Wpis z mikrobloga

  • 212
Wbrem temu co sie mówi to w czasach feudalizmu chłopi płacili bardzo mało podatku, i posiadali o wiele wiecej wolności niż my teraz.


@KorredY Nie wiem co i ktory okres rozumiesz przez feudalizm, ale w dawnje Polsce kmieć nie mógł opuścić wsi. Za zbiegostwo karano go np. piętnowaniem a czasem nawet i śmiercią. Przykłady móglbym mnożyć, ale mam wrażenie, żw Ty w ogóle na ten temat nie czytałeś, bo piszesz zupełne horrendum.
@KorredY: tak, szczególnie ta wolność która zabraniała opuścić twoją wieś to mi się najbardziej podoba. Albo ta że jak pan szlachcic pokłócił się z drugim sąsiadem szlachcicem to mogłeś liczyć na okazjonalny #!$%@? od tego drugiego. O, albo ta wolność do kupowania produktów tylko w miejscach wskazanych przez pana po zawyżonych cenach to też było zajebiste, dużo było tych wolności w porównaniu do dzisiaj
@Mescuda: W połowie XVII wieku pańszczyzna dochodziła do 4–5 dni, zaś w XVIII wieku nieraz do 6–7 czy też nawet 10 dni w tygodniu. Sporadycznie zdarzały się absurdalne przypadki że z 1/3 łana chłop musiał odpracować 12 dni w tygodniu. Warto zauważyć, że nie oznacza to, że chłop pracował codziennie – po prostu zobowiązany był do pracy wraz z synami lub wynajętymi parobkami tak, aby wykonać określoną ilość „osobodni roboczych” w
. O, albo ta wolność do kupowania produktów tylko w miejscach wskazanych przez pana po zawyżonych cenach to też było zajebiste


@kzw: o to to, za niedługo w Polsce xD
@kzw @Halbr o czym wy gadacie? oczywiście że mógł opuścić wieś i iść do innej(a wolne kmiecie to co?), ci co posiadali ziemie to konkurowali o chłopa ponieważ ludzi zawsze był deficyt. Słowo klucz "feudalizm" nie "pańszczyzna", było coś takiego jak renta feudalna, i chłop tylko płacił jakiś śmiesznie niski podatek dla pana, i do tego ta ziemia którą uprawiał należała do niego. Bo Polska stała się europejskim mocarstwem dlatego że wyzyskiwała