Wpis z mikrobloga

@Zielonykubek: Normalne. Jak byłem mały to też nie używałem przedniego hamulca. Teraz jak sobie trochę więcej jeżdzę to nie wyobrażam sobie hamowania tylko tylnym hamulcem. Z przodu z reguły jest zamontowana większa tarcza hamulcowa w związku z czym efektywność hamowania jest większa. Polecam hamowanie przednim i tylnym hamulcem dla własnego bezpieczeństwa:)
@Zielonykubek: Ogólnie powinno się używać obu hamulców jednocześnie. Przedni jest o wiele skuteczniejszy, tylne koło wpada często w uślizgi (które jednak łatwiej opanować, niż uślizg przedniego koła). Jeżeli obawiasz się, że przelecisz przez ramę, to poćwicz hamowanie samym przednim hamulcem z różną siłą i w kontrolowany sposób, żeby wyczuć jak przenosić ciężar ciała żeby nie przelecieć przez kierownicę. Staraj się nie blokować kół w czasie hamowania i hamować przed skrętem a
@Zielonykubek: Wyreguluj sobie mniej więcej po równo (tylny możesz skrócić żeby zadziałał ciut wcześniej jeśli masz jakieś psychiczne blokady) i hamuj zawsze naciskając obie klamki naraz. Przecież jak zjeżdżam z góry to hamując tylnym w ogóle bym nie wyhamował jak coś wyskoczy.
@Zielonykubek: nikt o tym nie wspomniał, ale też istotne jest jakie masz hamulce (v-braki czy tarcze) i ile ważysz.

Jest szereg rzeczy na które musisz zwrócić uwagę:
-używając jednego zamiast dwóch, całe tarcie przenosisz na jeden hamulec
- ten hamulec szybciej się zużywa
- przy jeździe z górki ten hamulec może się grzać. W przypadku tarczowego może się nawet zapiec i zablokować
-droga hamowania
-linki szybciej sie zuzywaja

Jeśli ważysz 50-60kg,
@Zielonykubek: po prawdzie się nie dziwię, jeździłem kilkanaście lat zwykłym góralem ze zwykłymi hamulcami (NIE tarczowymi), w końcu się przesiadłem na rower z tarczowymi. Trzeba producenta pochwalić za ich jakość, bo jak straciłem równowagę i zahamowałem jednocześnie obydwoma (mając w pamięci moc zwykłych hamulców), to przeleciałem przez kierownicę i #!$%@?łem lusterko w samochodzie. XD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Zielonykubek: przy jeździe do sklepu po bułki albo nad rzekę przedni się nie przydaje. W moim 22 letnim góralu rozwaliło się mocowanie przedniego hamulca, jeżdżę z rozpiętym i w sumie chyba go zdemontuje zamiast kupować nowy xD
@Zielonykubek z uwagi na rozkład siły hamowania przedni hamulec jest dużo skuteczniejszy bo przy hamowaniu ciężar skupia się na przedniej oponie. Hamując przodem nie tracisz też przyczepności, czyli mniejsza szansa na poślizg albo wywrotkę. Obawa przed używaniem przedniego hamulca wynika pewnie z czasów kiedy byłeś mały i wazyles mniej więcej tyle co rower na którym jechałeś i przy hamowaniu przodem faktycznie można było walnąć koziołka. Teraz jak ważysz te 50+ kg to