Wpis z mikrobloga

Wjeżdża short na FB. Horyzont czasowy do 3 lat, oczekiwany spadek 50-80% w przeciągu tego czasu. TL, DR najsłabsze ogniwo przehajpowanego FAANG opierający się na najwątlejszych podstawach. Przy większej korekcie dostanie w dupę najmocniej.

- Negatywny sentyment. Nikt nie lubi tej firmy, stąd zmiana nazwy. Mimo to pomimo cotygodniowych afer dalej jest „na szczycie”. Moim zdaniem trzyma się tam głównie siłą rozpędu - jak Smith kupuje modny ETF typu QQQ to kupuje też FB.
- Core zarobku wynika z monetyzowania prywatności. W dupie mam kwestie etyczne przy inwestycjach - problem w tym że inne spółki grają przeciwko tej strategii. Już zaczęło ich to uderzać w ich portfel.
- Na przykładzie Facebooka - odwracają się od swoich najwierniejszych użytkowników stanowiących większość, w tym przypadku nielubiących zmian i wiernych boomerów. Ot tak z dnia na dzień odcinają się od stałego i w miarę pewnego dochodu. Wyśmienita strategia.
- Nowy projekt metawersum to zajebiście ryzykowne stawianie wszystkiego na jedną kartę motywowane ambicjami szefa. Podobne projekty przeżerały ogromne pieniądze i szybko się wypalały. Na dobre koncepcja sprawdziła się na dłużej jedynie w przypadku gier MMO dla bardzo specyficznej grupy mającej za dużo czasu.
- Początek zawirowań/korekty/recesji/stagflacji po 2 latach pandemii to paradoksalnie nie jest dobry moment na rozpoczynanie wielkoskalowych, innowacyjnych projektów tego typu. Może i biedniejący ludzie będą chcieli uciekać w VR gdzie trawa jest bardziej zielona (to też jest największe ryzyko że short długoterminowo nie wejdzie), ale wtedy nie będą chcieli budować realnej gospodarki. Władzom się to może nie spodobać.
-Przywiązanie do własnego ekosystemu dodatkowo zmniejsza szanse na upowszechnienie się jakichkolwiek ich nowych produktów. Trzymają łapę na wszystkim w sytuacji gdy nikt im nie ufa.
-Analiza fundamentalna skrajnie niekorzystna. Podstawy przyszłego wzrostu na których rośli ostatnie lata coraz bardziej niepewne.
-Ryzyka typowe dla shortów: dywidenda zżerająca zyski nie grozi, nie jest to firma ważna systemowo aby ją ratować w razie draki, inflacja faktycznie może zjeść część zysków przy długim shorcie. Ryzyko wystrzału ceny - moim zdaniem małe i akceptowalne. Koszt shorta akceptowalny.

#gielda
  • 14
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: odwaznie. Grac przeciwko rynkowi i to jeszcze na takiej spolce jak FB,ktora sra pieniedzmi na lewo i prawo z rocznym dochodem netto o jakim wiele innych spolek mogloby tylko pomarzyc... Z ciekawosci - ile kasy ladujesz w tego shorta?
  • Odpowiedz
@Ferdynand_Lipski: Pojawi się od czasu do czasu. Nie za często. Zawołam.

@DubKidz @enyo Dobre pytanie, jak sprawdziłem stawki u swojego brokera na shorty to się tylko uśmiechnąłem. :) Albo założę konto w Degiro (i tak miałem dywersyfikować brokerów) albo wjedzie to co @gos4k zaproponował - nie słyszałem wcześniej o tym, drogo - pewnie zeżre sporo zysku - ale wygodnie i z ograniczonymi stratami.

@Boroova Wchodzę za nie więcej niż 2% kapitału.
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: przemyśl to jeszcze. Długoterminowe shorty to granie przeciwko rynkowi ogólnie + spore koszty nawet jeśli trafisz. Poza tym facebook to dość zdywersyfikowany moloch, który zgadzam się że ma swoje problemy, ale nie jebnie 50% żebyś zyskał nie wiadomo ile. Ta zagrywka jest generalnie droga, przeciwko generalnemu trendowi wzrostowemu (mówię o rynku, nie FB), w ryzykownej branży growth.

Idea jest fajna i masz rację co do wielu aspektów facebooka i jego
  • Odpowiedz
@DubKidz: Przemyślę, ale ciężko mi znaleźć sensowne argumenty które przeważyłyby szalę. Stąd ten post - dla komentarzy takich jak Twój.

IMHO zwała 50% na FB w obecnej sytuacji to żaden problem nawet przy lokalnej korekcie rzędu 20% na S&P - która teraz nie byłaby niczym szczególnym i nie musiałaby oznaczać nawet końca hossy. Prawie 20% stracili od września przy ATH dla ogólnego rynku. To kolos na glinianych nogach.

A patrząc na
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: whatsapp, instagram i messanger te platformy nie przestaną działać i dominować. Tak jak mówisz FB stracił sporo od ath, właśnie przez skandale między innymi. Że tak powiem 'to już jest w cenie' :D. Zagranie pod porażkę metaverse? Fajne, ale wolałbym po prostu trzymać się z daleka od tych akcji i tyle.

Ja osobiście siedzę na shorcie CCC i też czekam na jakąś zwałę :D
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: spoko,ale nawet te 70% zysku na 2% calosci to wyjdzie ponizej inflacji. Nie wiem ile nominalnie ryzykujesz, ale ja gram na longa na FB. Mozesz napisac za pol roku gdzie jestes to ocenimy kto mial racje. Pozdro i z fartem,mordeczko.
  • Odpowiedz