Wpis z mikrobloga

Wykopki powiedzcie mi, dlaczego myślicie, że UBI wygląda tak że drukarka robi brrrr i co miesiąc drukuje obywatelom dochód podstawowy? Nie stać was na lepsze argumenty przeciwko UBI? Ja konceptualnie za UBI nie przepadam, bo nie lubię uzależniać dobrobytu obywateli od rządu i korporacji które będą na tyle łaskawe żeby płacić podatki na nas, niejako usprawiedliwiając jeszcze bardziej kapitalistyczny wyzysk i to brzmi jak libkowy pomysł, ALE musicie się zgodzić, że odgrażanie się że UBI sprawi że ceny wzrosną jest śmieszne. Co, ludzie dostaną 2000+ co miesiąc i nagle zaczną kupować 500x więcej chleba? Czy o co chodzi? Wytłumaczcie mi. Niektórzy nawet piszą że UBI doprowadzi do Wenezueli xD Mój ulubiony fragment rządów Hugo Chaveza to wtedy, kiedy po wprowadzeniu bezwarunkowego dochodu podstawowego gospodarka upadła.

Rzeczowe wypowiedzi nagrodzę uśmiechem :)

#antykapitalizm #ubi #bekazprawakow i dla libków z razem #lewica #razem
Pobierz G.....5 - Wykopki powiedzcie mi, dlaczego myślicie, że UBI wygląda tak że drukarka ro...
źródło: comment_1623348449c0FxM0sIZmkLE5jLNTKwOF.jpg
  • 58
@Gaku745: Jeśli to jest dla ciebie rzeczowe to musisz być bardzo zmęczony.

On w tym wpisie promuje politykę ekonomiczną taką żeby jak najwięcej wycisnąć z ludzi, żeby broń boże nie pomyśleli o tym że mogą zrobić sobie wolne, czy mają jakieś bezpieczeństwo...
Oczywiście tyczyć to ma tylko biednych.

I ty to zaplusowałeś.
śmieszne. Co, ludzie dostaną 2000+ co miesiąc i nagle zaczną kupować 500x więcej chleba?


@Gaku745: po pierwsze: nie tylko wzrost popytu wpływa na wzrost cen nominalnych

Tutaj argumentem nie jest to, że relatywna wartość chleba wzrośnie, tylko to, że siła nabywcza pieniądza spadnie. Ten przykład pokazuje że nie rozumiesz tego mechanizmu - ale ok, prosisz o wyjaśnienie (co prawda cynicznie, ale zawsze).

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego mechanizmu, to
Oczywiście są też plusy - ludzie nie muszą brać gówno-prac za grosze żeby przeżyć


@kapitan_bomba: ale w ogólnym rozrachunku będą brać gówno prace, bo aktualnie np., po dodaniu minimalnej krajowej do, powiedzmy, 2000 zł dochodu podstawowego, robi się dochód wyższy od obecnej średniej. Więc po co być ambitnym?
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego mechanizmu, to proponuję eksperyment myślowy - dajemy każdemu obywatelowi po milionie złotych miesięcznie. Jakie będą tego efekty? Co stanie się z cenami produktów? Jeżeli jesteś w stanie wskazać powód, dla którego te same efekty, w proporcjonalnie mniejszej skali nie wystąpią magicznie przy odpowiednio niższych kwotach dochodu podstawowego, to śmiało wyjaśnij.


@Wap30: Rzecz w tym, że ten "milion złotych miesięcznie" to już jako założenie kompletna
@Gaku745: rozumiem, że nie chce się pracować? :-)
Skad panstwo ma wziac te Xzł na wypłatę co miesiac dla danego obywatela?

