Wpis z mikrobloga

przychodzi do mnie moja młodsza kuzynka, 6 lat, cała zapłakana.
chodzi o to, że Pani w sklepie nie chciała jej sprzedać lodów ekipy mimo, ze młoda miała pieniadze na jednego loda i nie było wyraźnego powodu zeby jej go nie sprzedała. to ja, #!$%@? idę z nia do tego samego sklepu, biorę jednego loda, a baba za ladą mowi, ze można brać tylko w zestawie - jeden zwykły lód i jeden lód ekipy.

to ja, spokojnym głosem odpowiadam czytając z telefonu "Art. 135. KW
Ukrywanie towaru przed nabywcą lub odmawianie jego sprzedaży
Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru,
podlega karze grzywny."

na samą myśl o placeniu grzywny aż zbladła, dała nam tego loda pojedynczo, a wychodząc widziałem jak zdejmuje kartkę z zamrażarki mówiącą o koniecznosci kupowania w zestawach

krótko z delikwentem, nikt nie będzie doprowadzać do placzu małego dziecka z takiego powodu

#januszebiznesu #prawo
  • 85
Jest dozwolona, przeciez istnieje w każdym sklepie praktycznie np. Kup 2 produkty to 3 będzie taniej czy jak kupisz 2 produkty to będą one taniej.


@Estetykatopodstawa: W sklepie to pol bidy. Ale dasz rade kupujac usluge typu kablowka miec tylko to co chcesz? No nie bo sa pakiety. Nie da sie kupic pojedynczych programow. I czesto jest tak ze zeby miec program ktory Cie interesuje musisz miec caly pakiet.

Imho albo
@gorzki99: Ale to jest dodatek, a to osobny produkt, to tak jakbyś chciał kupić chleb, ale żeby to było możliwe musisz wziąć 4pak harnasia. Przecież to niedorzeczne, jakby był faktycznie gratisem to by był inaczej rozliczany i tym pajacom już by się to tak nie opłacało. A porównywanie tego do kablówki nie ma sensu, bo tu sprzedawca ma obowiązek sprzedać towar
to tak jakbyś chciał kupić chleb, ale żeby to było możliwe musisz wziąć 4pak harnasia. Przecież to niedorzeczne


@beer_man: Dlaczego niby? Na tym polega sprzedaz wiazana. Sprzedawca pozbywa sie towaru ktory nie schodzi "dowiazujac" go do innego.

Chleb 5pln
Harnas 3pln

Chleb +harnas=6pln

Przy czym mozna kupic tylko jako towary powiazane. Nie podoba sie to idiesz do innego splepu. Ty wybierasz czy zaplacisz za chleb 6 i dostaniesz harnasia co nie
Nie wiem jak to faktycznie prawnie wygląda, ale wydaje mi się, że jednak nie masz racji. Może ktoś mądrzejszy się wypowie. Tu jest ewidentnie zarabianie przez wielki szał na te lody.


@beer_man: Napisalem ze nie mam pojecia bo nie chce mi sie sprawdzac. Wydaje mi sie ze sprzedaz wiazana jest dozwolona.

Zarabianie moze sobie byc przez co chce-poki jest zgodne z prawem. Jesli byla informacja PRZED PODEJSCIEM DO KASY ze dany
@Estetykatopodstawa: no nie zgodzę się. czym innym jest promocja polegająca na sprzedaży wiązanej (łączonej/pakietowej, whatever), gdzie konsument z uwagi na nabycie 2+ produktów ma możliwość skorzystania z korzystniejszej oferty, a czym innym jest uzależnienie sprzedaży jednego produktu, od nabycia innego.

aczkolwiek chętnie wejdę w merytoryczną dyskusję w temacie, bo absolutnego przekonania co do swojego stanowiska nie mam.