Wpis z mikrobloga

Czuję się skołowana bo zostałam w zaowalowany sposób nazwana skąpcem. Niedawno rozmawiałam z rodzeństwem na temat wysokości ślubnego prezentu pieniężnego. Wesele z poprawinami kuzynki, nie utrzymujemy ze sobą kontaktu, ostatni raz rozmawiałyśmy jakieś 6-7 lat temu ale przez stopień pokrewieństwa jest traktowana jako "bliska rodzina". Nie bardzo mam ochotę iść ale z racji więzów rodzinnych "wypada".

Według mnie 600-700 złotych jest wystarczajcą kwotą ale rodzeństwo zgodnie mnie zganiło, że tyle dawało się kilka, czy nawet kilkanaście lat temu i jako rodzina kuzynki powinno się wyłożyć minimum 1000 złotych za parę, a jeżeli ma się już dzieci to już od 1500 złotych w górę. Dodam, że jestem na początku zawodowej kariery (pierwsza poważna ale jednak gównopraca) i niestety nie zarabiam kokosów w porównaniu z moim starszym rodzeństwem, które ma jasną i ustabilizowaną sytuację finansową.

Ktoś brał może niedawno ślub i powiedziałby ile mniej więcej dostawał w kopercie od rodziny? Albo moglibyście podać przy jakich zarobkach ile wkładacie do koperty?

#slub #wesele #zarobki #kiciochpyta #dylemat #pieniadze
  • 46
@GregoryX: Bo dzieci też jedzą, mają swoje miejsce przy stole, korzystają z atrakcji itp. Ogólnie rodzeństwo zrobiło mi szczegółowe wyliczenia, że w dzisiejszych czasach koszt poniesiony przez młodą parę za pojedynczą osobę to jakieś 300-500 złotych a i warto byłoby dawać coś od siebie na nową drogę życia a nie tylko zwracać koszta swojej obecności.


Zwracać koszty swojej obecności XD jak ich nie stać na wesele, to niech nie robią.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sterana_Uszatka: Śmieszno i straszno się to czyta. Jak Cię zaprosili i się zgodziłaś, to idż i się pobaw. Nie ma obowiązku dawania czegokolwiek, no może poza kwiatami. Zrobiono z wesela, które z założenia miało kosztować, dochodowy interes. Ha, tfu. Albo jak chcesz coś dać to na miarę SWOICH możliwości.
@Rogi_: miała być para, ale jednak osoba mi się wymixowala, więc napisałam do kumpeli że jak może niech odwoła jeden talerzyk (trochę czasu zostało do wesela), ale prezent zostaje bez zmian ;)

Znajomy który idzie jako para na wesele za miesiąc daje 500 PLN, inni podobnie więc to raczej taka stała kwota za parę jak się orientowałam.
@Sterana_Uszatka bralam slub w maju. Placilismy za nocleg wszystkich gosci, wyszlo nam jakies 600zl od pary. W kopertach bylo bardzo roznie 1. Kuzynostwo 500-800zl 2. Znajomi 500-700 zl 3. Rodzenstwo 400-1000zl plus ewentualne symboliczne prezenty Bogatsza czesc rodziny 1000zl lub 2000zl Odnosnie dzisci: my mielismy wynajete animatorki dla dzieci aby byl swiety spokoj, to ludzie z dziecmi tak mniej wiecej ~100zl dolozyli za dzieci. Z wesela (impreza, dj, animacja) wyszlismy praktycznie idealnie
@Roxi5017: 600 na parę jest myślę optymalne. Chyba, że jakieś hotele są itd. Jak ktoś czuje, że powinien. My akurat mamy hotel dla większości gości w centrum Wro, ale nie wymagam, żeby ktoś mi za to w kopercie oddawał.

U mnie samo menu + hotel dla dorosłej pary to koło tysiaka. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie licząc alko, dodatkowych napojów i słodkości. Ale taka jest cena dobrego
@Rogi_: ja idę na jednodniowe bez noclegu, ewentualne poprawiny będą dla najbliższych na działce, więc wydaje mi się że to co dam będzie odpowiednia kwotą jako prezent. Do tego zamiast kwiatów dokupię jakieś winko (młodzi proszą o alko zamiast kwiatów) i będzie git. :)
@Sterana_Uszatka już po tym weselu jest? Daj tyle ile możesz, ja robiłem 3 lata temu i większość par dawała 500-600 bez wyjątku kto ile zarabia. Te 300 zł za osobę to jest optimum. Bo przecież koperty nie są po to żeby ktoś zarobił na weselu tylko żeby mniej więcej zwróciły się koszta. Jak ktoś na ciebie robi presję żeby dawać więcej niż budżet wytrzyma to niech Ci da jak taki mądry. Asertywność
@Sterana_Uszatka dajesz mniej więcej tyle żeby się zwróciło. Nie wiem jakie są stawki teraz w salach weselnych. 600 może być fakt trochę mało, myślę, że 700-800 to już wystarczajaco i absolutnie nie jest oznaką skąpstwa. Inna bajka że jak masz głodować żeby dać do koperty , to lepiej dać 400 zł z dobrego serca i dobrze się bawić bez stresu ani zbytniego rozmyślania :)