@Wap30 A może nieuniknione będzie jeszcze dluzsze uczenie się wszystkich ludzi, tak zeby jednak kazdy wykonywal jakas sensowna prace.
rozumiem, że nie chce się pracować? :-)


@freeszpak: Ja napisałem już w kilku wpisach że nie jestem fanem UBI. Wyśmiewam tylko narrację, że UBI bierze się z drukarek i wprowadzenie UBI spowoduje Wenezuelę. Bo nie spowoduje, na pewno będzie miało jakieś negatywne skutki, ale inflacja nie musi być jednym z nich.

Skad panstwo ma wziac te Xzł na wypłatę co miesiac dla danego obywatela?


Skąd ma się brać? No pewnie z
prosta praca na magazynie byłaby płatna za 200 zł miesięcznie, ale dostawałbyś z podatków 2000 zł


@Gaku745: Gdyby faktycznie tak się dało, to super. Naprawdę, chciałbym działający system w którym człowiek może przeżyć na znośnym poziomie bez konieczności natychmiastowego szukania pracy pod groźbą bezdomności czy ucieczki do domu rodzinnego gdzie permanentnie jest "stuck at zero".

Niestety nie jestem w stanie uwierzyć, że wystarczająco wiele osób mając alternatywę:
- 2000 zł za
@Gaku745: Wiesz jaki jest deficyt budzetowy i ogolne zadluzenie? Czyli skad jak nie z drukarki mialyby te srodki sie pojawic?
No tak, z tego samego zrodla co inne dotacje. To niech z tego samego zrodla moze np kupią po nowym mercedesie dla kazdego Polaka? Przeciez to zrodlo bez dna, mozna z niego czerpac ile sie chce i utrzymac kilkanascie milionów ludzi miesiac w miesiac.

Dewaluacja waluty to jeden z glownych skutkow
A może nieuniknione będzie jeszcze dluzsze uczenie się wszystkich ludzi, tak zeby jednak kazdy wykonywal jakas sensowna prace.


@freeszpak: niestety, ale to nie jest takie proste. Zdolności poznawcze to twardy sufit dla pewnej części społeczeństwa, i jeżeli jest wystarczająco liczna to problem mamy tak czy inaczej.

Poza tym, automatyzacja będzie postępować, i w modelu osobliwości AI nawet wykładniczo bardziej wymagające intelektualnie zawody będą przejmowane przez automaty w sposób liniowy. Kiedy już
Wiesz jaki jest deficyt budzetowy i ogolne zadluzenie?


@freeszpak: To się raczej łata emisją obligacji skarbu państwa i innymi papierami wartościowymi, a nie dodrukiem pinionżków na chama. Potem to zadłużenie jest spłacane przez obywateli. A to, że istnieje ryzyko że to kiedyś jebnie - no cóż, taki urok współczesnego kapitalizmu, kiedyś jebnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chociaz sila nabywcza naszych zlotowek i tak systematycznie dąży do zera
Niestety nie jestem w stanie uwierzyć, że wystarczająco wiele osób mając alternatywę:

- 2000 zł za święty spokój i wieczne wakacje przed TV

- 2200 zł za codziennie zapierdzielanie na produkcję, gdzie godzina ich ciężkiej pracy przekuje się na pół bochenka chleba

wybierze scenariusz z pracą. To brzmi kompletnie, zupełnie nierealnie.


@Wap30: Są badania które ten pogląd trochę debunkują.

https://scholar.harvard.edu/files/remahanna/files/151016_labor_supply_paper_draft_final.pdf

In recent years, there has been a large growth in safety
które ten pogląd trochę debunkują


@Gaku745: debunkują pogląd, że jakiekolwiek szerokie programy pomocy społecznej powodują niechęć podjęcia pracy - a takiego poglądu nigdy nie podzielałem. Co innego, kiedy program zakłada bezwarunkową wypłatę 10x wyższą, niż pensja w zawodzie niskiego szczebla ( ͡° ͜ʖ ͡°) Badane programy z tego co widzę wyglądają "trochę" inaczej:
- ranging from $4 to $23 per month
- between $8 to $13 per