Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
Czy starsza osoba (kobieta w wieku ~75 lat) to dobry lokator na wynajęcie mieszkania? Mieszkanie jest nowe, po kapitalnym remoncie, a cała umowa wynajmu ma być spisana u notariusza i skontrowana tak, że dzieci się zajmą tą starszą osobą w razie czego. Owa starsza osoba póki co jest w dobrej formie, chodzi do sklepu, jeździ rowerem nawet, sprząta. No i zastanawiam się czy będzie z niej dobry lokator. Podobno dzieci chcą jej te mieszkanie wynajmować już do końca jej życia. Jakie wiążą się ryzyka z taką starsza osobą? Co jak umrze w tym mieszkaniu? Co jak je zasra bo nie będzie w stanie się ogarnąć a dzieci się na nią wypną?

#pytanie #wynajem #mieszkanie #lokatorzy #deweloperka
  • 39
@Varien: nie, to nigdy nie jest dobry pomysł. Starsi ludzie mają swoje dziwactwa i przekonania, bardzo często wchodzą z butami w cudze życie i myślą że mają do tego prawo (pisze na podstawie własnych doświadczeń). Dopóki taka starsza osoba to rodzina (np własną babcia) no to spoko, pewne rzeczy się po prostu akceptuje bo się tą osobę kocha. Ale obca osoba to zupełnie inna sprawa.
Mieszkałam z Panią która miała 70
@Varien: Obojętnie ile ma lat, to kwestia szacunku do cudzej własności.
75 lat to nie aż tak bardzo dużo. Może tam spokojnie mieszkać kolejne 10, co daje plus w postaci stałego lokatora. Urządzi sobie po swojemu, najważniejsze żeby oddali (bo pewnie to zrobią już jej dzieci) w stanie sprzed wynajmu. Możecie to zawrzeć w umowie.
@UmbertoDalleMontagne: dokładnie tak, natomiast mieszkanie nie jest moje a osoby z rodziny, która robiła remont własnymi rękoma i szkoda żeby ktoś zniszczył tą pracę


@Varien: Bez jaj. 70 letnie kobieta Ci mieskanie zniszczy? Prędzej to zrobia studenci, małe dzieci albo zwierzęta typu kot, pies, a nie jakaś staruszka xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@podomka: No nie wiem, zanim umarł poprzedni właściciel tego mieszkania (jakiś dziadek w podeszłym wieku) to nieźle je zasyfił. Nie był już w stanie ogarniać życia wokół siebie, miał nawet jakiegoś tam opiekuna, ale mieszkanie było po nim zaszczane, zasrane, zapleśniałe i zniszczone. Dwa razy się nawet paliło bo gość jakieś świeczki sobie na noc zapalał
@Varien: bardzo dobry wybór. Tylko materac na łóżku wsadź w worek i owiń stretchem. Jak się ciało rozkłada to płyny w materac wsiąkają i pozostaje nieprzyjemny zapach ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Varien: Miałem swego czasu takie starsze małżeństwo za sąsiadów, wynajmowali mieszkanie bo mieli wcześniej duży dom ale było obok niego bardzo dużo pracy a im się już nie chciało :D
Babcia dbała o to mieszkanie bardziej niż o własne, jak tylko wnuki przyjeżdżały i coś zaczynały świrować to zaraz #!$%@? że to cudze i nie można niszczyć.
@Varien: średnio, bo babcia już nie wstanie a Ty się dowiesz po miesiącu i będziesz musiał tynki bić, bo tego smrodu nie idzie inaczej usunąć. True story, znam osobę co tak okazyjnie kupiła mieszkanie.
@Varien: generalnie rozważając wynajem mieszkania starszej osobie, skupiłbym uwagę na art. 11 ust. 12 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Jak wynika z tego przepisu, w pewnych okolicznościach rozwiązanie umowy najmu z osobą powyżej 75 r.ż. może być skuteczne dopiero po jej śmierci, a jeśli przestanie Ci płacić to w najgorszym scenariuszu do końca życia będziesz musiał zapewnić
@Varien: nie polecam, umarła mi babcia, zostawiła mieszkanie, wynajęliśmy je matce chłopaka mojej kuzynki(w końcu prawie rodzina to pewnie wszystko będzie git). Kuzynka z chłopem zerwała, baba przestała płacic, pisma, wezwania do zapłaty, telefony nic nie pomagało któregoś dnia po prostu #!$%@? nie zostawiajac nic po sobie. Teraz ją ścigamy w celu windykacji zaległych czynszów.