Wpis z mikrobloga

Jak w parę godzin z inwestycji 1500 złotych (polegającej głównie na czekaniu) "zrobić" minimum 50-100 tysięcy? Odpowiedź może was nie zaskoczyć - #nft
(przy okazji ten wpis jest wpisem #rozdajo więc wśród plusujących wybiorę losowo dnia następnego 10 osób, które dostaną ręcznie robione NFT związane z wykopem oraz podeślę 0.01 SOL na opłaty transakcyjne. Dodatkowo (nie wiem ile tego się uzbiera, może starczy dla każdego) każdy wybrany otrzyma drugie NFT - najlepsze hity, wpisy z mirko użytkownika @red_button aka @atari_xd )

(post pisany na szybko niestety, nie tak starannie jakbym tego chciał, ale tylko na tyle mogę sobie obecnie pozwolić)

Przechodząc do meritum, czy zdarzało wam się ostatnimi czasy usłyszeć w radiu, telewizji bądź przeczytać w internecie o czymś takim jak NFT* (oraz to, że niektórzy ludzie są w stanie wydać na jakieś internetowe obrazki (częstokroć brzydkie, które można zrobić w paincie w parę minut), czy też raczej prawo do jego posiadania, jakieś niewyobrażalne sumy? Nie będzie tutaj dziś stricte o tym czym one są, z czym to się je etc etc , ale można też podejść do tego inaczej, opisując "typową" sytuację na rynku z jakiegoś dnia, biorąc za przykład akcję z tygodnia temu którą akurat śledziłem, dobrze obrazującą jaki to jest obłęd momentami.

Nie będę pokazywał palcem, rzucał nicków z wykopu, ale co najmniej jeden miras wczoraj nie posłuchał się użytkownika @red_button i interesował się ekosystemem kryptowaluty #solana i "zainkasował"(gdyby postanowił to spieniężyć) około minimum 60-100 tysięcy na ten moment z zainwestowanego parę godzin wcześniej 1500 zł. Piszę minimum bo to jest cena za najbardziej podstawowe NFT, a te rzadsze, które się mu trafiło, mogą iść po 3-5x więcej luzem.

Nie przedłużając więc dłużej, jak obecnie na #kryptowaluty może wyglądać pojedyncza przed-sprzedaż NFT i jakie to są często sumy i akcje - Podsumowanie uber-wyhajpowanego mintu(wydobycia/utworzenia/kupna) NFT Aurory (przykładowy NFT zaznaczony na obrazku poniżej) na sieci #solana który miał miejsce tydzień temu.

- Chętnych do mintu było około +100 tysięcy osób.

- NFT było tylko, tradycyjnie 10 tysięcy (90% odejdzie z pustymi rękoma i będzie czekać na second-hand market)

- 1 sztuka miała być za 5 SOL(taka m.in. jednostka, kryptowaluta na której sieci(solana) była ta przed-sprzedaż) (wtedy ~120$ x 5 sol x 3,8 PLN = 2300 PLN

- W kontakcie do mintu znalazł się bug(bład) i team sprzedał wszystkie NFT po 1 SOL za sztukę (450 PLN). Team miał "zarobić" na tym 23 miliony złotych, a "zarobił" "tylko" 4,5 miliona)

- Wszystkie NFT zostały wyprzedane w ciągu 3 sekund (co jest niemożliwe na innych "kryptowalutach", blockchainach ponieważ inne #blockchain mają znacznie większe limity jak szybkość transakcji 5-30 sekund oraz przepustowość 15(ethereum) do 5 tysięcy transakcji na sekundę max. Solana ma 50 tysięcy na sekundę)

- Około połowa osób jakimś trafem była w stanie zmintować 2-3 NFT (wspomniany wyżej przykład mirka 60k)

- Na discordzie skamerzy(oszuści) wrzucali w czasie otwarcia mintu podrobioną stronę i byli wstanie wykraść od nieostrożnych osób około 10 tysięcy sol (4,5 miliona złotych)

