Wpis z mikrobloga

@juszczus: Tak samo jak robienie DDD bez osoby, która się na tym zna.

@activey: DDD to nie jest buzzword. DDD przez większość jest implementowany po prostu źle.

Wiele osób zapomina, że DDD dzieli się na dwie części Strategiczną i Taktyczną. Strategiczna to jest cała otoczka związana z modelowaniem dziedziny biznesowej - ubiquitous language, bounded contexty, modele dziedziny.
Taktyczna to building blocki potrzebne do zamodelowania dziedziny w kodzie - agregaty, encje,
  • Odpowiedz
@markaron: no wlasnie fajnie to brzmi, ale gdy dochodze do momentu przelozenia tego na kod to nie widze zadnej korzysci, ot inne ulozenie pakietow. Tak jak wspomnialem probuje to rozkminic sam (18 lat w IT, moze sie zestarzalem czy ki ch..j) i narazie chodze w kolko...
  • Odpowiedz
@activey: Bo widocznie Twoja dziedzina biznesowa jest prosta. Aha i przełożenie na pakiety to nie DDD. DDD może narzucać architekturę aplikacji ale DDD taktyczne to sposób w jaki modelujesz swoją dziedzinę w kodzie
  • Odpowiedz
@markaron: chcialem cos madrego napisac ale mam zbyt duzy metlik w glowie spowodowany bardzo roznymi podejsciami do czesci taktycznej, z kazdym kolejnym przykladem mam wrazenie, ze rozumiem mniej.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@activey: nie tylko Ty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Sami guru mówią, że nie da się za pierwszym razem zrozumieć książki Evansa, ani za drugim ale za trzecim już coś się rozjaśnia xD

Swoją drogą jestem ciekaw książki o DDD z serii rusz głową, bo potrafią przedstawić każdy zaawansowany aspekt jak dla pięciolatka.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@activey: @markaron: mimo tego uważam, że dużo można wyciągnąć z DDD np. value objecty, domain eventy, konteksty i z powodzeniem stosować w projektach aka DDD.
  • Odpowiedz
@object: Dlatego ja bym polecał zacząć od Vaugh Vernona i jego Implementing Domain Driven Design, albo jak ktoś woli po polsku to tytuł jest DDD dla architektów oprogramowania. Evans jest trudny - wiem bo sam zacząłem od Evansa 8 lat temu i musiałem czytać dwa razy :D Nie tylko język jakim pisze, ale też dziedzina jest złożona, bo odzwierciedla biznes transportu ładunków (Cargo). U Vernona domena jest bardziej przyziemna.

Co do
  • Odpowiedz