Wpis z mikrobloga

Taką fotkę udało mi się cyknąć dzisiaj Słońcu ;) Celestron C8N z założoną osłoną, a więc zmniejszoną aperturą, folia ND5, kamerka ZWO ASI 290MM z filtrem L. Zestackowane, wyostrzone w Registaxie, dodane kolory w GIMPie.

Odkryłem przy okazji, że filtr L (którego zadaniem jest wycinanie podczerwieni - czułość pikseli kamerki zaczyna się w bliskiej podczerwieni, więc kamerka bez filtra widzi nieco inaczej niż oko) sporo zmienia w zdjęciach Słońca. Bez tego filtra w ogóle nie widać granulacji, dopiero z filtrem staje się widoczna. Wychodzi na to, że w podczerwieni Słońce jest bardziej jednorodne ;)

#astronomia #astrofoto #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #slonce #fizyk20content
fizyk20 - Taką fotkę udało mi się cyknąć dzisiaj Słońcu ;) Celestron C8N z założoną o...

źródło: comment_1617121923W9OaFkpVSitupHXCy3aWTW.jpg

Pobierz
  • 37
Fajne, ale nie wydaje Ci się, że to trochę przerost formy nad treścią? O ile mi wiadomo Słońce wygląda nieco inaczej a to co widzimy na tym zdjęciu to obraz złapany nie tyle przez niezłą optykę co przez późniejszą obróbkę i filtry. W moim mniemaniu sama już cyfrowa obróbka kradnie całą "magię" prawdziwego obrazu. Równie dobrze można by wygenerować to komputerowo. IMO nie ma to zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Ale duży
W moim mniemaniu sama już cyfrowa obróbka kradnie całą "magię" prawdziwego obrazu. Równie dobrze można by wygenerować to komputerowo.


@lornemalvo77: Kiedyś myślałem podobnie, ale dość mocno zmieniłem zdanie. Daleko takiemu procesowi obróbki do generowania komputerowego - jakby nie patrzeć, pracuje się na rzeczywistych danych. Jedyne zadanie obróbki to uwydatnić szczegóły, które na surowym obrazie są niewyraźne lub wręcz niewidoczne ze względu na różne zakłócenia.

Jedyne, co na tym zdjęciu jest fałszywe,
@fizyk20: Pozwolę sobie przetłumaczyć:

Taką fotkę udało mi się cyknąć dzisiaj Słońcu ;) Niezrozumiały bełkot.


Ale foto ładne. Daję plusa. Robisz foty na weselach? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@fizyk20: Przepraszam, nie chciałem, żeby moja wypowiedź w jakikolwiek sposób uraziła Ciebie lub to co robisz. Naprawdę świetna praca i szanuję. Siedzę w obróbce grafiki już parę ładnych lat i znam możliwości sprzętu. Skoro jak mówisz poprawiłeś jedynie kolory to wiesz co, ja Ci wierzę. Naprawdę fajnie to wygląda tak więc keep on going! Dzięki za wyjaśnienie, wygrałeś :)
@RezolutnyPasikonik: Te filtry co mam to do kamerki, która jest monochromatyczna. Jak masz kolorową albo zwykły aparat, to one już zazwyczaj mają wbudowaną maskę Bayera, która pełni podobną rolę. Poza tym też mam tylko folię ND5.

Montaż mam EQ5. Normalnie też ustawiam na lunetkę biegunową, a w dzień po prostu na oko - wiem mniej więcej, gdzie jest północ, a w pionie już mam ustawione na odpowiednią szerokość geograficzną po ustawianiu