- Zanim wyszedł oficjalny market, na nieoficjalnym markecie pojawiło się setki oszustw i setki osób dało się nabrać i straciła sporo pieniędzy (150-30 SOL za sztukę chodziły scamy)

- Po wyjściu oficjalnego marketu najniższe ceny za najbardziej podstawowe NFT uplasowały się na poziomie 40 SOL (18 tysięcy złotych), średnia cena sprzedaży to około 70 SOL ( 30 tysięcy złotych). Bardziej rzadsze okazy chodziły po 400-1000 sol ( 150 - 400 tysięcy złotych)

- Po godzinie handlu zrobiono wolumen wielkości 15 milionów złotych

- Tak zwany "Floor" czyli najniższe ceny za najbardziej podstawowe NFT z danego projektu na dany moment, utrzymywały się w granicach 40-30 sol przez 2 dni, po których następnie nastąpiło załamanie i floor spadł do około 20 sol przez następny tydzień.
Po historii transakcji było widać panikę, ponieważ pojawiło się sporo ofert od osób które kupiły drożej i chciały sprzedać z powrotem to NFT nawet dwa razy taniej.

- Ceny floor za najbardziej przeciętne NFT podobnie jak wykresy na giełdzie, potrafi skakać, osiągać szczyty i dołki, tylko tutaj jest inny time frame oraz tutaj od tak, tak jak kryptowalut, nie sprzedamy swojego NFT, tylko musi się znaleźć jakiś kupiec. Zazwyczaj jednak wystawiając NFT około 5-20% poniżej obecnej ceny floor, NFT sprzeda się ciągu jednej chwili.

- Obecnie główny market NFT na solanie (zwykła prosta stronka - solanart.io) "zarobiła" na prowizjach w ciągu ostatnich 2 miesięcy około 1,5 miliona złotych (1,377,000 SOL volumen i 3% fee sobie z tego pobierają. Dodatkowo NFT działa zazwyczaj tak, że twórcy NFT ustalają "Royalitie" na tych NFT czyli kolejny % który im z automatu wpada jak ktoś handluje tymi NFT dalej. W aurory to jest 5%)

- Na markecie NFT na samej solanie, w ciągu ostatniego tygodnia zrobiono volumen wielkości 700 milionów złotych (solana jest obecnie niszkowym rynkiem.

- Największy market NFT - OpenSea - zanotował za to volumen tygodniowy wielkości 2,7 miliarda złotych, co daje przy prowizji 2,5% 67 milionów złotych przychodu na tydzień.

- Dodatkowo z racji, że większość transakcji na OpenSea odbywa się na sieć #ethereum która ma ograniczenia dotyczące przepustowości(15 transakcji na sekundę), użytkownicy zmuszeni są ponosić dodatkowe koszty, częstokroć przewyższające kilkukrotnie cenę samego NFT, ponieważ muszą licytować się miedzy sobą na sieci ethereum, dając większe opłaty za transakcję, tak aby sieć potraktowała ich priorytetowo. Opłaty rzędu 10,000 - 50,000 tysięcy złotych za pojedynczą transakcję, przy bardzo wyhajpowanym mincie NFT są można by rzecz codziennością (w komentarzu wykaz z portfela jakiejś losowej osoby która bawi się w NFT na poważnie).

Tak jak wspomniałem, odkładam na bok niektóre z tak bardzo ciekawych i intrygujących kwestii jak:
- dlaczego jest na to taki popyt obecnie,
- czy NFT bo był nowy #bitcoin (w sensie okazji zarobkowej, wejścia wcześnie)
- dlaczego spora część moich znajomych, która zaczęła się w to bawić, w rok stała się często milionerami praktycznie,
- dlaczego niektórzy zarabiają na flipowowaniu sobie tymi NFTkami po pare tysi na dzień, czy to jest tulipomania, bańka, kiedy i jak ona się skoczy,
- czy większość ludzi będzie stratna ostatecznie, w który miejscu jesteśmy, jak odróżnić wartościowe projekty od bez wartości itd,.

