Wpis z mikrobloga

To będzie dość gorzki wpis na temat naszych współczesnych seniorów.

To, co się rzuca w oczy we współczesnym #wroclaw to beznadzieja powierzchowności ludzi starych. Tak jak miasto jest z roku na rok dopieszczane, tak kurła nic się nie zmienia wśród starych Polaków.

Stary Polak to obraz nędzy i rozpaczy. To ludzie zaniedbani, pokrzywieni, zgorzkniali, złośliwi. Obraz ten jest codziennością, poczynając od komunikacji miejskiej, przez osiedlowe uliczki, aż po tanie dyskonty, jak Biedronka, którą seniorzy polubili (i o dziwo, mniej są widoczni w Lidlach, Aldich czy Netto)

Stary Polak jest trupem jak przechodzi na emeryturę. Jest pozbawiony całkowicie jakiejś inicjatywy, zainteresowań, duże miasto w którym mieszka, pełne wydarzeń kulturalnych, jest dla niego całkowicie obojętne.

Starych Polaków nie widać w centrum! Tak jak jeszcze pójdą do katedry na mszę, tak korzystanie z gastronomii, kawiarnii, zwykły spacer po Rynku jest wielką rzadkością.

Ludzie starzy we Wrocławiu wyglądają fatalnie. Nie obchodzi ich godny wygląd, coś, co znamy z wypadów do Zachodniej Europy, gdzie 70 letni emeryt, wysoki, czerstwy, opalony, w okularach w "złotych oprawkach", marynarce, błękitnej koszuli i butach na słonince celebruje swoją emeryturę, spotyka się w kawiarniach ze znajomymi, czyta gazetę przy lampce wina, podróżuje po Świecie, przecież ilu emerytów przebywa na Wyspach Kanaryjskich! Często ludzie już bardzo leciwi, chodzący o kulach, a jednak ciekawi świata, nie poddający się śmierci i starczej gnuśności na swojej emeryturze...

Polscy seniorzy są skąpi. Całe życie oszczędzają, nawet nie zdając sobie sprawy, że często mieli łatwiej, niż my dzisiaj, bo przecież na te wszystkie mieszkania w centrach największych miast nie zarobili, bo, dostali je od zakładu pracy, z przydziału partyjnego i dziś mieszkają w tych swoich muzeach z meblościankami i tapczanami z lat 60-tych.

Skąpstwo seniorów to przede wszystkim oszczędzanie na sobie i na najbliższych. Polski emeryt wygląda jak mumia, chodzi w szmatach z lat 80-tych, badziewiu bazarowym, za dużym, tanim, nie modnym, nie podkreślającym ich godności.

Stary człowiek oszczędza na swoim wyglądzie, na środkach higienicznych, na fryzjerze, na kosmetyczce, to jest dramat, ile razy stałem w kolejce w Biedronce i czułem stęchliznę tych nie pranych ubrań, cierpkiego ciała, jakieś kwaśne wyziewy, których można pozbyć się mydłem za 3 zł...

Nie wiem jak w innych większych miastach, jak w #gdansk #krakow czy #warszawa, ale wrocławscy starcy w dupie mają miasto, które odbudowywali, które jest miejscem ich młodości, niestety jest to przykry widok ludzi, którzy mając często dobre emerytury, lepsze, niż może my dostaniemy, skąpią na sobie, nie czując potrzeby elegancji, klasy i cieszenia się swoim wolnym czasem podczas emerytury.

- wycieczki do biedronki na macanie bułek od 6 rano
- wycieczki do przychodni, by prześcigać się z innymi starcami kto jest bardziej schorowany
- wycieczki do kościoła, by wymodlić godną śmierć i przepraszać za swoje bezeceństwa popełniane za komuny

Oto aktywność wrocławskiego starca, tej wielkiej masy klasy robotniczej, nędznego widoku prostych ludzi, którzy jeszcze na starość stają się zrzędliwi, skąpi, roszczeniowi.

Ja tego nie rozumiem, jak można, przechodząc na emeryturę dalej żyć jak dziad śmietnikowy, jak można być takim tanim, jak można do śmierci oszczędzać na sobie (i wysyłać Rydzykowi) zamiast nie zrelaksować się, chodząc do cukierni, kupując sobie ładne ubrania w tanich sieciówkach, chodząc do teatru czy jadąc z biurem podróży na wakacje do Grecji czy Hiszpanii!

To jest dramat!
Pobierz
źródło: comment_1623437519dvZffR5M3s1Z0bqs3cgC6u.jpg
  • 119
@Jud-Suss: Dodam też, że seniorzy to obrzydliwe brudasy.

Na osiedlu postawili kontenery do segregacji śmieci. Oczywiście stare baby nie wiedzą do czego to służy.
Wyrzucają obierki, kupy po kocie, obsrane gacie i nasz dziennik w taki sposób, że połowa nawet nie trafia do kosza. Ląduje gdzieś obok na ziemii, wszystko się wala dookoła, śmierdzi i mamy najazd robactwa.

