Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Siemka, wytlumaczcie mi prosze na czym polega korzystanie z profilu XMP?
Czy polega to na tym, że jeżeli zakupie RAM przykladowo 3200MHz to moze mi go podbic do 3600MHz?
Czy moze dziala to tak, ze jezeli kupie RAM 4000MHz, ale plyta glowna obsluguje normalnie do 3200MHz to dzieki XMP bedzie mi latalo na 4000MHz?
#xmp #ram #komputery #skladamkomputer #intel
Pobierz UzytkownikBezKonta - Siemka, wytlumaczcie mi prosze na czym polega korzystanie z prof...
źródło: comment_1631476881ao4PRMaUjpmYqmy5fRMI4K.jpg
  • 11
Czy polega to na tym, że jeżeli zakupie RAM przykladowo 3200MHz


@UzytkownikBezKonta: no nie, jak kupujesz ramy które na opakowaniu mają wielkimi literami 3200Mhz - to jest to wartość na profilu XMP, fabrycznie są dużo niżej

XMP to nic innego jak fabryczny OC ramu, bez bawienia się w ręczne ustawianie timingów
@UzytkownikBezKonta:
Hmm z tego co pamiętam to przy 11 generacji procesorów intela warto ustawić maksymalnie częstotliwość na 3600 MHz i zjeżdzać z timingami, w przeciwnym wypadku na wyższych częstotliwościach aktywowany zostanie gear 2

Co ustawi taktowanie pamięci do taktowania kontrolera w stosunku 2/1 co dość mocno obniży wydajność.

Nie jestem pewien czy we wszystkich płytach intelowskich tak jest Z490tkach i tych 500.
Może kolega @Atreyu: coś na ten temat może
A sa jakies kosci ktore polecasz?


@UzytkownikBezKonta: używane ( )

Ramy naprawdę trudno popsuć, a zazwyczaj mają wieczystą gwarancje. Sam ostatnio poczyniłem zakupy pic rel

Marka ma drugorzędne znaczenie o ile to normalne kości a nie jakiś egzotyczny chińczyk. Na intelach (w przeciwieństwie do ryzenów) zazwyczaj nie widać ogromnych przyrostów ponad 3000-3200Mhz (parę procent) więc nie zawsze warto dopłacać

16Gb wystarcza zasadniczo do wszystkich gier, poza
Pobierz Atreyu - > A sa jakies kosci ktore polecasz?

@UzytkownikBezKonta: używane (✌ ゚ ∀ ゚...
źródło: comment_1631477943BeNcNdQeiqPIFAwSoTaSnG.jpg
@UzytkownikBezKonta:

I tez pytanie czy jest sens (czy będzie duża różnica) z oc ramu z 3200 na 3600.


Kolega wyżej napisał:

Na intelach (w przeciwieństwie do ryzenów) zazwyczaj nie widać ogromnych przyrostów ponad 3000-3200Mhz (parę procent) więc nie zawsze warto dopłacać


Na ile zmniejszyć timingi?
Przy 3600 standard to około 16-17 CL, overclockerzy dają radę zjechać z timingami do 14, a niższych wartości niż 14 nie widziałem.

Jest tylko jeden problem