Wpis z mikrobloga

Po co ludzie wchodzą w #krotkofalarstwo? Kusi mnie żeby wydać stówkę na jakiegoś baofenga, ale nie mam pomysłu do czego to się w ogóle używa poza wołaniem młodego na budowie.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kaspil: kurde, to jest mega rozległy temat. Jedni robią łączności międzykontynentalne, inni lokalnie na przemienniku. A jeszcze inni wysyłają balony z telemetrią :)
  • Odpowiedz
@kaspil: jest to w obecnych czasach hobby.
Głównym celem krótkofalarstwa jest nawiązanie łączności w sytuacjach kryzysowych np krótkofalarstwo sprawdziło się podczas powodzi która miała miejsce w 1997.

W krótkofalarstwie między innymi chodzi o to aby nawiązać jak najwięcej (najdalszych) łączności z jak najmniej użytą mocą(dobra praktyka).
Dodatkowym elementem zachęcającym jest budowanie własnych konstrukcji antenowych i branie udział w zawodach nagradzanych dyplomami.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@kaspil: Lubianą przeze mnie cechą krótkofalarstwa (choć może bardziej ogólniej - elektroniki i telekomunikacji) jest też to, że pozwala "na własnej skórze" doświadczyć tego i poznać, jak działa wiele urządzeń i zjawisk, z których w dzisiejszych czasach korzystamy na co dzień. Z urządzeń - nadajniki, odbiorniki, modulacje, budowa anten i czemu czasami są (niekiedy i muszą być) one malutkie, a innym razem duże, kilkumetrowe, ze zjawisk - komunikacja bezprzewodowa, rozchodzenie
  • Odpowiedz
@kaspil: Na początku zapomnij o baofengu, jego można w krótkofalarstwie stosować, ale o tym zaraz.
Krótkofalarstwo to hobby polegające na przeprowadzaniu łączności radiowych za pomocą radiostacji które można stworzyć samemu bądź kupić w sklepie. Mamy do tego wydzielone pasma (jest ich ponad 20 albo i ponad 30) - głównie fale krótkie (3MHz - 30MHz [oczywiście nie cały zakres], dołączamy do tego grona jeszcze 1,8MHz) i ultrakrótkie (ale też mikrofale itd.),
  • Odpowiedz