Wpis z mikrobloga

Hej!
Mam pytanie do osób, które były w Chorwacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie mam nic zaplanowanego na urlop i myślę o locie do Chorwacji (Zadar lub Split) z racji tego, że bilety lotnicze są w niezłej cenie i moje pytanie brzmi- czy warto tam polecieć bez samochodu na miejscu? Wypożyczenie auta odpada bo ceny w sezonie są mega wysokie i raczej średnio opłacalne, bardziej podróż wyglądałaby na przelocie do Zadaru lub Splitu, transfer jakimś busem/komunikacją (?) do okolicznej miejscowości i tam nocleg 5-6 dni. Czy taki pomysł ma jakikolwiek sens? Może ktoś z Was już tak robił? Jeśli tak to polecilibyście jakąś miejscowość w okolicach Zadaru/Splitu?

Dziękuję z góry za odpowiedzi! :)

#chorwacja #zadar #split #wakacje #urlop #samolot
  • 15
@d0kt0r pewnie że warto. Masz autobusy miejskie, międzymiastowe, taksówki a nawet ubera. A miejscowości wyglądają podobnie. Znajdź jakąś cenowo dostępna w promieniu 20-25 km i spokojnie czymś dojedziesz.
Jeśli tak to polecilibyście jakąś miejscowość w okolicach Zadaru/Splitu?


@d0kt0r: Lotnisko Split tak na prawdę jest odległe od miasta. Najbliżej lotniska jest Trogir. Piękne miasteczko z przecudną starówką. W samym Trogirze jest tłoczno, miejsca do plażowania nie są jakieś urokliwe. Ale z Trogiru mostami dostaniesz się na wyspę Čiovo. Całkiem fajna jest tam miejscowość Arbanija, skąd do Trogiru masz godzinę spacerem.

W tamtych okolicach często udaje się znaleźć nocleg z opcją,
@d0kt0r Z lotniska do Splitu jest autobus co 20 minut numer 37 za około 19 kun. Ja właśnie jestem i poruszam się po Chorwacji autobusami. Zadar, Split, Dubrovnik ma sporo linii autobusów miejskich. Tylko trzeba rozeznać się w rozkładach jazdy, nie są intuicyjne. Między miastami też jest dużo połączeń. Tylko na dojazd do Dubrownika trzeba założyć więcej czasu, bo granica z BiH jest problematyczna.
@kris_me: dziękuję za propozycje, przyjrzę się im :)

@Qcharz_w_wykopie: super! osobiście wolę zostawić Dubrownik na inną porę niż zwiedzać go w lato, myślałem raczej właśnie o okolicach Splitu/Zadaru i spędzeniu urlopu bez tego pośpiechu, który mam na codzień ;)

A z tych 2 rejonów- lepszy byłby Split czy Zadar?
@d0kt0r: Dobrze prawi @kris_me: - Split jest mega zatłoczony. To drugie co do wielkości miasto Chorwacji.
Radzę się przyglądnąć miejscowościom albo na wyspie Čiovo, albo na wybrzeżu na północ od Trogiru.
Te okolice znam bardzo dobrze. Co do Zadaru nie będę się wypowiadać, bo tamte rejony są mi kompletnie nieznane.
@d0kt0r: Zadar jest o wiele mniejszy. Ma też bardzo fajną starówkę. Z plażami nie ma problemu, w większości są uregulowane z zejściem z betonu, prysznicami, przebieralniami i drewnianymi podestami. Ciągną się przez całe miasto. Te w stronę Diklo są prawie nowe i przy nich jedzie autobus. Mi najbardziej podobały mi się plaże w Omiszu. Dodatkowo mają super widok na przełęcz rzeki. Wczoraj byłem na plażach W Slatine (wyspa Ciovo). Jak dla
Dziękuję wam za odpowiedzi :)

Zarezerwowałem lot do Zadaru a powrotny ze Splitu ;) Planuję 1 dzień przeznaczyć na Zadar a kolejnego dnia udać się w kierunku Splitu i albo zacumować na Ciovo albo na Hvar i tam spędzić urlop ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Maciejo94: niestety chyba nie da się ale pewności nie mam, na lotnisku są bankomaty i też kantor, polecam bardziej mieć euro i wymienić w kantorze bo bankomaty doliczają prowizje ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Co do zwiedzania, zależy na ile jedziesz. My byliśmy półtorej dnia, zobaczyliśmy główne atrakcje (zabytkowe bramy, stare miasto, plac pięciu studni, morskie organy + trochę plażowaliśmy) i jechaliśmy dalej do Trogiru.