Wpis z mikrobloga

Chciałbym wgrać sobie jakiegoś PROSTEGO, powtarzam PROSTEGO Linuxa na mały komputerek Samsung N150+.
Od godziny gubię się w instalacji #antix. Wydaje mi się, że usunąłem z niego wszystko - czyli była tam Windows 7 starter i Ubuntu z 2012 roku. Ale wolno chodziły.

Pytanie jest takie: czy jest jakiś lekki Linux na takie starsze komputery, ale by jego instalacja była na tyle łatwa co Ubuntu?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Specyfikacja komputerka jest np. tutaj: https://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Samsung-N150.33191.0.html

#linux #technologia #internet #komputery
  • 58
Gallium OS


@kaitek666: dziękuję, że się odezwałeś. Słuchaj a to Gallium pozwala używać Chromebooka nawet bez Gmaila, czy w ogóle połączenia z siecią? Np. możesz sobie go offline uruchomić i pisać coś w edytorze tekstu?
na mały komputerek Samsung N150+.


@IP247365: daj se siana. Nic nie będzie dobrze na tym działać jak chcesz korzystać z przeglądarki:

Samsung N150 bazuje na procesorze Intel Atom N450 (1,66 GHz, nazwa robocza Pineview) ze zintegrowaną grafiką GMA 3150


To jest gówno netbook z 2010 roku. Przestarzały już w roku w którym był wypuszczony na rynek.

Wiem to bo #!$%@?łem się z takimi netbookami przez jakiś czas. Nawet przekompilowywałem archa specjalnie
@ulises: potrzebuje cokolwiek przez co możnaby przeglądać sieć i korzystać z libre office. Dziękuję, że się odewzałeś.

Powiedz potencjalny Zbawco, czy instalacja tego jest trudna? Można chyba zrobić bootowalnego pendrivea z UNbootin?
@Kryspin013: wiesz co, podglądałem kogoś w bibliotece, któremu ten komputerek chodził jak należy. Odtwarzany był film na YT i wszystko szło płynnie. Potem przeskakiwał do edytora tekstu no i też ok. A ja do czegoś takiego też potrzebuje. Pisanie, przeglądanie - i to głównie stron tekstowych.
Odtwarzany był film na YT i wszystko szło płynnie


@IP247365: Ale teraz czy lata temu? Bo przypominam, że wiele się zmieniło w kodekach itd. kompresują pliki mniejsze, ale wymagają więcej mocy.

Cloudready / PhoenixOS, skłaniałbym się ku temu drugiemu
wiesz co, poglądałem kogoś w biblotece, któremu ten komputerek chodził jak należy.


@IP247365: Ale że na linuksie?

Zdajesz sobie sprawę, że na tego atoma to nawet drivery wyleciały z kernela wiele lat temu i są jedynie działające w jakiejś wstecznej kompatybilności? Na bliźniaczym lapku od asusa nie działało mi nic powyżej opengl 1.4.

Do tego teraz masz w #!$%@? większy narzut na cpu niż kiedyś w kodekach i nawet kompy które
potrzebuje cokolwiek przez co możnaby przeglądać sieć i korzystać z libre office. Dziękuję, że się odewzałeś.


@IP247365: a teraz doczytałem. W obecnym świecie #!$%@? technologi webowych + libreoffice co potrzebuje parę set mb żeby działac zapomnij. Zaraz wjedzie w swap + cpu zabije byle strona internetowa. Tym co podałem odpalisz ten sprzęt ale padaka. Już lepiej kubić raspberry pi 4 + karta V30 sd albo tablet i na tym pracować.
@CukrowyWykop: To absolutnie nic nie da. Każde lekkie de będzie działało na tym dobrze ale dowolne uruchomienie przeglądarki sprawi, że ten laptop się zesra.

niestety nie wiem czy na linuxie. Pasek zadań miał podobny do linuxowych.


@IP247365: Jakiegoś xp'ka możesz na tym zainstalować a i tak pewnie będzie kulawo działać. Ten procek nie ma nawet dobrego supportu dla 64 bitów.

raspberry pi 3 będzie działało lepiej od tego samsunga ;)
Kryspin013 - @CukrowyWykop: To absolutnie nic nie da. Każde lekkie de będzie działało...

źródło: comment_1635803218YxkRdXqxSGkzbYmORMlXth.jpg

Pobierz