnka, zalewam minimalnie mniejszą ilością wody w stosunku do objętości ryżu. Gotuje około 13 minut na małym ogniu ( na początku duży aż
@HBVST: no generalnie dobra technika, tylko kwestia znalezienia odpowiednio kleistej odmiany ryżu. Mi nigdy na tym nie zależało, ale ryżowar gotuje dokładnie w ten sam sposób. Nie sądziłem, że chcesz aż tak kleisty ( ͡º ͜ʖ͡º) Są jeszcze jakieś tajskie ryże, które się kleją i specjalnie oznaczane odmiany
@geuze: Robiłem właśnie Twoim sposobem i wyszedł taki jak zwykle, czyli w moim przypadku niesatysfakcjonujący. Właśnie kleisty dosyć, bardzo lubię. Jestem mega zadowolony że już potrafię taki ugotować (ʘʘ)