Wpis z mikrobloga

Dziewczyna poszła do #ing z pytaniem o zdolność kredytową i dostała wyniki, które dla mnie są troche dziwne. Przy takich warunkach:

25 lat
4k na rękę (zaraz podwyżka po magistrze, bo zawód medyczny)
umowa o pracę na czas nieokreślony
pracuje 2 lata
brak dzieci, kredytów
ma ponad 100k wkładu własnego

otrzymała zdolność kredytową na 209 000. Wydaje mi się to trochę mało, bo kalkulatory internetowe pokazują 350-400k. Babka z ING w ogóle nie pytała się o wydatki, mieszkanie jakie zamierza kupić, co chwilę się myliła i zadawała te same pytania po 2-3 razy. Co o tym myślicie?

#kredyt #kredythipoteczny #kupnomieszkania #mieszkaniedeweloperskie
becvvv - Dziewczyna poszła do #ing z pytaniem o zdolność kredytową i dostała wyniki, ...

źródło: comment_1627637652YUOvgVx9WkwOkOteSFI5r1.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
@kjeller: @eternit_nie_wybacza: gówno zarobki w kiepskiej branży (do tego obarczonej dodatkowym ryzykiem w pandemii), niskie stopy procentowe, szalejąca inflacja.

Bierzcie te kredyty pod korek, a pózniej płaczcie w TV, że 'bank łoszukoł, miała być rata 500 złoty a jest tysiącpińcet, a paliwo po 9 złoty!"

Bank w tym przypadku wykazał się zdrowym rozsądkiem.
  • Odpowiedz
@becvvv: niby mało, ale z drugiej str. Na ile lat kredyt i czy twoja różowa to sobie dobrze policzyła wszystko? Ja jak sobie liczę to mi wychodzi 2.5 kosztów stałych (kredyt plus czynsz, rachunki), jak różowa ma podobnie, plus 1000 Zeta trzeba liczyć na jedzenie to jej będzie zostawać 500 zł na inne wydatki. Do tego trzeba liczyć, ze stopy procentowe wzrosną w najbliższych latach, co oznacza, że te 500 zł
  • Odpowiedz
@fegwegw: xD ale wiesz ze to kredyt pod hipoteke a nie gotowkowy? mysle ze typiara tu cos nie ogarnela a nie zaden zdrowy rozsadek. Typiara 4k zawod medyczny ktory tylko idzie w gore mloda to dla banku najlepsza osoba do kredytu
  • Odpowiedz
@becvvv: Niech idzie jeszcze raz i do innego banku, bo jeśli ma ponad 100k wkładu, to powinno jej lekką ręką dodatkowe 300-400 wyjść
@fegwegw: kawalerka 20 metrów kosztuje w sporym mieście około 300k, więc... Tak, 200k to za mało by kupić cokolwiek co można humanitarnie nazwać mieszkaniem.
  • Odpowiedz
@fegwegw: Ale jeżeli dziewczyna zarabia powyżej 4k na rękę i ma wkład własny 100k, to chyba ma prawo chcieć mieszkać w kawalerce w większym mieście albo w większym mieszkaniu w małym mieście.
Przypominam, że mediana zarobków w Polsce na 2020 rok to było około 3000 netto.
  • Odpowiedz
@becvvv: A podała jakieś zobowiązania finansowe? Brała kiedykolwiek coś na raty? Jeżeli nie, to zdolność z dupy. Chyba, że przy dwóch osobach rośnie zdolność(mimo, że i tak wypłata się uśrednia). No i ten stosunek kosztu kredytu do kwoty kredytu, mi tyle wyszedł przy dwukrotnie wyższej kwocie kredytu. Dla tego samego banku. Niech znajdzie sobie doradcę kredytowego.
  • Odpowiedz
Przypominam, że mediana zarobków w Polsce na 2020 rok to było około 3000 netto.


@caslin: otóż to, mediana. Czyli WIĘKSZOŚĆ ludzi nie 'powinno' być stać na mieszkanie w dużym mieście, nie wiem, czemu OP ma być wyjątkiem?
  • Odpowiedz
@fegwegw:
Bo dziewczyna zarabia powyżej mediany i ma bardzo duży wkład własny.
Bo też sama robiłam symulację z doradcą - przy nieco większej pensji wyszła mi prawie 3 razy większa zdolność kredytowa, mając mniejszy wkład własny.

Stąd wnoszę że albo ING powariowało, albo pani w banku się pomyliła, albo cały system kredytowy w tym miesiącu jest zupełnie inny niż w marcu jak ja robiłam symulację.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@fegwegw: nie masz pojęcia o wyliczaniu zdolności kredytowej pod kredyt hipoteczny. jeśli nie masz o czymś pojęcia, to po co się wypowiadasz i kompromitujesz?
  • Odpowiedz