Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 135
Ewolucja przygotowała człowieka na tolerancję różnych pierwiastków, niektóre z nich aktywnie wykorzystując w naszej budowie, a niektóre traktując jako śmiertelne niebezpieczeństwo.

- w ciele człowieka na każde 200 atomów 126 przypada na wodór, 51 na tlen, 19 na węgiel, 3 na azot, a ostatni podzielony jest na wszystkie pozostałe pierwiastki.
- żelaza potrzebujemy do produkcji hemoglobiny; kobaltu do produkcji witaminy B12; potas i sód są niezbędne do funkcjonowania nerwów; molibden, mangan i wanad do działania enzymów; i najważniejszy z nich cynk, który utlenia alkohol ;)
- różne są opinie na temat arsenu, nie wiadomo czy jest nam niezbędny do życia, wiadomo, że zbyt duża dawka jest śmiertelna.
- z połączenia silnie łatwopalnego wodoru i tlenu powstaje niepalna woda; połączenie mocno niestabilnego sodu i silnie toksycznego chloru powstaje sól spożywcza.
- nasza tolerancja na pluton wynosi dokładnie zero - nie ma takiej ilości, która nie spowodowałaby negatywnej reakcji.
- jednym z najmniej poznanych pierwiastków jest astat, poza nazwą i miejscem w układzie okresowym nic o nim nie wiemy.
- najrzadszym pierwiastkiem na Ziemii jest frans - w dowolnym momencie na całej planecie znajduje się łącznie nie więcej niż 20 atomów fransu!
- tlen to mniej niż 50% skorupy Ziemii, drugi jest krzem, a tytan dziewiąty. Czwarty jest glin, to prawie jedna dziesiąta tego co mamy pod stopami.
- w skorupie Ziemii jest więcej ceru niż miedzi, neodymu i lantanu niż azotu, samaru i gadolinu niż cyny. Węgiel stanowi tylko 0,048% skorupy Ziemii.

Miłego weekendu! :)

Opracowanie na podstawie książki "Krótka historia prawie wszystkiego", Bill Bryson, Zyski i S-Ka Wydawnictwo, 2016
___________________
Lubisz naukę i szukasz więcej ciekawostek? Dodaj @arcy81 do obserwowanych!
Obserwuj wartościowe tagi: #qualitycontent #nauka #fotografia #gruparatowaniapoziomu
  • 12
@arcy81 >tlen to mniej niż 50% skorupy Ziemii, drugi jest krzem, a tytan dziewiąty. Czwarty jest glin, to prawie jedna dziesiąta tego co mamy pod stopami< tutaj sie nie zgadzam, a wiki nie zgadza sie razem ze mna. :)) Masa Ziemi wynosi ok. 5,98 × 1024 kg. Planeta składa się głównie z żelaza 32,1%, tlenu 30,1%, krzemu 15,1%, magnezu 13,9%, siarki 2,9%, niklu 1,8%, wapnia 1,5%, glinu 1,4%, chromu 0,4% oraz z
najrzadszym pierwiastkiem na Ziemii jest frans - w dowolnym momencie na całej planecie znajduje się łącznie nie więcej niż 20 atomów fransu!


@arcy81: [Potrzebne źródło].

O ile mi wiadomo, najrzadszy jest astat, frans jest zaraz za nim. Za Wiki:

[It] is the second rarest naturally occurring element (after astatine).

As little as 20–30 g (one ounce) exists at any given time throughout the Earth's crust

It is also calculated that there
tutaj sie nie zgadzam, a wiki nie zgadza sie razem ze mna. :)) Masa Ziemi wynosi ok. 5,98 × 1024 kg. Planeta składa się...


@Obruni: Tylko on tam podawał skład skorupy ziemskiej, nie całej planety ;)
Mnie na geografii uczyli że najczęściej występującymi pierwiastkami w skorupie są, w kolejności: tlen, krzem, glin, żelazo, wapń, sód, potas, magnez. Co by dawało glin na trzecim, nie czwartym miejscu, ale może kolejność waha się
@maniabania: @Kriegor: @LJBW603:
Kobalt jest jednym z mikroelementów i jest obecny w centrach reaktywnych kilku enzymów. Zapotrzebowanie dobowe na ten pierwiastek jest jednak bardzo małe – 0,05 ppm.
Wchodzi również w skład kobalaminy (witaminy B12).
Jest konieczny roślinom motylkowym żyjącym w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, jego niedobór powoduje zahamowanie procesu wiązania azotu.
Niedobór u ludzi i zwierząt powoduje zaburzenia procesu krzepnięcia krwi.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kobalt