Odkładam te kwestie zupełnie na bok ponieważ każdy z tych punktów to zupełnie inny temat, wymagający jeszcze szerszego i staranniejszego opisu dla kogoś dla kogo takie rzeczy są nowe czy nie do końca zrozumiałe, a to też już wykracza poza moje m.in. zdolności werbalizacji oraz czasowe.
Patrząc m.in. po wpisach na wykopie na tagu kryptowaluty, wydaje mi się też, że często nawet osoby które siedzą w samych kryptowalutach od lat, sporo jest takich osób które nie do końca dobrze rozumie całe to zagadnienie lub co gorsza, błędnie je rozumie, tak więc zrozumiałe jest, że takie kwestie tym bardziej mogą być jeszcze bardziej trudne do wystarczająco dobrego zrozumienia przez osoby nie będące w temacie, przez co efektem takiego tematu "na tapecie" są często gorące, mało produktywne dyskusje. Nie uniknie się tego pewnie i tutaj(o ile ktokolwiek całość przeczyta, jeśli się udało, dziękuję i gratuluję).

(Dziś niedziela i ładna pogoda więc mogę się tutaj mniej udzielać dziś)
*NFT - Non-fungible token (niewymienialny token) - wiki
WakeupPoland - Jak w parę godzin z inwestycji 1500 złotych (polegającej głównie na cz...

źródło: comment_1630836039Zt1BmJMOAy3KJk8M1OZV4S.jpg

Pobierz
  • 120
karva fa, moze mi ktoś wyjaśnić na jasny #!$%@? ludzie kupują tak drogie obrazki? Moze jestem za stary 27 lvl here. Nie kumam a naprawde próbowałem


@bulboglowy: Ale po cholerę się nad tym zastanawiać (ludzie kupują różne przedziwne rzeczy), jak można na tym zarabiać.
Wołam osoby które chciały być wołane ostatnio:
@Obruni @ParisHowlett @Corona_Beerus @mrhyde @Maciek952 @mr_arus @e3b0c @spac_jesc_pracowac @JacksonDaniels @wilkhelm @mar-kar-583 @vvit0 @zaiste_istotna_istota @Ohlauu @DoubleAxxis @escapartelamuerte

Przy okazji chciałem podziękować dobrym kolegom mirkom, którzy zrobili proof-reading czy rzucili swoje rady, dziękuję!
@blackbird @najmniej4znaki

Przy okazji, polecam dodać użytkownika @red_button na czarno-listo jeśli jeszcze go nie macie, a zawitalibyście na tag #kryptowaluty i tym podobne
@WakeupPoland: siedzisz w crypto gaming/play-to-earn? jesli tak to w jakich projektach widzisz przyszlosc longtermowo? a moze kij w longterm i trzeba polowac na jakies airdropy, ido? jakie masz przemyslenia co do tego?

ps. Fk9EeRRBYNi9FZnbqxrY2gVxF38qeUcSeqWM7Y9gWJ8P
@klamkaodokna: nie siedzę już aż tak. Axies w ostatnich miesiącach (przed pompom nawet) to już był dobry zarobek i bardzo ciekawa historia, gdzie "pół" filipin grał w tą grę po 2-4h dziennie, bo więcej tam zarabiało niż w normalnej pracy, a to i tak grali na wynajętych kontach oddając 50% zarobku, bo wejście do tej gry było zbyt kosztowen (koło 5-10 tyięcy złotych).
Teraz na solanie wyszedł Star Atlas, wygląda na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@WakeupPoland: Pytanie, czy te 100k chętnych osób musiało zapłacić te 5 SOL za szansę zakupu, a jak nie wyszło to tracili i tylko 10% osób 'wygrało'? Czy zapłacili tylko ci co faktycznie coś kupili?