Wpis z mikrobloga

#prawo #katowice

Ilość bzdur w temacie dzisiejszego zabójstwa jest porażająca, stąd pozwolę sobie na krótką i mocno wstępną analizę prawną – bazując na dwóch nagraniach i doniesieniach medialnych (czyli średnich materiałach dla w pełni rzetelnej oceny).

Nagranie 1
https://streamable.com/udnufy?fbclid=IwAR061HtIVxniqVeDeXAdIWJzD0DInSyBFbfP_SlHIiEfkca6JRG7Pjcg9wY

Nagranie 2
https://streamable.com/80bd85

Nagranie 1 - kierowca najpierw umyślnie wjeżdża w tłum ludzi uderzając przy tym kilka osób. Z uwagi na ilość osób, ich wzrost oraz chociażby sam fakt odczucia pierwszego uderzenia, kierowca musiał mieć świadomość, że przed jego pojazdem są ludzie.

Następnie bez jakiegokolwiek wyraźnego powodu po prostu wjeżdża w kolejne osoby zabijając przy tym nastolatkę i usiłując zabić chłopaka, któremu na szczęście udało się uciec.
W tym miejscu oczywiście pojawią się głosy, że „jak to bez powodu, przecież tam się ktoś dobijał i on po prostu ratował swoje życie!!!111” – do tego odniosę się w dalszej części*.

No to teraz odpalamy nagranie 2:

Tak bardzo się bał i ratował swoje życie, że kilkanaście metrów dalej zatrzymał się na przystanku?
Pomijam już fakt, że zagrożenia dla życia/zdrowia tutaj nie było. Co najwyżej dla mienia i to również w niewielkim zakresie. W żadnym stopniu nie uzasadnia to 1) zabójstwa, 2) usiłowania kolejnego zabójstwa, 3) sprowadzenia bezpośredniego zagrożenia katastrofy w ruchu lądowym, 4) ucieczki z miejsca zdarzenia.

Przypominam tutaj, że autobus był zamknięty - dodatkowo kierowca siedzi w zamkniętej kabinie wewnątrz autobusu.

Niemniej, jestem bardzo ciekaw jak zakwalifikuje to prorok prowadzący sprawę.

*Jeśli faktycznie ktoś się dobijał (bo tego moim zdaniem jednoznacznie nie widać), to prawdopodobnie była to reakcja na uprzednie potrącenie kilku osób. Innymi słowy, kierowca sam to zachowanie sprowokował. Jednak jest to mało istotne z perspektywy kwalifikacji prawnej.
  • 95
@Karoleer: Nie widzę na obu nagraniach żadnych okoliczności łagodzących dla kierowcy. Najpierw z impetem walnął w plecy dziewczynę. Nie mógł jej nie widzieć wcześniej, nie wtargnęła na ulicę. Gdyby poprzestać na tym byłby jedynie sprawcą wykroczenia. Ale to co się działo dalej jest niepojęte. Nie starał się nawet zjeżdzać na lewy pas tylko centralnie wjechał w tych ludzi. Psychol i morderca. Dla mnie to zabójstwo z premedytacją. 25 lat.
@Karoleer: jeśli kierowca nie był naćpany to ja nie wiem co to było :/ a niektóre wykopki to debile, już wiedzą, że wszyscy tam obecni to patola co chciała biednemu kierowcy za nic wpier.... Więc brawo, super i cudownie, w końcu laska w wielu 19 lat miała dwójkę dzieci, no zasłużyła sobie na tą śmierć, jedna patusiare mniej, git majonez.

Strach na ulicę wyjść, jeszcze wykopek rozjedzie bo sobie coś ubzdura.
Więc brawo, super i cudownie, w końcu laska w wielu 19 lat miała dwójkę dzieci, no zasłużyła sobie na tą śmierć, jedna patusiare mniej, git majonez.


@tulipana: ktoś na fejsie napisał komentarz, że konkubent tej laski zabił kiedyś jakiegoś taksówkarza, i że siedział za to w więzieniu. Ogólnie chyba nieciekawe towarzystwo. Dodatkowo laska zostawiła 7-miesięczne dziecko i poszła na imprezę... nie usprawiedliwiam zachowania kierowcy, tylko nie ma co gloryfikować tych ludzi,
@little_muffin: Kto gloryfikuje? Kto mówi, że dobrze robili? Człowieku, choćby tam stała banda Trynkiewiczów to i tak nikt nie ma prawa w nich wjeżdzać.

Już pominę, że laska nie jest winna temu, co robi jej partner, a zostawienie 7-miesięcznego dziecka w domu i pójście na impreze to nie zbrodnia. A już na pewno żadna z tych rzeczy nie usprawiedliwia szurowania nią po asfalcie przez kilkaset metrów.

No ale zgoda, siedziałaby w
@EjniaKK: najprawdopodobniej tak - zwróć uwagę na gościa w białej koszulce, który goni autobus. widzisz to coś czarne, za skrzyżowaniem i bardzo zdecydowany odwrót gościa w białej koszulce? no to prawdopodobnie reakcja na widok co z niej zostało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@little_muffin: Zgadzam się, że nie powinno jej tam być. Choć nadal - autobus zatrzymał się, w życiu bym się nie spodziewała, że ruszy w tłum ludzi. To nie było nieumyślne potrącenie czy wtargnięcie.

Poza tym, mi chodzi o tę uciechę niektórych wykopków, że brawa dla kierowcy bo jedną patusiarę mniej. Nie wiem co trzeba mieć zamiast mózgu by pochwalać zachowanie kierowcy.
@Popularny_mis: patologia w postaci bójki sebków na środku ulicy - wiadomo, to w ogóle nie powinno mieć miejsca. niemniej w żaden sposób nie usprawiedliwia to reakcji kierowcy.


@Karoleer: Porozmawiaj z kierowcami autobusów ktore podstawiaja na derby.
Na filmie #!$%@? widac ale sam sie wymadrzasz jak bys wszystko wiedzial i widzial, chociaz strony prawej od kierowcy na video nie widac, ale Ty wiesz co tam bylo, bo jestes wykopkiem wrozbitą.