Wpis z mikrobloga

#mechanika #cnc #mechanikaibudowamaszyn pytam też #mechanikasamochodowa bo to też ich dotyczy a może toś będzie wiedział
Mam w książce napisane tak:

Jeżeli oba te ciała przemieszczają się względem siebie z prędkością v, to powstaje siła tarcia T, która działa przeciwnie do prędkości v.

Czyli jedno ciało np. przesuwa się w prawo a drugie w lewo? Bo na obrazku mam narysowane że tylko jedno ciało się przesuwa.

Wartość siły tarcia T jest proporcjonalna do wartości siły N oraz rodzaju i stanu powierzchni styku obu ciał: T = N μ, gdzie μ jest współczynnikiem tarcia zależnym od rodzaju i stanu powierzchni styku ciał.

Co to jest "rodzaj" i "stan" powierzchni bo w obu przypadkach na internecie pisze że to chropowatość:(

Wartość powierzchni styku ciał i wartość prędkości v nie wpływają na wartość siły tarcia.

Tutaj "wartość powierzchni" też internet podaje jako chropowatość.
książka ani internet nie wyjaśnia :(
  • 7
  • Odpowiedz
Czyli jedno ciało np. przesuwa się w prawo a drugie w lewo? Bo na obrazku mam narysowane że tylko jedno ciało się przesuwa.


@Psychodeliczny_pies_czilala: Jeśli tylko jedno się przesuwa, to to też jest ruch względem siebie

Co to jest "rodzaj" i "stan" powierzchni bo w obu przypadkach na internecie pisze że to chropowatość:(


@Psychodeliczny_pies_czilala: Materiał, chropowatość, smarowanie

Tutaj "wartość powierzchni" też internet podaje jako chropowatość. książka ani internet nie wyjaśnia
  • Odpowiedz
Materiał, chropowatość, smarowanie


@Pachacutec: Czyli "rodzaj" to materiał a "stan" to chropowatość, smarowanie? dobrze to rozumiem?

Chodzi o pole powierzchni styku między rozpatrywanymi ciałami

Czyli jak damy 2 płytki stalowe o 14 klasie chropowatości bez smarowania w jednym przypadku płytka 1cm2 a druga płytka 100cm2 a w drugim przypadku 10cm2 druga płytka 100cm2 to siła tarcia będzie taka sama?
  • Odpowiedz
Czyli "rodzaj" to materiał a "stan" to chropowatość, smarowanie? dobrze to rozumiem?


@Psychodeliczny_pies_czilala: Tak

Czyli jak damy 2 płytki stalowe o 14 klasie chropowatości bez smarowania w jednym przypadku płytka 1cm2 a druga płytka 100cm2 a w drugim przypadku 10cm2 druga płytka 100cm2 to siła tarcia będzie taka sama?


@Psychodeliczny_pies_czilala: Tak, pod warunkiem, że siła nacisku będzie jednakowa w obu przypadkach.
  • Odpowiedz