Wpis z mikrobloga

Człowiek wybiera zło i co? I Bóg macha palcem i mówi no szkoda, ale idź dołącz do kolegów co wybrali dobro? Żyjcie dalej w raju w dostatku? Dziwne to myślenie szczerze i nielogiczne dla mnie


@lilitch123: A logiczne dla ciebie jest "człowiek wybiera zło, i od teraz lwy muszą zjadać inne zwierzęta, bo inaczej umrą w cierpieniu"?
A logiczne dla ciebie jest "człowiek wybiera zło, i od teraz lwy muszą zjadać inne zwierzęta, bo inaczej umrą w cierpieniu"?


@KomosaBiala: Całkowicie, ponieważ nie dla zwierząt został stworzony ten świat, tylko dla człowieka. Bóg stworzył NAS na swój obraz, nie zwierzęta. Czy Ty starając się o dziecko pytasz lokalnej fauny, czy nie ma nic przeciwko? W końcu decyzje Twojego dziecka mogą doprowadzić do tego, że potrąci kiedyś jakiegoś ptaka, zabije
@lilitch123: Tak, Biblia nie skupia się na tym problemie. To nie znaczy, że ten problem nie istnieje i nie ma żadnych implikacji. Nie ma logicznego powiązania między wyborem Adama i Ewy a budową układu pokarmowego zwierząt, tak jak nie ma logicznego powiązania między zjedzeniem ciastka a byciem porażonym prądem. To są sztuczne konsekwencje, stworzone przez Boga. Kochający Bóg ukarał zwierzęta za czyn ludzi. Jeśli tobie to nie przeszkadza, spoko. Ale nie
@lilitch123: ok, z mojej strony tyle pytań. Wywiązała się całkiem ciekawa dyskusja.

Jedną z "kości niezgody" w światopoglądach jest ta przeklęta wolna wola. Mam wrażenie, że to czasami taki argument-wytrych w ustach wierzącego służący do zdejmowania odpowiedzialności z samego Stwórcy, i oddelegowanie jej na szatana.

Jednocześnie przyznaję bez bicia, że nie mam pojęcia jakby miał inaczej wyglądać koncept dobra i zła oraz miłości, bez rozróżnienia w postaci autonomicznego bytu i jego
@E_li_mi_nator: ze wszystko zaczęło miec sens. A tak naprawdę to w momencie czytania o deizmie. O bezsensownosci bytu ktory nie ma nas wpływu. Jeżeli byłby wszechmogacy kochajacy bóg yo chciałby zebym uzywal mozgu watpil i zmienial swiat ma lepsze. Moralnosc bylaby uniwersalna a nie lokalna.

Tak naprawde rozmowa z wierzacymi mi uświadomiła ze nawet oni nie traktują starotestamentowego boga powaznie. Dziad ktory interesuje sie pasterzami na bliskim wschodzie ktorego osobowosc jest
@lilitch123:

nie. Człowiek ma pierwiastek nieśmiertelności pod postacią nieśmiertelnej duszy. Zwierzęta nie mają takiej duszy zatem

Taki pogląd niesie ze sobą różne ciekawe konsekwencje.
Proces wyodrębniania się gatunków jest długotrwały i przy naszym tempie reprodukcji potrzeba tysięcy pokoleń żeby można było wyodrębnić nowy gatunek. Nigdy nie było homo erectusa, który zrodził homo sapiensa.
Niezależnie od tego jaki gatunek uznamy za wystarczająco człowieczy, by być godnym posiadania nieśmiertelnej duszy, musimy przyjąć jedną
@lothar:

Tak naprawde rozmowa z wierzacymi mi uświadomiła ze nawet oni nie traktują starotestamentowego boga powaznie.

Od kiedy przestałem być katolikiem i rozmawiam otwarcie z wierzącymi przekonuję się, że praktycznie nikt nie traktuje poważnie nawet NT i Jezusa.
Przykłady:
- radość z prześladowań i nadstawianie policzka - brak. Zamiast tego jest wielkie oburzenie na każdą pierdołę typu Maryja z tęczą.
- niegromadzenie dóbr materialnych - wszyscy oszczędzają, inwestują i gromadzą hajs
O co chodzi z wolną wolą? Kto ma tą wolną wolę?
Jak ona działa ? Jak porównać wolna wole moją i 5 letniej dziewczynki która za pół roku umrze na raka cierpiąc od 2 lat? Jej wolna wola polega na tym ze może wybrać czy chce się modlić pomiędzy chemioterapiami?
@E_li_mi_nator: patrzenie na ludzi z wioski, którzy chodzą do kościoła dla samego chodzenia, po wyjściu są chodzącymi diabłami, ale nie przeszkadza im to w jechaniu na młodych, że ci raczą nie chodzić do kościoła. Zero samorefleksji. Dziś kościół pustoszeje, winni oczywiście wszyscy dookoła tylko nie oni sami i to jak żyją XD