Wpis z mikrobloga

IMO Ta ostatnia odpowiedź nie ma sensu. Jak można nie wiedzieć czy wierzy się w Boga lub nie. Albo wierzysz że istnieje, albo nie.


@prawa_reka_sorosa: możesz najzwyczajniej nie być przekonany do żadnej z opcji. Nie mam zdania czy istniej jakaś włochata, człekokształtna małpa w Himalajach. Nie interesuje mnie to, nie widzę dowodów na istnienie tejże małpy, ale cholera wie, mało to gatunków co ich nie znaliśmy, ale w końcu odkryliśmy?

No
możesz najzwyczajniej nie być przekonany do żadnej z opcji.


@niedoszly_andrzej: Oczywiście i moim zdaniem jest to równoznaczne z odpowiedzią "nie wierzę". W poprzednim komentarzu chodziło mi o to że na pytanie "czy wierzysz w Boga?", nie da się odpowiedzieć "nie wiem". Albo wierzysz i akceptujesz tę opcję jako prawdziwą, albo nie.

Jeżeli pytanie by brzmiało "czy Bóg istnieje", to odpowiedź "nie wiem" byłaby jak najbardziej na miejscu.
IMO Ta ostatnia odpowiedź nie ma sensu. Jak można nie wiedzieć czy wierzy się w Boga lub nie. Albo wierzysz że istnieje, albo nie.


@prawa_reka_sorosa: szczerze powiedziawszy to raczej to pytanie nie ma sensu bo zarówno słowa "wierzyć" jak i "w Boga" są bardzo niejasne i niejednoznaczne - to raz. A dwa, że w 99% przypadków tej dyskusji nie chodzi o abstrakcyjny problem z zakresu filozofii tylko o wspieranie religii, która
@niedoszly_andrzej: No tak, ale jest różnica pomiędzy pytaniem o wykonanie jakiejś czynności w przyszłości, a pytaniem na temat tego czy wierzysz w X w danym momencie.

Wyobraź sobie że masz przed sobą słoik z gumowymi kulkami. Żaden z nas nie wie ile jest kulek w słoiku, ale pomimo tego ja twierdzę że liczba kulek jest nieparzysta. Jeżeli zapytam się Ciebie "czy wierzysz że liczba kulek w słoiku jest nieparzysta", to masz