Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Dostałem w spadku 320 tys.zl.
Pytam na poważnie: co zrobić z tą kasą żeby nie traciła na wartości?
Mam już mieszkanie i nie planuje kupić niczego inwestycyjnego. Na pewno splace z tej kasy 60k kredytu więc mówimy o 260 tys do dyspozycji.
Mam też 50 tys. Zl prywatnych oszczędności ale w gotówce w zl trzymam 10 tys, 30 tys mam w etf i 10k w euro.
Przez obecną inflacje nie ma sensu trzymać takiej kasy na koncie. Akcje odpadają bo mam za mała wiedze i nie chce ryzyka. Złoto wydaje się przecenione. Etf wydają się bezpieczne ale rynki są bardzo napompowane.
Co robić w tej sytuacji? Nie mówię o pomnożeniu tej kasy ale fajnie byłoby mieć rocznie na tyle dużo by nie przeżarła inflacja
#inwestowanie
#finanse
#etf
#akcje

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61105951be8421000b712543
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 29
@AnonimoweMirkoWyznania: Powiem ci szczerze, że na twoim miejscu nie spłacałbym nawet tych 60k kredytu, bo po co? Jakie masz oprocentowanie hipoteczne? Pewnie jakieś 2-3%, podczas gdy na jakimś fajnym ETFie akcyjnym wykręcisz realnie 5-10%.

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie kiedy będziesz potrzebował tej kasy i ile masz lat. Jeśli bardziej jest to na emeryturę, masz powiedzmy 30 lat i do emerytury brakuje ci conajmniej 20 lat, to poszedłbym w
@NieistotneKto: Hmm, nie są to jakieś duże różnice. Moja propozycja 1 i Life Strategy nie różnią się jakoś znacząco. Life Strategy nie ma aż tak tragicznie dużych kosztów zarządzania, bo jest to 0,25%, podczas gdy SWDA ma 0,2%, a EMIM 0,18%. Może fakt, że Life Strategy w ogóle ma w portfelu obligacje jakoś mnie odstrasza. Patrząc na realnie negatywne stopy procentowe, które wg. utrzymają się jeszcze przez ładnych parę lat, raczej
@Candy: Szukam akurat sposobu na utopienie 800k XD Myślisz, że ten vanguar Lifestrategy Akumulacyjny 80/20 w mBank to jest dobry pomysł? Trochę się boję jakiegoś krachu czy #!$%@? wie, teraz czasy są jakieś niepewne...
@NieistotneKto: Jak się boisz krachu, to lepiej nie pchaj się w rynek akcji i kup se ROI/EDO. Może się okazać, że kupisz Vanguard 80/20, po czym będzie krach na rynku akcji, spanikujesz i sprzedasz ze stratą.

Albo się nastawiasz na trzymanie 10+lat na rynku akcji choćby się waliło i paliło, albo inwestuj małe kwoty, które jesteś gotów stracić, albo mocno dywersyfikuj, albo idź w aktywa nie oparte na ryzyku.