Wpis z mikrobloga

Hej, programiści15k, czego się obecnie używa do tworzenia nowoczesnych gui dla aplikacji desktopowych? Osobiście nie wyszedłem poza winformsy ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo jakoś nie miałem potrzeby. Widzę, że dalej istnieją różne natywne toolkity w stylu gtk/wxWidgets/qt (ten ostatni ponoć już jest płatny), ale nie wiem, na ile wpasowują się w aktualne trendy. Z drugiej strony widzę, że sporo tworzy się w jakichś "webianych" frameworkach, w których gui to w istocie przeglądarka wyświetlająca html+css+js, ale to rozwiązanie mnie osobiście odrzuca i jest imho ślepą uliczką, tak jak słusznie miniony Flash.

Czego wy używacie, lub myślicie, że będzie się używać w najbliższym czasie?
#programowanie #programista15k #software
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MostlyRenegade: raczej electron, ewentualnie jakieś natywne rozwiązanie jak performance jest kluczowy

ale to rozwiązanie mnie osobiście odrzuca i jest imho ślepą uliczką, tak jak słusznie miniony Flash.


@MostlyRenegade: flash umarł, bo web stał się lepszy. Weba mamy od lat 90 i z roku na rok jest coraz lepszy i bezkonkurencyjny. Nie wiem co musiałoby się stać,
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: duże apki potrafią różnie działać: wspomniany code działa bardzo dobrze (oczywiście to nie jest to samo co sublime, czy vim, ale pomimo to ludzie i tak wolą używać code), teamsy działają źle. Tylko, że takie apki to margines, zgaduje, że większość aplikacji desktopowych nie jest tak rozbudowana. Normalna prosta apka elektronowa zajmuje góra 100MB
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: nie słuchaj ich, że Electron
Electron można jak się nie potrafi programować
moim zdaniem najlepszy jest Qt, nie jest płatny jeśli spełnisz parę prostych warunków (np lib musi być dynamicznie linkowany)
  • Odpowiedz
@Saly: vscode używam czasem do jakichś drobnych rzeczy, ale właśnie widzę ile taka apka zajmuje: 350 MB. Teamsy to samo, a przynajmniej połowa tego to silnik chromium. Dlatego napisałem, że to rozwiązanie mnie odrzuca. Samo wykorzystanie html+css+js byłoby nawet ok, gdyby tylko nie było to takie zasobożerne.

@Moroder: a jak wygląda sprawa komercjalizacji? Dajmy na to tworzę na czyjeś zlecenie aplikację, którą zleceniodawca udostępnia potem za free.
  • Odpowiedz
@Saly: Sprobuj popracowac na paruset megowych plikach tesktowych w VS Code, pluginy zaczna sie crashowac, a niektore beda dzialac tylko na czesci otwartego pliku. W podobnym scenariuszu stary dobry Notepad++ nawet sie nie zajaknie ze cos jest za duze do przetworzenia. Electron ma swoje ograniczenia.
  • Odpowiedz
a jak wygląda sprawa komercjalizacji? Dajmy na to tworzę na czyjeś zlecenie aplikację, którą zleceniodawca udostępnia potem za free.


@MostlyRenegade: Qt jest dostępne na licencji LGPL, więc z tego co wyczytałem w necie to nie ma z tym problemu, tak długo jak biblioteka to dynamicznie ładowany .dll.
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: Nigdy w tym nic nie zrobiłem ale uważam że Qt. Z tymi przeglądarkowymi to mogliby zrobić jak na Androidzie ze webview jest wspólny dla różnych apek ale wtedy jakaś wadliwa aktualizacja i wszystkie aplikacje leżą. Wydaje mi się ze flutter+dart za 1-2 lata też może być spoko na Desktopy
  • Odpowiedz
@MostlyRenegade: Electron to gowno, bo każda aplikacja jest wlasciwie osobna przeglądarka Chromium która wyswietla tylko jedna stronę, brawo kurla, jedyna zaletą ze pisze się w tym rzeczywiście szybko bo to gownoweb. Ja już wolę w Delphi pisać, wygoda podobna a wydajność o wiele lepsza.
Jeśli chcesz pisać tylko na Linuxa to GTK jest fajny, jeśli crossplatform to Qt.
  • Odpowiedz
@Hauleth: ja pytam ogólnie o to, czego się używa lub może używać w najbliższym czasie. Z mojej perspektywy ważny jest przede wszystkim windows + .net, ale jeśli używacie czego przenośnego, to również chętnie się dowiem.
  • Odpowiedz