Wpis z mikrobloga

Rany, pomóżcie mi. Kłócimy się z koleżanką strasznie o coś. Ja twierdzę, że użyła złego określenia i że nie zna znaczenia słów jakich używam a ona uważa, że przeciwnie. I tak jedno dogryza drugiemu. Postaram się to opisać najkrócej jak mogę.

Spotkaliśmy się i nasze spotkanie było miłe, fajne, zabawne - udane. Po spotkaniu napisałem jej, że mi się podobało.
Na co ona odpisała, że "podobało to chyba eufemizm?" i tutaj zwróciłem jej uwagę, że powinna napisać, że "podobało to za mało powiedziane" a nie, ze "to eufemizm". I powiedziałem jej, że eufemizm to zastępcza i ładniejsza nazwa na coś gorszego. Na przykład szef chcący zwolnić pracownika w tłumie krzyknie eufeministycznie "Jasiu, jutro zrobisz sobie dłuższe wakacje". Albo "kobieta lekkich obyczajów" to eufeministyczne określenie na dziwkę.

No i dziewczyna się ze mną kłóci na śmierć i życie i mówi, że tak bardzo podobało jej się nasze spotkanie, że słowo "<> powinno być eufemizmem". A ja jej mówię, że jeżeli chce uznać moje "podobało się mi nasze spotkanie" za eufemizm to znaczy, że spotkanie było do dupy i nie podobało mi się wcale.

Powiedźcie kto ma racje, ja (facet) czy ona (kobieta) bo już nie wytrzymam.
Wrzucam też anonimowe screeny z konwersacji to zobaczycie kontekst, ale to dużo do czytania jest (niemniej jest zabawa).

Kto ma racje?

Klik prawym myszki i otwiera się konwersacja w pełnym rozmiarze. Musiałem pousuwać z niej niektóre poufne informacje

#pytanie #jezykpolski #humanisci #nauka #kiciochpyta #szkola #studia #edukacja
Bunch - Rany, pomóżcie mi. Kłócimy się z koleżanką strasznie o coś. Ja twierdzę, że u...

źródło: comment_16264892947njvTbu3htyCsUc2ZcUOIm.jpg

Pobierz
  • 148
  • Odpowiedz
@Bunch: ja #!$%@? z kim ja tu siedzę. Wy jesteście jacyś nieprzystosowani do życia w społeczeństwie i relacji międzyludzkich, a potem chlipiecie jak to kobiety są złe. Z takim baranem to żadna nie wytrzyma nawet kilku tygodni. Ja nawet nie dałem rady tego przeczytać do 1/3 bo było to zbyt żenujące dla mnie.
  • Odpowiedz
@Bunch: zdecydowanie ona ma rację. Po pierwsze eufemizm niekoniecznie odnosi się do czegoś gorszego, co powinieneś dostrzec już po definicji. Na przykład w związku z normami towarzyskimi nie powiesz koleżance, że ma zajebiste cycki, ale prędzej, że ma ładną figurę. Tu ma miejsce taka sama sytuacja. Ona uważa, że chciałeś powiedzieć coś, czego tabu kulturowe i normy społeczne nie pozwalają wyznać, więc użyłeś eufemizmu nazywając to jedynie podobaniem. Zauważ, że
  • Odpowiedz
@benekxd zawsze mnie rozwala jak ktoś mówi w mojej definicji tego słowa. #!$%@? kogokolwiek obchodzą czyjeś definicje, od definicji jest słownik po to żebyśmy mogli się sprawnie komunikować, a nie zastanawiać się o co temu glsbawoi chodzi, a o co tamtemu. Gdyby wszyscy się tak zachowywali to byśmy potrzebowali tłumaczenia z polskiego na każdego jednego debila. No bez sensu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Bunch: Nie chce mi się tego całego czytać, ale poprawnie to nie był eufemizm, a litota

Litota jest podobnie jak eufemizm przeciwieństwem hiperboli, tyle że eufemizm dotyczy łagodzenia określeń negatywnych, litota może zaś służyć osłabieniu sformułowań także pozytywnych czy neutralnych.
  • Odpowiedz
@Bunch: Dziewczyna ma rację, jeśli sformułowaniem "podobało się" chciała zastąpić bardziej dosadne określenie typu "było zajebiście." Sformułowania łagodzące dosadność wulgaryzmów to też eufemizmy - proszę, cytat z Miodka, tu masz nawet link:

"Odrażająca dla mnie pod każdym względem – także fonetycznym! – forma zajebisty doczekała się natomiast **eufemistycznego wariantu zajefajny . Te złagodzone brzmienia wulgaryzmów są jednak nie do przyjęcia w obiegu oficjalnym (...). Wracając zaś do ostatniego eufemizmu**, powiem, że – paradoksalnie – częściej
sięgają po niego uczniowie i studenci (...)."

Mam nadzieję, że to zarzutka - jeśli nie, nie zdziw się, jeśli następnego spotkania nie będzie... Jeśli oboje nie jesteście purystami językowi (są zafiksowane naukowo pary, które lubią takie przepychanki terminologiczne), to miałaby pełne prawo się zniechęcić
  • Odpowiedz