Wpis z mikrobloga

Hej, programiści15k, czego się obecnie używa do tworzenia nowoczesnych gui dla aplikacji desktopowych? Osobiście nie wyszedłem poza winformsy ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo jakoś nie miałem potrzeby. Widzę, że dalej istnieją różne natywne toolkity w stylu gtk/wxWidgets/qt (ten ostatni ponoć już jest płatny), ale nie wiem, na ile wpasowują się w aktualne trendy. Z drugiej strony widzę, że sporo tworzy się w jakichś "webianych" frameworkach, w których gui to w istocie przeglądarka wyświetlająca html+css+js, ale to rozwiązanie mnie osobiście odrzuca i jest imho ślepą uliczką, tak jak słusznie miniony Flash.

Czego wy używacie, lub myślicie, że będzie się używać w najbliższym czasie?
#programowanie #programista15k #software
  • 21
@MostlyRenegade: raczej electron, ewentualnie jakieś natywne rozwiązanie jak performance jest kluczowy

ale to rozwiązanie mnie osobiście odrzuca i jest imho ślepą uliczką, tak jak słusznie miniony Flash.


@MostlyRenegade: flash umarł, bo web stał się lepszy. Weba mamy od lat 90 i z roku na rok jest coraz lepszy i bezkonkurencyjny. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby było inaczej

ale to rozwiązanie mnie osobiście odrzuca i jest imho ślepą


@
@MostlyRenegade: duże apki potrafią różnie działać: wspomniany code działa bardzo dobrze (oczywiście to nie jest to samo co sublime, czy vim, ale pomimo to ludzie i tak wolą używać code), teamsy działają źle. Tylko, że takie apki to margines, zgaduje, że większość aplikacji desktopowych nie jest tak rozbudowana. Normalna prosta apka elektronowa zajmuje góra 100MB
@Saly: vscode używam czasem do jakichś drobnych rzeczy, ale właśnie widzę ile taka apka zajmuje: 350 MB. Teamsy to samo, a przynajmniej połowa tego to silnik chromium. Dlatego napisałem, że to rozwiązanie mnie odrzuca. Samo wykorzystanie html+css+js byłoby nawet ok, gdyby tylko nie było to takie zasobożerne.

@Moroder: a jak wygląda sprawa komercjalizacji? Dajmy na to tworzę na czyjeś zlecenie aplikację, którą zleceniodawca udostępnia potem za free.
@Saly: Sprobuj popracowac na paruset megowych plikach tesktowych w VS Code, pluginy zaczna sie crashowac, a niektore beda dzialac tylko na czesci otwartego pliku. W podobnym scenariuszu stary dobry Notepad++ nawet sie nie zajaknie ze cos jest za duze do przetworzenia. Electron ma swoje ograniczenia.
a jak wygląda sprawa komercjalizacji? Dajmy na to tworzę na czyjeś zlecenie aplikację, którą zleceniodawca udostępnia potem za free.


@MostlyRenegade: Qt jest dostępne na licencji LGPL, więc z tego co wyczytałem w necie to nie ma z tym problemu, tak długo jak biblioteka to dynamicznie ładowany .dll.
@MostlyRenegade: Nigdy w tym nic nie zrobiłem ale uważam że Qt. Z tymi przeglądarkowymi to mogliby zrobić jak na Androidzie ze webview jest wspólny dla różnych apek ale wtedy jakaś wadliwa aktualizacja i wszystkie aplikacje leżą. Wydaje mi się ze flutter+dart za 1-2 lata też może być spoko na Desktopy
@MostlyRenegade: Electron to gowno, bo każda aplikacja jest wlasciwie osobna przeglądarka Chromium która wyswietla tylko jedna stronę, brawo kurla, jedyna zaletą ze pisze się w tym rzeczywiście szybko bo to gownoweb. Ja już wolę w Delphi pisać, wygoda podobna a wydajność o wiele lepsza.
Jeśli chcesz pisać tylko na Linuxa to GTK jest fajny, jeśli crossplatform to Qt.
@Hauleth: ja pytam ogólnie o to, czego się używa lub może używać w najbliższym czasie. Z mojej perspektywy ważny jest przede wszystkim windows + .net, ale jeśli używacie czego przenośnego, to również chętnie się dowiem.