Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Dostałem w spadku 320 tys.zl.
Pytam na poważnie: co zrobić z tą kasą żeby nie traciła na wartości?
Mam już mieszkanie i nie planuje kupić niczego inwestycyjnego. Na pewno splace z tej kasy 60k kredytu więc mówimy o 260 tys do dyspozycji.
Mam też 50 tys. Zl prywatnych oszczędności ale w gotówce w zl trzymam 10 tys, 30 tys mam w etf i 10k w euro.
Przez obecną inflacje nie ma sensu trzymać takiej kasy na koncie. Akcje odpadają bo mam za mała wiedze i nie chce ryzyka. Złoto wydaje się przecenione. Etf wydają się bezpieczne ale rynki są bardzo napompowane.
Co robić w tej sytuacji? Nie mówię o pomnożeniu tej kasy ale fajnie byłoby mieć rocznie na tyle dużo by nie przeżarła inflacja
#inwestowanie
#finanse
#etf
#akcje

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61105951be8421000b712543
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 29
@AnonimoweMirkoWyznania: Oddaj część na cele charytatywne. Mając aktualnie z oszczędnościami 400 tys PLN to nie zbiedniejesz

Lub kup jakąś starą ruderę za ok 80 tys PLN, wyremontuj wynajmij (remont drugie tyle, czyli wydasz 160 tys PLN)

Kup grunt. Ziemia to najlepszy kapitał. Wystarczy Ci zwykle 10 arów ziemi za 90 tys w zachodniopomorskiem (bo tam tanie są ziemie) a możesz kupić dwie

Dodaj do tych 10 tys euro oszczędności następne 10
@AnonimoweMirkoWyznania: Zbuduj zdywersyfikowany portfel który przetrwa kryzysy nie tracąc więcej niż 20% swojej wartości. To jest całkiem spory kapitał który już przy 5-10% rocznie zysku powyżej inflacji daje fajną liczbę. Podzielić portfel na Etfy / akcje długoterminowe / akcje spekulacyjne ( jak lubisz ryzyko ) / akcje dywidendowe ( też długi termin ) / obligacje indeksowane inflacją / złoto / może krypto.
@NieistotneKto: Nie odpowiada sie pytaniem na pytanie. Oczekiwalem konkretnej odpowiedzi eksperta ds nieruchomości, ktory mi powie dlaczego w woj zachodniopomorskiem grunty są tańsze niż w reszcie kraju, niestety sie zawiodlem, bo trafilem na kolejnegl wykopka, ktory wyznaje zasade "nie znam sie ale sie wypowiem"