Większość osiedli zamieszkanych przez starych to obrzydliwe miejsca. Wiem, że za utrzymanie stoi
2/10 bo odpisuję dla tych którzy się z tym nieironicznie zgadzają bo akurat o starych ludziach coś wiem przez wspólne życie i byłą pracę z nimi i chcę coś rozjaśnić

@Jud-Suss: się bubu spłakało że starzy, schorowani ludzie po przejściach i z kiepskimi emeryturami nie zachowują się jak dwudziestolatkowie przy kasie ganiający za modą xDD z zewnątrz, dla osoby kompletnie pozbawionej empatii taki typowy emeryt może wyglądać jak wredna menda nie
Starość to wypadkowa życia. W kraju, w którym walczysz całe życie o byt i przetrwanie, nie masz czasu na pasje. Na starość dostajesz głodową emeryturę, z której ledwo wiążemy koniec z końcem. Jakim masz być emerytem? Opisanym. Nic się nie zmieni w tej kwestii, bo młodzi wchodząc w dorosłe życie mają wywalone na sprawy tego kraju, a tym samym na swoją własną przyszłość. Nie ma nadziei na lepszą przyszłość.
@Smiecharz: Bzdura. Marazm seniora jest ich wyborem, ponieważ dziwnym trafem znika, gdy nadchodzi niedziela i bierze się kąpiel i zakłada lepsze ubrania przed wyjściem na mszę. Czy podczas wyborów seniorzy śmierdzą w komisjach wyborczych? Nie, uważają, że to ważny dzień, więc przyjmują tę godność, na którą wciąż, jak się okazuje, mogą sobie pozwolić.

Im się po prostu nie chce być godnym na codzień. Dbać o siebie, zwyczajnie będąc czystym i schludnym.
@Jud-Suss: moi dziadkowie mają łącznie ok. 5k emerytury miesięcznie, jedyny stały wydatek to opłaty za mieszkanie, gdzieś z 600zł a dziadek chodzi na zakupy w jednych spodniach z 10 lat, zimową kurtkę ma po mnie (też kilka lat), bardzo słabo słyszy a szkoda mu pieniędzy na aparat () gdyby nie babcia, która nie jest taka skąpa i czasem wymusi jakąś mniejszą inwestycje np. wymiana mebli w salonie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Jud-Suss: pastwisz się nad ludźmi z innego świata, których całe życie to tylko praca, brak godziwego wynagrodzenia i ograniczanie wolności. Oni nie mieli możliwości poznać świata i boją się go.
Dopiero nasi rodzice zaczną zmieniać ten obraz. Oni mieli szansę mieć swoje firmy i wyjechać za granicę.
@Jud-Suss @prezeskuliziemskiej: Dokładnie. Nie przypisywałbym tych problemów do kwestii emerytów, a właśnie do całego naszego społeczeństwa.

Dlaczego tak nie robią? Nie wiem, ale jak dla mnie można to ich zgryźliwe zachowanie wytłumaczyć tęsknotą za PRLem gdzie każdy każdego obserwował. Przecież nawet dziś w Europie mamy coś podobnego, rodzi się nowa forma ,,komunizmu" co jednak nie przyczyni nam się na dobre.

No ale też nie ma co się im dziwić. Typowy Polak
Polscy seniorzy są skąpi. Całe życie oszczędzają,

@Jud-Suss:
Masz dużo racji, ale sugerowanie, że powinni żyć wystawniej, jak nie mają najedzenie i leki, to trochę słabo.
Jest teoria, że najbardziej kształtują nas lata młodości, czyli okres gdy miało się ok 20 lat.
Dzisiejszy 75-latek był młody 50 lat temu, czyli w okolicach 1970 roku. Wtedy w Polsce dopiero zaczynała się rewolucja "wolnościowa", bo u nas dotarła z 10 lat później niż
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jud-Suss: nie no, to jest podobne postrzeganie rzeczywistości jak ocenianie ilości niepełnosprawnych po tym ilu ich widujesz na mieście - niemal wcale, więc ich prawie nie ma.
Normalni emeryci jeżdżą na rowerach, siedzą na działkach, chodzą po znajomych, jeżdżą na wycieczki, a potem siedzą w domach. Zakupy dla nich to nie cel życia tylko przykra konieczność.

Widzisz tylko część tej grupy. Zainteresuj się tym jak ocenić jej prawdziwą wielkość.
- brak wiedzy - starsi ludzie ala emeryci w PL aktualnie to osoby które przeżyły PRL oraz nierzadko wojnę, które odbiły się na ich życiu i psychice


@badurka: akurat Ci którzy przeżyli wojnę byli na starość bardziej aktywni niż obecni 60+. Pochodze ze wsi i pamiętam jak 20 lat temu osoby na emeryturze potrafiły cały dzień spędzić na dworzu, lubiły towarzystwo innych, spotkania, biesiadowanie, opiekowanie się wnukami. Nawet potrafili pomagać w