Wpis z mikrobloga

Siema mirasy

Zainstalowałem dzisiaj linuxa na moim starym laptopie :D
Windows 10 był na nim totalnie nieużywalny, więc postanowiłem zrobić z tym porządek i wgrać jakiegoś linucha :D
To była moja pierwsza instalacja na fizycznym sprzęcie :D
Debian śmiga, miota nim jak szatan ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jestem zadowolony ogółem, że mi się udało :D

#laptop #linux #debian #intel #atom #kiano #lxde #chwalesie

#dzidowiecnawykopie
Pobierz
źródło: comment_1633834500M212H0nGFNIIdgMYBGAoG4.jpg
  • 41
ale jako end user mam w to wywalone.


@sierzchula: No fajnie ale jesteś ignorantem. Równie dobrze możesz płakać, że windows #!$%@? bo jakiś producent nie udostępnia sterownika publicznie do specyficznego urządzenia.
@wojciet: ja testowałem różne dystrybucję wyspecjalizowane i różne środowiska graficzne i w każdym coś się sypało, Red Hat zawieszał się na amen po kliknięciu w video w okienienku powitalnym potem się dowiedziałem, że większość problemów można defacto zrzucić na producenta grafiki w moim labku - nVidia, ale szczerze #!$%@? mnie to intereferere więc skończyłem z najbardzien user friendly systemem Ubuntu i jestem szczerze zadowolony i używam w praktyce programisty c++
@Kryspin013: z windowsem jest ten plus, ze prawie kazdy producent robi pod niego stery i dostarcza je wraz z urzadzeniem, czego wciaz po tylu latach nie da sie powiedziec o linuxie niestety.

Nie mam nic do linuxa, spoko jest, tylko ta upierdliwosc obslugi urzadzen oraz wciaz traktowanie go jako tego gorszego przez producentow peryferiow jeszcze dlugo nie zmieni tego stanu, i przez to bedzie moim drugim systemem a nie glownym.

To
@RotflCopter no niestety z laptopami to jest posrany temat i będzie gorzej. Parę lat temu sobie cwaniaki powołali organizację zrzeszająca głównych producentów laptopów i microsoft. Sukcesywnie producenci wdrażają wytyczne dot. zarządzania energii itd ... różnie to ubierają ale że np. lektura dokumentów z https://uefi.org/specsandtesttools szczególnie ACPI może ci wiele wyjaśnić. 1600 stron około ale te kilkaset warto pobierznie przelecieć.
JA PIERNICZĘ JAK MNIE WPIENIAJĄ TAKIE CIOTY, NO BULWA. O JAKI JA JESTEM WIELCE HARDKOROWY LINUKSIARZ, NAJBEZPIECZNIEJSZE NA ŚWIECIE, OO JAKIE OTWARTE, PODKREŚLAM OTWARTE OPROGRAMOWANIE. ALBO "OO ZAINSTALUJĘ SOBIE SYSTEM, ALE NIE JAKIŚ NORMALNY, MUSI BYĆ W WERSJI NIGHTLY, JESTEM LEPSZY BO MAM NAJNOWSZE A WY CO NADAL WINDOWS I AKTUALIZACJE RAZ W TYGODNIU? JA UŻYWAM MINTA, NIE MOGĘ NAWET ZAMONTOWAĆ PENDRAJWA Z EXFAT, GDYBY BYŁO JESZCZE MNIEJ STEROWNIKÓW I KOMPATYBILNOŚCI TO
Pewnie coś przestawiło się w alsamixerze


@Piwniczny_haker: nie, urzadzenie przestalo istniec, teraz widzi jedynie monitory jako audio i co dziwne, mikrofon rozpoznaje bez problemu a to z nim najwiecej problemow bylo kiedys ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TechnoWarrior: kwestia wyboru dystrybucji jest czymś czego nigdy nie rozumiałem w linuksach, jest przecież ich tak dużo (nie wiem czy sie dobrze wyraziłem, nie znam się na tym).
Zobaczyłem ten wpis na wykopie, więc postanowiłem sie zapytać co zadecydowało o tym, że ty wybrałeś akurat taką a nie inną dystrybucję.

a ja się pytam dlaczego nie ?

nie wiem, bo sie nie znam
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lguodwznkoi_e: no debian jest prosty, stabilny i łatwy w obsłudze, jest bazą takich dystrybucji jak: ubuntu, linux mint, sami twórcy debiana mówią o nim, że jest uniwersalnym systemem operacyjnym. A wybrałem debiana bo lubię debianowe dystrybucje, zaczynałem od ubuntu, ale to debian mnie urzekł swoją prostotą i uniwersalnością i wybór padł też na niego, bo to stary lapek z którego nie będę często korzystał, a niezbyt częste updaty sprawią, że system
@sierzchula: Dowolny debian, czy to ubuntu 16.04, mint 19.2 itp..Walisz to i dźwięk wróci na stówę. sudo apt-get update;sudo apt-get dist-upgrade; sudo apt-get install pavucontrol linux-sound-base alsa-base alsa-utils gdm3 ubuntu-desktop linux-image-uname -r libasound2; sudo apt-get -y --reinstall install linux-sound-base alsa-base alsa-utils gdm3 ubuntu-desktop linux-image-uname -r libasound2; killall pulseaudio; rm -r ~/.pulse*; ubuntu-support-status || ubuntu-security-status; sudo usermod -aG cat /etc/group | grep -e '^pulse:' -e '^audio:' -e '^pulse-access:' -e '^pulse-rt:'