Wpis z mikrobloga

Mirki, jak to jest, że ubezpieczyciele tak tną w chu... Przykładowo: auto w firmie do celów mieszanych można rozliczać jako 75% netto od dochodowego i 50% vatu. Prosty przykład z uszkodzeniem na 1k brutto i dochodowym 19%. Ubezpieczalnia przy szkodzie na 1k brutto wyśle 906 (94 zł zabierze, bo możemy odliczyć 50%, więc tylko 50% nam wysyłają). To co nam wyślą trzeba wrzucić jako przychód, czyli płacimy cały vat - 188zł i od tego PIT 155. Jesteśmy 343 w plecy na księgowaniu tego jako przychód. Następnie oddajemy auto do warsztatu. Koszt naprawy równy temu co dostaliśmy z ubezpieczalni, czyli 1k brutto. Odliczamy 94 vatu i 116 od pit. Czyli ktoś nam zrobił szkodę, a my dlatego, że auto jest w firmie zapłacimy od każdego 1k brutto ponad 13% jako "swój udział" w szkodzie. Jak z tym walczyć? Jeśli się pomyliłem to proszę o korekcje. #prawo #odszkodowanie #ubezpieczenie #ubezpieczenia #firma
  • 9
@handler: kiedyś to przynajmniej można było się dogadać, oświadczenie i nara a teraz każdy kręci, oszukuje. I jestem w kropce.

Trafiło tak, że hajsu no nie mam i do grudnia miec nie będę a tutaj taki ZONK. Jeszcze poszedłem z warta na ugode.Myślałem, że szybko zamkna sprawe...
@handler:

Zgodnie z dyspozycją art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Ponadto na mocy art. 14 ust. 3 pkt 3a tejże ustawy, wyłączeniu podlega z przychodów zwrot wydatków niezaliczonych do kosztów podatkowych.


Reasumując, jeżeli podatnik wykupił jedynie polisę OC, to wydatki, które poniósł
@handler: Dokładnie. FV za naprawę jest wystawiona na TU, a w adnotacjach jest zaznaczone że np. płatnikiem połowy VAT jesteś Ty i wtedy z takiego dokumentu rozliczasz ten VAT. To księgowość, nic nie ginie.